Olyan rendeletet fogadott el tavaly decemberben a Gyurcsány-kormány, amelynek köszönhetően nem léphetnek be hazánkba és nem tartózkodhatnak itt az emigráns tibeti közösség tagjai – olvasható abban a levélben, amelyet Balog Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke írt Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszternek. Az ellenzéki politikus ezért egyebek között arra vár választ a tárcavezetőtől, milyen szakmai indokok alapján hozták meg ezt a döntést, illetve joga van-e ezek után a dalai lámának hazánkba látogatni.
Információink szerint a tibeti vallási vezető magyarországi látogatását jövő évre tervezte, de a Gyurcsány-kormány rendelkezése miatt nem tehetné a lábát hazánk földjére. Balog levelében kitért arra is: annak ellenére utasították ki hazánkból a hat éve törvényesen itt tartózkodó Csögyal Tenzint, a tibeti emigráns parlament volt képviselőjét, a Tan Kapuja Buddhista Főiskolán tanító szerzetest, hogy a napokban kapta kézhez 2010-ig érvényes munkavállalási engedélyét. Így a szerzetesnek szeptember 8-ig el kell hagynia Magyarországot. A képviselő kíváncsi rá: tesz-e bármilyen lépést a miniszter azért, hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés az emigráns tibeti közösség tagjait, köztük a dalai lámát, valamint kész-e Draskovics tenni azért, hogy a tibetiek a jövőben is szabadon beléphessenek hazánk területére, s a már itt élőket ne utasítsák ki?
Az igazságügyi tárcánál jelezték: a napokban egy szakértői csoport vitatja meg a kérdést. Kíváncsiak voltunk, mi indokolta a tibetieket sújtó intézkedést, de a tárcánál nem válaszoltak kérdésünkre.
Hendrey Tibor, a Tibetet Segítő Társaság elnöke lapunknak elmondta: a rendelet nem a véletlen, hanem az erős kínai lobbi és az annak feltétel nélkül behódoló kormányzat számlájára írható. Jelezte: számos európai országgal ellentétben hazánkban évek óta nem sikerült elfogadtatni a Tibet autonó-
miáját sürgető és Kínát az emberi jogok betartására felhívó parlamenti határozati javaslatot, miután az MSZP (és korábban az SZDSZ) azt rendre megakadályozza.
Ékes Gönczhöz fordult. Balog Zoltán mellett egy másik fideszes képviselő, Ékes Ilona is kérdéseket tett fel Tibet-ügyben, igaz, ő a külügyminiszternek. Ékes arra vár választ, hogy az elmúlt két évben milyen párbeszédet folytatott Göncz Kinga emberi jogi témákban a kínai partnerekkel. A képviselő szerint a tárgyalásokról készült dokumentumok megismerése azért volna fontos, hogy kiderüljön, miért akadályozta a Külügyminisztérium és az MSZP tavasszal minden rendelkezésére álló eszközzel a Tibetről szóló országgyűlési határozati javaslat elfogadását.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg