Mátyás, a szabadító

2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell túlságosan megerőltető utazásra vállalkoznia annak, aki történelmünk egyik legsikeresebb alakját nem pusztán történelemkönyvek hőseként szeretné viszontlátni. Furcsa módon a mai Magyarország határain túl, ám a hajdani Monarchia peremén innen terül el az a vidék, ahol az 550 éve trónra emelt Corvin Mátyást ma is élő, mi több, misztikus erejű katonakirályként tisztelik. Ez a jelenlét persze tele van ellentmondásokkal, akár a bíró agyafúrt leányának ajándéka: élet is, meg nem is, legenda is, meg valamivel több is annál, reménytelen dermedtség is, meg lezáratlan történet is – mint minden királyé a világtörténelemben, aki két dimenzió között rekedt. S akinek feltámadását áhítatosan várja népe.
Szlovéniában még a csecsemők is tudják, ki az a Kralj Matjaz, és mi lesz akkor, amikor a szakálla megnő – mondja egy Matjaz nevű jegyszedő fiatalember az isonzói front egyik legszebb emlékhelyén, amikor az itteniek Mátyás királyáról érdeklődünk. De azért bizarr keveredésnek tartja, hogy a szlovénok éppen a magyarok uralkodóját imádják. Mi viszont azon lepődünk meg, amin a szlovén–vend kultúra kitűnő kutatója, Pável Ágoston csodálkozott el a múlt század harmincas éveiben: „Nem hihetetlen-e, hogy egy nép idegen vérű és idegen nyelvű szomszédjától kölcsönözze legnagyobb nemzeti hősét, és hogy ez a hős nemzetibbé, eredetibbé magasztosuljon a századok folyamán a kölcsönvevő népnél, mint a kölcsönadónál?”
Legalább annyira hihetetlen, mint az a látvány, amely az osztrák–szlovén határvidéken fekvő Karavankák hegylánc egyik barlangjában fogad. A Dravograd városkánál a Drávába torkolló Mezsa-patakot követjük felfelé, majd elkeskenyedő oldalágába térve belépünk a Topla-völgy elszigetelt alpesi világába. A patak szélén öreg vízimalmok maradékai, fölöttük smaragdzöld havasi legelők elszórt birkanyájakkal és tehéncsordákkal – s kilométerenként egy-egy erődítményszerű tanyacsoport, „kmetija” idézi a karintiai népi kultúra gyakorlatias és tájtisztelő építészetét. A völgy közepe táján, efféle tanya szélén kezdődik az a jól jelzett turistaút, amely a Peca hegy 2125 méter magas csúcsára vezet – de ami számunkra most fontosabb, arra a helyre is, ahol a szlovénok szerint Mátyás király várja, hogy eljöjjön az ő országa.
A két dimenzió határára meglehetősen erodált dózerút kígyózik, amely a fenyőerdőből kibukkanva lélegzetelállító látképű, mocsaras havasi rétbe fut. Kétórás lendületes kapaszkodást követően, nagyjából 1700 méteres magasságban, végre elérjük a ritkás fenyvest Kralj Matjaz rejtelmes barlangjával. Madárhang nélküli alkonyati csöndben, megilletődve bámuljuk a nyílást, amelynek végén fény dereng, a fényfoltban pedig homályos körvonalú alak üldögél. Ötszáz kilométerre egykori visegrádi palotájától, az isten háta mögött a szlovénok egyik legszentebb helye – a mi Mátyásunk menedéke. Mindnyájunk Mátyásáé.
„Alsó-Karinthiában szájról szájra jár az a mese, hogy a király barlangja előtt, a melyben alszik, karácsony estéjén egy zöldellő hársfa támad – írja Scheinigg János a XIX. század végén Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben című összefoglaló munkában, egyik első magyar nyelvű híradásként a krajnai Mátyás-kultuszról. – Éjféltől egy óráig édes illatot árasztva virít, aztán elszárad. Szent György napján (tavasz kezdetén) fog a hős fölébredni, s az elszáradt hársfára akasztja pajzsát, mire ez újra belombosodik. Ez lesz a jobb jövőnek csalhatatlan jele. Kralj Matjáz minden ellenséget legyőz, minden igazságtalanságot eltörűl a föld színéről, s megveti alapját az aranyidőnek.” Szűk járat végén, rozsdás lakattal zárt, vasrácsos kapu mögött, parányi asztalon könyököl fejét tenyerébe hajtva a robusztus bronzfigura, másik öklén kardja pihen, mögötte elárvult alabárdok támaszkodnak a befolyó víztől nyirkos barlangfalnak. A szlovénok emlékezete szerint Mátyás száz vitézével vonult vissza ide a hegy gyomrába, amikor ellenségei egyesítették erejüket, és legyőzték őt, véget vetetve Karintia aranykorának. Úgy tetszik, a katonák időközben sorra átsétáltak az időtlenségbe, s csak uruk őrzi továbbra is az átjárót a mulandó vereségekből a legvégső győzelembe – mindaddig, amíg szakálla hétszer körbe nem éri az asztalt, vagy amíg odakint meg nem szólal az aranymadár. Akkor a barlang száján újra kiviharzik a fekete sereg, s elhozza a szlovénoknak a megváltást.
Ami igaz, az igaz: manapság nagyobb szüksége volna a segítségre Mátyás király egykori népének, mint a szlovénoknak – csakhogy mi eltemettük őt (az igazsággal egyetemben), míg a szlovénok évszázadok óta rendíthetetlenül hisznek második eljövetelében. Faragványokon, méhkaptárfedelek naiv festményein jelenik meg a hosszú szakállú Kralj Matjaz római katonák gyűrűjében, asztalra támaszkodva, derűs nyugalommal nézve szembe az utókorral. „Bejáratánál két vitéz támaszkodott a falnak. […] Hajszálnyira olyanok voltak, mint azok a római katonák, akiket Marko az isten sírja előtt látott valamikor a templomban” – olvasható Ivan Cankar szlovén írónál, aki teljes regényt szentelt a reneszánsz uralkodónak, a Mihaszna Marko és Mátyás király című munkát. Ez az ábrázolási hagyomány őrződött meg a Peca hegy barlangjában is, ahová 1932 augusztusának végén, a legnagyobb politikai feszültség idején az ország minden szegletéből odasereglett a nép, hogy szobrot emeljen egy idegen úrnak, akinél megbízhatóbbat és tisztességesebbet nem őrzött meg kollektív emlékezete. „Megható, történeti jelentőségű dokumentum a gyűlölség fullasztó, egyetemes áradatában! A leleplezés a felszabadult Szlovénia ujjongó, hálaadó ünnepévé lett” – idézi fel Pável Ágoston a Nyugat folyóiratban.
Hunyadi Mátyás így lett a mai napig Közép-Európa csodája, Illyés és mások szerint a Duna-medence egyetlen közös népi hőse, akit magyarok, szlovákok, ruszinok, ukránok, románok, szerbek, horvátok és szlovénok egyként sajátjuknak tekintenek.
Ideje volna hát felébreszteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.