Nincs igény a versmondásra

Nem rúgtak ki, csak nem sokkal azután, hogy kitüntettek életműdíjjal, egy szóval sem marasztaltak – summázza a Magyar Televízióból történt távozását minden idők egyik legszebben beszélő bemondója. Kovács P. József hat éve nyugdíjas, de még mindig ő a templomi hangversenyek egyik legnépszerűbb műsorvezetője. Arra is büszke, hogy vers- és prózamondóként a Katolikus Rádió egyik zenei műsorában a legendás hírű Sebestyén János előadásait illusztrálhatja. Az egykori televízióst a balatonlellei orgonafesztivál nyitóhangversenye után az üdülőváros katolikus templomának kertjében kértük beszélgetésre.

2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy miért hagytam ott 2002-ben a televíziót, nos, egyszerű a válasz. Nem értettem egyet az új vezetés bemondókra vonatkozó koncepciójával. Nem rúgtak ki, csak néhány héttel azután, hogy kitüntettek életműdíjjal, egy szóval sem marasztaltak – kezdi az első kérdést meg sem várva Kovács P. József.
– Bemondóként kezdte, majd előadóművész lett. Korábban a televíziós elfoglaltsága mellett az egyik legnépszerűbb országjáró versmondó, irodalmi estek közreműködője volt. Sosem tétlenkedett, így feltehetőleg nyugdíjasként is nyughatatlan. Jól gondolom?
– Nem. Ugyanolyan nyugdíjas vagyok, mint a többi, munka nélkül maradt előadóművész. Időnként ugyan vállalok fellépést: elsősorban templomi orgonakoncertek műsorvezetésére kapok felkérést, de annak az időnek vége, amikor kultúrházakba, könyvtárakba, iskolákba hívnak irodalmi délutánra vagy irodalmi esti közreműködőnek. Gondolom, nem csak én tapasztalom: nincs már közönségigény a versmondásra, a szép költői szó pódiumi megszólaltatására. Ezért nem is ajánlkozom.
– Nemcsak én, de mások is úgy látták: együtt élt a zenével az orgonafesztivál első hangversenyén. Heine, Devecseri Gábor, Nagy László verseit adta elő a Bach-, Schumann-, Bellini- és Mozart-művek között. Úgy tűnik, nemcsak a költői üzenet, hanem a zene dekódolásában is jártas. Honnan ez a muzikalitás?
– Nem kis büszkeségemre a középiskolai irodalomtanárom Szabó Magda volt, a zenetanárom pedig, Isten nyugosztalja őt is, Lukin László. Amikor ma arról hallok, hogy diákok verik a tanárokat, arra gondolok, hogy egykor a tanárok „verték” a tanulókat, persze a szó egészen más értelmében. Lukin tanár úr az énekórákon bizony kokit adott a fejünkre, ha nem vagy rosszul teljesítettük a feladatot.
– Egy legendás hírű orgonista, zenetörténész, rádiós zenei szerkesztő partnereként rádióműsorban is hallhatjuk önt.
– A Katolikus Rádió Emlékek fölé hajolva című műsorában – amelyet az általam nagyon tisztelt Sebestyén János vezet, és akihez évtizedek óta kötődöm – irodalmi idézetekkel próbálom hitelesebbé tenni az adott kort.
– Mivel negyven évet töltött el a Magyar Televízióban, és az egyik legszebben beszélő, legjobb megjelenésű bemondóként vált népszerűvé, nem kerülhető meg a kérdés: nem hiányzik a televíziós munka?
– Nem. Olyan idegenként szemlélem a mai televíziózást, mintha soha életemben nem lett volna közöm hozzá. Persze, azért tudom, hogy mi történik az egyes csatornáknál. A fiam, Kovács Kristóf sikeres produceri munkáját élénk érdeklődéssel, nem kis büszkeséggel figyelem, és nem titok, időnként a háttérből segítem.
– Egyáltalán néz tévét?
– Sokat ülők a televíziókészülék előtt, és nézem-hallgatom a francia Mezzo televízió gyönyörű zenei műsorait. A közkedvelt ismeretterjesztő csatornákat is szeretem.
– A politikától is távol tartja magát?
– Inkább azt mondanám, csak a pálya széléről szemlélem. A második diszkriminációm ugyanis amiatt történt, hogy egy Szabadság téri rendezvényen kiálltam a sajtószabadság mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.