Nagy a portugál nyelvközösség vonzereje

Lisszabonban meglepetéssel kezdődött a Portugál Nyelvű Országok Közösségének (CPLP) hetedik csúcstalálkozója: néhány napos európai körútja során megérkezett Hugo Chávez, a spanyol ajkú Venezuela elnöke egyenesen Minszkből, a fehérorosz fővárosból.

2008. 08. 04. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi meglepetés, hogy Chávez hivatalosan is kéri Venezuela felvételét az 1996-ban létrehozott és akkor még héttagú közösségbe – Brazília, Portugália, Angola, Mozambique, Bissau-Guinea, Sao Tomé és Príncipe és Zöld-foki-szigetek –, hiszen félmilliós portugál bevándorló közösség él a dél-amerikai országban. Chávez megérkezése estéjén máris kijelentette, hogy vendéglátója, José Sócrates ugyancsak a latin-amerikai forradalom részese. A venezuelai elnök még szerdán a sajtó alaptalan kitalációjának minősítette a hírt, hogy Moszkvában felajánlotta volna országa területét katonai támaszpontok létesítésére Dmitrij Medvegyev elnöknek, orosz vendéglátójának. Chávez kijelentette, hogy „Sócratesben a nemes Európa testesül meg”.
A közösség ma már nyolctagú, mert a függetlenségét 2002-ben elnyerő Kelet-Timor is belépett. Sőt, nem kizárt, hogy a Brazíliával határos szomszéd országokban is (Bolívia, Argentína, Peru, Guyana, Francia-Guyana, Suriname, Kolumbia, Venezuela, Uruguay és Paraguay) sorra felvetődik a társulás gondolata, és ezen a találkozón veszik fel a szervezetbe társult tagnak az egyébként francia nyelvű Szenegált. Valami vonzóvá tehette a CPLP-t, mert két éve Egyenlítői-Guinea és a Mauritiusi Köztársaság is megszerezte ezt a státust, viszont Venezuelán kívül már közép- és kelet-európai országok is jelentkeztek: Ukrajna, Románia – és Horvátország. Az előbbi kettő kapcsolata szorosra fűződött Portugáliával a vendégmunkások révén, de az utóbbi ország kicsit kilóg a sorból. Hogy miért egyre fontosabb intézmény a közösség? Kézenfekvő a magyarázat: négy tagállama – Brazília, Angola, Kelet-Timor és Sao Tomé – területén találtak kőolajat, vagy már zajlik a kitermelés, így érthető, hogy egyre több ország keres valamilyen kapcsolatot a közösséggel.
Bár Angola és Mozambik államfője nem jött el a találkozóra, több fontos kérdést megvitatnak: hogyan tudják terjeszteni a portugál nyelvet a világon, ennek támogatására létrehozzák a harmincmillió eurós pénzalapot, sőt Luiz Inácio Lula da Silva vállalta, hogy valamelyik brazil városban megalapítja a közösség egyetemét is. Portugáliában Aníbal Cavaco Silva államfő a napokban írta alá az új helyesírási törvényt, amelynek révén Portugáliában hat éven belül a brazil helyesírás szabályai lesznek a mérvadók. A portugál fél ennek ellensúlyozására a portugál Camoes intézetek világméretű fejlesztésével szeretné ellensúlyozni a növekvő brazil befolyást. Lula da Silva felvetésére megtárgyalják az élelmiszerellátás biztonságának megoldását is, és Afrika portugál nyelvű országaival társul, hogy bioüzemanyagot állítsanak elő.
A találkozón egy kérdésben biztos heves vitára kerül sor: a volt brazil elnök, Itamar Franco (1992– 1995) arra kérte a részt vevő országokat, hogy a nyolc tagállam egyhangúlag ítélje el az Európai Unió minapi döntését a bevándorlási törvény szigorításáról. A portugál kormány azonban, tartva a következményektől, visszautasította az Európai Unió bevándorlási politikájának bármilyen bírálatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.