Nem alkalmas jelentős erőkkel a Magyar Honvédség nagy távolságú expedíciós hadviselésre, ezért legfeljebb a missziók személyi és technikai veszteségeinek elkerülésére, minimalizálására törekednek a hadsereg stratégiai tervezői – derül ki egy vitaanyagból, amelyet egy biztonságpolitikai, katonai szakértő testület készített a honvédelmi miniszter felkérésére. A dokumentum állítását bizonyítja az is, hogy az utóbbi hetekben a honvédelmi tárca az afganisztáni magyar misszió megerősítésére, felszereléseinek javítására kényszerült, hogy csökkentse a veszteségek kockázatát. A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportjának (PRT) a helyzete ezzel némileg javult, de továbbra is hiányoznak a katonáink felszereléséből olyan eszközök, amelyek fontosak lennének a feladataik végrehajtásához. Mint arról beszámoltunk, az afganisztáni missziónak nemrég szereztek például 27 páncélozott Hummer terepjárót, mert a korábban használt Mercedes típusúak nem rendelkeztek ilyen védettséggel. Ezeket azonban információink szerint az amerikai hadsereg csak kölcsönbe adta, vagyis a járművek nem kerülnek a honvédség tulajdonába, más műveleti területen nem alkalmazhatják ezeket. Csak az év végéig szerezhetik be ugyanakkor azokat a pilóta nélküli repülőgépeket, amelyek megvásárlásáról már 2006-ban döntöttek, hogy ezzel támogassák az afganisztáni missziót.
Bocskai István, a HM szóvivője tegnap a Népszabadság hasábjain elismerte azt a lapunkban korábban már megírt információt, hogy a kis hatótávolságú, alapvetően felderítésre használható robotrepülőkre 2006-ban kiírt nyílt közbeszerzési eljárás kudarcot vallott, így a magyar PRT az eredeti elképzelésekhez képest legalább másfél év késéssel kaphatja meg az új technikát.
A honvédség 170 millió forintos tenderén a WB Electronics nyert, de nem tudta tartani a határidőket, és az általa szállított gépek nem feleltek meg a követelményeknek. Az adatátvitel nem a magyar frekvenciagazdálkodási hatóság által meghatározott frekvenciatartományban működött, ráadásul a repülőgépek be is áztak. A szerződést ezért felmondták, a WB Electronics pedig kötbért fizetett. A tárca a további késedelem elkerülése érdekében a nyílt tendereztetés helyett most további két jelentkező közül választja majd ki a szállítót.
A HM ezelőtt másfél hónappal az afganisztáni újjáépítési csoportjának biztonságára hivatkozva megtagadta, hogy tájékoztatást adjon az első UAV-beszerzés kudarcáról, amelyről lapunk tudósítója izraeli repülőgép-ipari forrásból értesült az angliai Farnborough szakkiállításon júliusban.
Nem ismert, hogy a sikertelen eljárás lefolytatása miatt indított-e belső vizsgálatot a honvédelmi tárca, különös tekintettel arra, hogy a képesség rendszerbe állításának elmaradása infomációink szerint hozzájárulhatott ahhoz, hogy az afganisztáni magyar misszió két tűzszerész- tisztje ellen sikerrel hajtsanak végre támadásokat a helyi ellenállók. A két fiatalember alig egy hónap időkülönbséggel esett el Puli-Humriban; ha az úgynevezett erőmegóvó (force protection) képességcsomag részeként lettek volna a PRT kezében pilóta nélküli felderítőgépek, nem zárható ki, hogy időben fel lehetett volna deríteni a katonáknak állított csapdát, például azt az ellenséges csoportot, amely telepítette a végzetesnek bizonyult rögtönzött, és távirányítással működésbe hozott robbanószerkezeteket (RCIED).
Mint korábban megírtuk: az izraeli technológián alapuló lengyel Sofar gépek kiválasztása 2006 végén meglepetést okozott szakmai körökben, mivel azt korábban nem sikerült exportálni. A magyar rostán ugyanakkor fennakadt riválisa, az izraeli Elbit cég Skylark típusú gépe, mely ebben a kategóriában a legelterjedtebb gép világszerte. A zsidó állam repülőgépipara érdekelt lehet egy másik, soron következő magyar tenderen is, amely a 2016-ig felállítandó felderítő zászlóalj felszerelését célozza. Szemben a megismételt beszerzési eljárásban szereplő, alig öt kilogrammos, néhány tíz kilométer hatósugarú szerkezetekkel, itt már magasabb lesz a követelmény: a gépeknek 100 kilométeres hatósugárral kell rendelkezniük. Egyelőre viszont nem sokat tudni erről a beszerzésről, ahogyan arról sem, hogy mi lesz a sorsa a PRT leváltott parancsnokának. A HM korábbi közlése szerint Simon Attila ezredest azért hívták haza két hónappal a legutóbbi váltás előtt, mert jelentést készített az afganisztáni halálesetekről. Értesüléseink szerint azonban a tisztet a továbbiakban nem kívánják alkalmazni semmilyen külszolgálatban.
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó