A tárcavezető a magyar PRT váltásának búcsúztatóján, Szolnokon közölte: az Egyesült Államok 27 páncélozott terepjárót ajándékoz a magyar honvédségnek. Emellett az USA speciális kiképzési lehetőséget is biztosít a magyar katonáknak, tűzszerészeknek. Mint elmondta, folyamatban van az afganisztáni magyar tábor erősítése is. Saját robotrepülőik ugyan továbbra sem lesznek a kinti katonáknak, az aknakereső robotok azonban működnek – tette hozzá Szekeres. A miniszter elismerte azt is, a magyar katonahalálok indokolták, hogy másfajta kiképzésben részesítették a misszió váltását.
*
A honvédelmi tárca megkeresésünkre úgy magyarázta tovább Szekeres Imre szavait: „A csoport kiképzését és felszerelését mindig a biztonsági helyzet változásához igazítjuk. A változtatásokról Szekeres Imre már tavasszal tájékoztatta az Országgyűlés honvédelmi bizottságát.”
Lapunk többször beszámolt az afganisztáni magyar misszió felszereléseinek hiányosságairól, és erre figyelmeztetett a biztonságpolitikai szakértőkkel is együttműködő Budapest Analyses elemző portál is. Mint megírtuk, a legnagyobb lemaradásunk az elektronika és a felderítés területén van. Például a régóta ígért pilóta nélküli felderítő repülőgépek (UAV) beszerzésével súlyos gondok adódtak. Az Afganisztánban rendelkezésre álló Mercedes terepjárókkal pedig néhány műszaki probléma mellett a fő gond az, hogy nem páncélozottak, és nem repeszállók.
A HM az ezt elemző cikkünkre úgy reagált: őszinte csalódásukat fejezik ki azért, hogy közreműködünk egy, „a Magyar Honvédség ellen irányuló, szakmaiatlan, megalapozatlan politikai támadásban”. Felhívták ugyanakkor a figyelmünket arra is, hogy „a katonák felszerelésére, kiképzésére vonatkozó, felelőtlen és megalapozatlan állításoknak helyt adva veszélyeztetjük a magyar katonák biztonságát, és segédkezet nyújtunk az ellenük irányuló támadásokat előkészítő külföldi hírszerző szervezeteknek”.
A minisztérium időközben azonban rájöhetett arra, hogy a katonáink biztonságát inkább a rossz felszerelések teszik kockára, hiszen új eszközöket igényelt az Egyesült Államoktól. A HM tájékoztatása szerint az afganisztáni missziónak szerzett terepjárók teljesen új, HMMWV (népszerű civil nevén Hummer) típusú járművek lesznek. Értesüléseink szerint azonban inkább olyan terepjárókról lehet szó, amelyeket pótlólagosan láttak el páncélzattal, hogy megnöveljék a bent ülők, illetve a létfontosságú részegységek védelmét egy találat esetén. Az így megerősített Hummerek azonban csak átmeneti megoldásul szolgáltak az amerikai haderők számára Irakban és Afganisztánban, mert az utólagosan ráépített páncéllemezek és kevlárbetétek miatti súlynövekedés a menettulajdonságaik romlásához vezetett, és így sebezhetőbbekké váltak. A megoldást ezért a tengerentúli haderők számára egy sokkal robosztusabb felépítésű, teljesen új konstrukciójú gépjárműcsalád, a MRAP jelenti, amelynek sokkal jobb a túlélőképessége a HMMWV-hez képest a rögtönzött robbanószerkezetekkel (IED) szemben, bár össztömege miatt rosszabb utak és hidak nehezen járhatók vele.
Mint ismert, két IED oltotta ki az életét egymás után két magyar tűzszerésznek nemrégiben Afganisztánban. Amikor ennek kapcsán a magyar tűzszerészek speciális kiképzésének hiányosságairól írtunk, a HM szintén rágalmazással vádolt meg minket. Szekeres Imre és Havril András a parlamentben tartott akkori rendkívüli sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta: a katonáink felkészültek, az eszközeik megfelelők. Önmaguknak azonban rögtön ellent is mondtak: Szekeres közölte, hogy a halálesetekről készült részletes jelentés alapján intézkedésekre van szükség.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja