Baljós jövő várhat a honvédségre

Tízéves távlatban működésképtelenné válhat a Magyar Honvédség, ha a fejlesztésekben nem lesz komoly előrelépés – állítják a honvédelmi miniszter által nemzeti katonai stratégia elkészítésére felkért független szakértők. A Gyarmati István nagykövet által vezetett munkacsoport szerint hadseregünk jelentős erőkkel sem jelenleg, sem a jövőben nem lesz alkalmas távoli missziókra.

2008. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly előrelépés nélkül a Magyar Honvédség kénytelen lesz jelentősen csökkenteni nemzetközi vállalásait, de gyengülni fog a közvetlen honvédelemhez szükséges képessége is. Ez azt jelentheti, hogy ha nem sikerül pótolni a haderőből kieső használhatatlanná váló eszközöket és beszerezni helyettük elengedhetetlen, korszerű felszereléseket, akkor hozzávetőlegesen tíz éven belül veszélybe kerül a honvédség működőképessége is
– áll abban a dokumentumban, amelyet a nemzeti katonai stratégia vitaanyagaként készített el egy szakértői testület Szekeres Imre (MSZP) honvédelmi miniszter megrendelésére.
A tárcavezető által felkért független munkacsoport vezetője Gyarmati István nagykövet, a politikatudomány doktora, a stratégiai tanulmányok kandidátusa, aki jelenleg a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatója.
*
A vitaanyag szerint a magyar hadsereg a jelenlegi felszerelésével a nemzetközi műveletekben már most is csak korlátozottan képes részt venni, de ezek a körülmények egy idő után már akadályozhatják is a katonáinkat abban, hogy missziós feladatokat vállalhassanak. Ez főként annak a következménye, hogy a haderő technikai modernizálására nem történtek jelentős lépések. A nemzeti katonai stratégiáról szóló irat kritikaként fogalmazza meg azt is, hogy az önkéntes haderőre való áttérést nem követték az ehhez elengedhetetlenül szükséges lépések. A jogszabályok beépítése például nem, vagy csak részlegesen történt meg, ezért egy esetleges fegyveres konfliktus esetén nehéz feladatot jelenthet a mozgósítás. Emiatt szükség van egy olyan szabályrendszerre is, amely alapján bizonyos helyzetekben (rendkívüli vagy hadiállapot) korlátozott mértékben viszszaállítható a felfüggesztett sorkötelezettség. Ki kell építeni ugyanakkor egy jól működő önkéntes tartalékos rendszert, amely pótolhatja, kiegészítheti a hivatásos haderőt – írják a tanulmányban.
A nemzeti katonai stratégia vitaanyaga súlyos megállapításokat tesz a Magyar Honvédség nemzetközi szerepvállalásaival kapcsolatosan is. Megállapítja, hogy hadseregünk jelentős erőkkel sem jelenleg, sem a jövőben nem lesz alkalmas nagy távolságú expedíciós hadviselésre, extrém éghajlati és terepviszonyok közötti működésre, és a fejlesztési céljai között nem is szerepelnek ilyen jellegű képességek. Ez azt is jelenti, hogy nagyobb erőkkel – bármennyire is igénylik ezt szövetségeseink – nem készülünk szerepet vállalni Afganisztánban, Irakban vagy az afrikai konfliktusgócokban.
A független szakértők a katonai stratégia tervezetében kijelentik azt is, hogy a honvédség a korlátozott missziós képességei miatt már a fejlesztésekben és a gyakorlati alkalmazások szervezésében is arra törekszik, hogy elkerülje vagy legalább minimalizálja a személyi és technikai veszteségeket. Amennyiben ugyanis túl nagyok lesznek a különbségek a magyar hadsereg és a szövetségesek felszerelésében, úgysem leszünk képesek érdemben hozzájárulni a nemzetközi műveletekhez. A dokumentum megfogalmazói a legalapvetőbb feladatoknak a haditechnikai és hadfelszerelések folyamatos fejlesztését tartják, arra viszont nem adnak választ, hogy erre honnan kellene biztosítani a forrásokat. Legoptimistább meghatározásuk szerint a Magyar Honvédség az elkövetkezendő években mindössze tartani tudja a költségvetési szintjét, amely nem sok mindenre elegendő.
A fejlesztések pedig – mint írják – fontosak és szükségesek az informatikában, a többfunkciós haditechnikai és támogató eszközökben, a csapatoltalmazó tábori vezetési eszközökben, és a szárazföldi haderőnek is korszerű, védett járművekre van szüksége.
A katonai stratégia vitaanyaga szerint a Magyar Honvédség az elmúlt években mindössze azokon a területeken tudott jelentős eredményeket elérni, ahol a fejlesztések nem, vagy csak csekély mértékben igényeltek pluszforrásokat. Az átalakításokat ugyanis a szakértők megfogalmazása szerint folyamatosan „a reformokat kísérő és fékező forráshiány közepette kellett végrehajtani, és ez a helyzet ma is fennáll”. A dokumentum megállapítja: a hadsereg két legfontosabb feladatát, vagyis az országvédelmet és a nemzetközi missziókban való részvételt csak akkor tudja végrehajtani, ha előrelépés lesz a közvéleménynek és a politikának a honvédséggel kapcsolatos hozzáállásában, azaz akkor, ha az eddiginél lényegesen nagyobb figyelmet fordítanak a honvédelemmel, a haza védelmével kapcsolatos állami feladatok elvégzésére.
Erre azért is szükség van a szakértők szerint, mert hagyományos, reguláris támadás ugyan nem várható a határainkon túlról, de szomszédos térségekben belső válságok, fegyveres konfliktusok alakulhatnak ki, és ezek sérthetik a határ menti régiók biztonságát, miközben felerősíthetik az illegális migrációt.
– A Gyarmati István vezette munkacsoport által elkészített dokumentum egyelőre egy vitaanyag, de már ebben a hónapban a kormány elé kerülhet Magyarország katonai stratégiája – közölte a sajtó érdeklődésére Szekeres Imre a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem tanévnyitóján. A katonai stratégiáról szóló előterjesztés azt követően kerülhet a kormány elé, hogy azt megvitatta a honvéd kollégium, valamint az Országgyűlés honvédelmi bizottsága. – A többszörös szakmai szűrőn átesett dokumentumból egy fehér könyv is készül, amely még szélesebb egyeztetést tesz lehetővé – mondta a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.