Tanévnyitó intézménybezárással

Szekeres Imre honvédelmi miniszter sikertörténetnek mutatta be a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem átalakulását a tanintézet évnyitóján elmondott beszédében. Eközben valójában az elmúlt év inkább szomorú döntések sorát hozta: be kellett zárni az egyetem Üllői úti campusát, és el kellett adni az intézmény fél vagyonát, hogy végrehajthassák a tervezett rekonstrukciót; jelenleg nincsenek megválasztott rektorhelyettesek; a miniszter utasítására vizsgálat folyik a tanintézet korábbi szerződéseinek ügyében, mivel a megállapodásokat a korrupció gyanúja lengi körül. A diákok viszont felújított kollégiumi szobákban alhatnak majd.

2008. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könyv és toll az Árpád-sávos pajzson. Meglepő, de a kétszáz éves katonai felsőoktatás központjának számító Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) címerét nem cserélték le, hogy az évnyitón ne a „rettegett emlékeket ébresztő” szimbólum előtt mondja el beszédét Szekeres Imre szocialista honvédelmi miniszter. Egyelőre – bármennyire is erősködött a szaktárca nevében egy „szakértői csapat” – nem sikerült leváltani a patinás egyetem teljes régi vezetőségét sem. A ZMNE egyik, Üllői úti campusát viszont jó pénzért (5,6 milliárd forintért) eladták a balliberális vezetésű ferencvárosi önkormányzatnak, amely rögtön tovább is adta egy multicégnek, hogy irodaházakat építhessenek a nagy múltú intézmény helyén. Az egyetem munkatársainak, oktatóinak egy része botrányosnak tartja, hogy majd egy éve nem tudnak le-gitim rektorhelyetteseket sem választani az intézmény döntéshozó testületében, a szenátusban. Mint az egyetemi adminisztráció élére sokak szerint vitatott körülmények között megválasztott új főtitkártól, az azóta kancellári címet is kapott Nagy Kálmántól megtudtuk, hogy a jövő évi tanévkezdésig nem is kell emiatt aggódnia a katonai felsőoktatás vezetőinek, hiszen az ideiglenesen megválasztott, megbízott rektorhelyettesek addig még betölthetik pozíciójukat. Az új tanév és a kétszázadik évforduló tehát úgy köszöntött be a Zrínyin, hogy eladták a fél egyetemet, amelynek még megválasztott, véglegesített vezetősége sincs, miközben az intézmény nyakán az akkreditáció.
A közelmúltban ráadásul az intézményért felelős honvédelmi miniszter vizsgálatot is indított a külső polgári oktatásra kötött szerződések ügyében, mert azok a gyanú szerint nem voltak előnyösek a ZMNE számára. Az egyik külsős cég, amely ilyen megállapodást kötött az egyetem korábbi vezetésével, a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egykori érdekeltségébe tartozó Perfekt Zrt. volt.
Ehhez képest Szekeres Imre bizakodó beszédet mondott a Hungária körúti egyetemi díszteremben megrendezett rendhagyó tanévnyitón, ahová az értékesített Üllői úti bázisról meneteltek át a leendő diákok gyakorló-egyenruhában a kamionoknak fenntartott aszfalton.
Miután az Üllői úti campuson a hallgatók ünnepélyes keretek között levonták a Magyar Köztársaság lobogóját, és meghallgatták Káplán György nyugállományú katonatiszt emlékbeszédét, Szekeres a Hungária körúti épületben a hagyományról és a megújulásról mint a Magyar Honvédség két fontos vonásáról beszélt a diákok előtt. Hangsúlyozta: közel négymilliárd forintot fordítottak az egyetem rekonstrukciójára, és eközben a megújuló vezetés is élvezte a minisztérium bizalmát. Arról azonban nem szólt, hogy a felújításokat gyakorlatilag abból a pénzből finanszírozták, amely az egyetem jelentős vagyonrészének eladásából folyt be. A katonák 372 férőhelyes kollégiumát, nyelvi laborját, műhelyeit és a gyakorlófegyverek raktárait felújították, a diákok 2-4 ágyas szobájába kulturált zuhanyzó, televízió és hűtőszekrény is került abból a 3,8 milliárd forintos keretből, amelyet az egyetem korszerűsítésére szántak.
Azt viszont nem sikerült megtudnunk, hogy eddig mennyit költöttek el a milliárdokból. Erre nem tudott válaszolni Szabó János és Nagy Kálmán kancellár sem. Utóbbi viszont kiemelte: az eddigi munkálatokat mintegy tíz cég végezte el, így a szigorú kötbér mellett a verseny is kizárta a késlekedést. – A sportpálya és a gyakorlópálya még nem készült el, ehhez ugyanis le kellett dózerolni a területről egy üzemeltető cég épületeit – ismerte el a főtitkár.
Talán nem véletlen, hogy Szabó János professzor, az egyetem rektora G. B. Shaw-t idézve nyitotta meg az új tanévet, és kijelentette: nem hisz a körülményekben, azokat „magunknak kell alakítanunk”. Erről komoly tapasztalata is lehet, hiszen egy-két évvel ezelőtt még azt sem tudhatta biztosan, hogy az általa vezetett intézmény a honvédelmi vagy az oktatási miniszter felügyelete alá kerül. Az viszont érthetetlen, ilyen előzmények után miért nem tartott attól, hogy megmosolyogják, amikor tanévnyitó beszédében leszögezte: bizonyítottnak látja, hogy az egyetemet mind az oktatási, mind a honvédelmi tárca édesgyermekeként kezeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.