Leállított privatizáció

Leállították azokat a felméréseket a honvédségnél, amelyek a laktanyák élelmiszer-ellátásának privatizációját készítették elő. A lapunkban megjelent információk hatására ugyanis feszültség keletkezett a Honvéd Vezérkar és a vizsgálatokra készülő minisztériumi részvénytársaság vezetői között. A társaság vezetője kénytelen volt bocsánatot kérni és felülvizsgálni a terveiket.

2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mindennapos botrány kerekedett egyik cikkünk nyomán a Magyar Honvédség vezérkara és a Honvédelmi Minisztérium (HM) százszázalékos tulajdonú, leggazdagabb társasága, a HM EI Zrt. vezetői között – tudta meg lapunk.
A konfliktust az okozta, hogy a Magyar Nemzet beszámolt a honvédség budapesti helyőrségei élelmezésének kiszervezési terveiről. A HM EI Zrt. arra hivatkozott egy levélben, amelyet az összhaderőnemi parancsnoknak címzett Koltai Gábor, a szaktárca cégének vezérigazgatója, hogy a HM kabinetfőnöke és Mikita János vezérkarifőnök-helyettes megbízásából végeznének felmérést az élelmezés magánosításának gazdasági hatásairól. A vezérkarifőnök-helyettes azonban legfeljebb a hozzájárulását adhatta ehhez az intézkedéshez. A dokumentumban azt is megemlítik, hogy a HM EI Zrt. megbízásából egy magántársaságot, az Erise Bt.-t is bevonnák a felmérésbe, amely a honvédség létszámának és felszereltségének adatait is begyűjthette volna. A honvédelmi titokkörről szóló rendelet alapján azonban ezek az információk nem adhatók ki magáncégeknek.
*
A budapesti helyőrségek élelmezésének privatizációja több szempontból aggályos. Az étkeztetésbe esetlegesen bekapcsolódó magántársaságok ugyanis a lapunknak név nélkül nyilatkozó nyugállományú tábornokok és más szakértők szerint is bizonytalanságot okozhatnak az ellátásban, ezért nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthetnek. A honvédség élelmiszer-ellátása ugyanis nemzeti érdek, és szerintük nem bízható nyereségorientált gazdasági társaságokra. A hadseregnek ugyanakkor megvan az eszköze és a szaktudása, hogy ezt a tevékenységet továbbra is saját maga lássa el, az élelmiszer-ellátó rendszere a tábori technikával együtt milliárdos értéket képvisel, és 2014-ig még csaknem húszmilliárd forintot fordít a lekötött keretszerződések szerint a HM az eszközök fejlesztésére. A magánosítással viszont az eszközöket kezelni képes személyzetet is meneszthetik. Így nemcsak több száz honvédségi alkalmazott vesztheti el az állását, hanem a jövőben rendszerbe állított hűtőkocsik, kenyérszállító autók és egyéb értékes eszközök sorsa is kétségessé válhat. Ehhez persze az kell, hogy a honvédség élelmezésének kiszervezését országosan is kiterjesszék. Erre a szándékra utalhat, hogy kezdetben csak a HM Balaton utcai központi konyhájának magánkézbe adásával kapcsolatosan végeztek vizsgálatokat, de ezt a felmérést nemrég megpróbálták a tapasztalatok alapján elvégezni az összes budapesti objektumban is. Lapunk úgy tudja, hogy a magánosítást azzal indokolták volna, hogy megnövekedtek a rezsiköltségek, de ezt a szakma szintén nem tartja elfogadhatónak.
Értesüléseink szerint a magánosítás kockázatairól szóló cikkünk megjelenése után Koltai Gábor, a HM EI Zrt. vezérigazgatója elnézést kért a vezérkari főnök helyettesétől, hogy „téves szóhasználattal élt”, amikor az ő megbízására hivatkozott, és a kialakult helyzetre való tekintettel felfüggesztette a helyszíni vizsgálatok végrehajtását. A felmérésből a jövőben kihagyják az Erise Bt.-t is, de azt továbbra is el akarják végezni a HM EI Zrt. saját állományával. A vizsgálathoz elkészített adatlapokat pedig felülvizsgáltatják a HM hivatalos szerveivel. Katonai körökben azonban aggodalommal figyelik azt is, hogy a honvédség összhaderőnemi parancsnokságán az élelmezési felmérések ügyét többek között olyanok istápolják, akik érdekeltek a kiszervezésben fővállalkozói szerepre pályázó HM EI Zrt.-ben. A laktanyák konyháinak magánkézbe adásában ugyanakkor gazdaságilag érdekeltek lehetnek azok a társaságok is, amelyek a HM milliárdjaiból végzik a katonai objektumok üzemeltetését. Ezek között a cégek között van a Mega-Logistic Zrt. mellett az a Toma-Bau Zrt. is, amely – mint azt korábban megírtuk – magas rangú tábornokoknak építtette fel a magáningatlanjait, de felújításokat végzett Juhász Ferenc egykori honvédelmi miniszter volt szolgálati lakásán és budai luxusvillájában is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.