A mindenható piacok káros mítosza

Munkatársunktól
2008. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hallatlan kárt okozott az amerikai nemzetgazdaságban és a világpiacon is a piacok mindenhatóságába vetett mítosz. Az eredmény: a tengerentúlon eddig hárommillió ember feje fölül vitték el a tetőt, néhány hónapon belül további kétmillió kerül ugyanebbe a helyzetbe, tíz-egynéhány millióan pedig veszélyben vannak – jelentette ki Joseph E. Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a Figyelőnek adott interjújában, amely a gazdasági hetilap legutóbbi számában jelent meg. A korábban (1996-tól 2000-ig) a Világbank fejlesztési politikájáért felelős első alelnöki posztját betöltő, a nemzetközi szervezet vezető közgazdászaként is dolgozó szakember szerint az Egyesült Államokban a Wall Street az úr. A pénzügyi szféra ellenáll minden olyan újításnak, amelyben saját profitkilátásai korlátozását sejti. Stiglitz szerint kevés szó esik arról, hogy a bankvezetők is felelősek a hitelválságért. Márpedig emiatt nem mentegetni, hanem büntetni kellene a pénzintézetek vezetőit, például fizetésük csökkentésével vagy megvonásával. „Ha egy gyógyszergyártó csak akkor dobhat a piacra egy terméket, ha azt már milliószor tesztelte, és annak hatékonyságára a gyógyszergyári menedzserek személye is garancia, akkor miért nem lehet ugyanezt alkalmazni a pénzpiaci intézmények vezetőinél?” – érvel a neves szakértő.
A Nobel-díjas közgazdász szerint arra van esély, hogy Barack Obama elnökké választása esetén növeli az állam szerepét a piacok ellenében az Egyesült Államok gazdaságpolitikájában. Stiglitz elsősorban olyan problémamegelőző intézkedéseket tart szükségesnek, amelyeket egy hatékony, kis költségvetésből fenntartott kormányzat is sikeresen alkalmazhat. Ebből a szempontból a közgazdász jó példának tartja Venezuelát, Bolíviát és Malajziát, ahol a kormányok az országaikban megtermelt vagyon igazságos elosztása érdekében politizálnak, a tömegek élet- és tudati színvonalát növelik, s ezzel a jövőt építik.
A hitelválsággal kapcsolatban Stiglitz emlékeztetett: a hitelkártyaüzlet a világ legigazságtalanabb profittermelő üzletága. A bankok lehúznak minden bőrt a kártyák tulajdonosairól és elfogadóiról, visszafojtják a versenyt, s ezzel drágítják az életet. Ráadásul a pénzintézetek páholyban érzik magukat, mert ha baj van, az egyébként az állam szerepének korlátozását hirdető George W. Bush elnök rögtön kimenti őket a pácból. Ráadásul ezeket a mentőöveket is az adózó polgárokkal fizettetik meg, ami további eladósodást és inflációs nyomást jelent. A közgazdász szerint a jövő amerikai kormányzatának ezzel szemben meg kell reguláznia a bankokat. „Illúzióim azonban nincsenek – fűzi mindehhez hozzá Stiglitz. – A válság következményei egyelőre beláthatatlanok.”

Kisebb csúcsjutalom. Az amerikai csúcsvezetők az idén kisebb jutalmat kaptak, tavalyhoz képest átlagban csak 3,5 százalékkal több pénzt vihettek haza. Az Egyesült Államokban dúló hitel- és gazdasági válság szele már a topmenedzsereket is megérintette, akiknek már a múlt évben sem fizettek ki dollármilliókat, három számjegyű javadalmazást, ahogyan az korábban előfordult. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.