Chávez mind szorosabb kapcsolatot épít ki az Egyesült Államok politikai és gazdasági ellenfeleivel, köztük az említett három állammal. Oroszországgal például közös bankot alapítanak, amelyről legutóbbi két moszkvai látogatásain is tárgyaltak. Iránnal Mahmúd Ahmadinezsád elnökké választása óta csaknem kétszáz kétoldalú megállapodást kötött főleg az energiatermelés, a pénzügyi kapcsolatok, illetve a gépgyártás terén. Irán és Venezuela még tavaly novemberben vetette fel először, hogy a dollár tartós mélyrepülése miatt euróban fizetnek kétoldalú kapcsolataikban, és felvetették az OPEC-nek is, hogy az olajkartell is kövesse példájukat.
Az új pénzügyi rendszer kidolgozásának gondolata viszont időben egybeesik azzal a venezuelai kezdeményezéssel, amely a dél-amerikai integráció részeként gyakorlatilag tavaly decemberben már létrehozta hét dél-amerikai ország közös fejlesztési bankját – a Banco del Surt – a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank kiváltására, ám az intézet a térség vezető szerepéért küzdő két vetélytárs, Venezuela és Brazília nézeteltérései miatt egyelőre nem működik. Oroszországgal és Kínával a Venezuela ellen elrendelt amerikai fegyvervásárlási bojkott óta erősödnek a dél-amerikai elnök kapcsolatai, de folyamatosan erősödnek más területeken is, és Chávez már nemcsak az Egyesült Államok ellen védekezik, hanem igyekszik elvesztett térségi vezető szerepét visszaszerezni Brazíliától.
A közös gondolkodást jelzi az orosz kormányfő egyik tegnapi kijelentése is. „Amerikával, mint a szabad világ és a szabad gazdaság vezetőjével szembeni bizalom örökre károsodott, a Wall Streettel, mint e birodalom centrumával szembeni bizalom megszűnt. Nem lesz többé visszatérés a múlthoz”, idézi Vlagyimir Putyint az Interfax.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának