Mikor lehet végre biztonságos a tanyavilág?

Ha a tanyán élők biztonságáról beszélünk, nem lehet különválasztani a rendőrség és a polgárőrség munkáját a tanyagondnoki szolgálattól, azok ugyanis kiegészítik egymást. A külterületek lakóinak éppúgy joguk lenne a szociális biztonsághoz, mint vagyonuk, életük védelméhez. De a szép hangzású ígéretek rendre elhaltak, anyagiak és szűkös mozgási lehetőség híján sem a tanyagondnokok, sem a rendőrség nem tudja biztosítani azt, ami elvileg minden magyar állampolgárt megilletne.

2008. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon több mint háromszázötven tanyás külterülettel rendelkező településre – azaz százezer emberre – jut összesen háromszázötven tanyagondnok, ezzel szemben legalább hat-hétszázra lenne szükség. Pénz híján azonban az elzártan, magányosan élők továbbra is magukra maradnak.
Egy-egy gondnoknak – szerencsés esetben mikrobusszal – körülbelül napi 60–130 kilométert és 30–60 tanyát kell bejárnia, hogy vizet, élelmiszert, gyógyszert, gázpalackot vigyen, a gyereket az iskolába fuvarozza, óvodába vagy éppen szakrendelésre a beteget. Mivel nagy távolságokról, tömegközlekedést csak hírből ismerő területekről van szó, nemcsak az idős vagy beteg, illetve szociálisan rászorulókkal foglalkozik, hanem mindenkivel, aki messze lakik a faluközponttól, a várostól, és egymaga nem bír megbirkózni a feladattal. Szolgálati gépkocsi híján több településen előfordul, hogy a falugondnokok a saját autóikkal járják a környéket, amelyek nem alkalmasak arra, hogy mázsás súlyokat és több személyt szállítsanak egyszerre. A megfelelő kapacitású jármű egyik meghatározó eleme lenne a tanyagondnoki szolgálat működésének, de hiába. Korábban még lehetett új gépkocsira, illetve cserére pályázni a szociális tárcánál, négy éve azonban ilyen kiírás már nincs.
A szociális minisztérium állásfoglalása szerint mindezt pótolja a földművelésügyi tárca által kiírt Új Magyarország vidékfejlesztési programban szereplő tanyabuszpályázat.
Támogatási program, de hiába
A sors fintora, hogy a hátrányos helyzetű települések támogatására létrehozott program ezen eleme a tanyasi lakosság egy része számára elérhetetlen – tájékoztatta lapunkat Csörszné Zelenák Katalin, a Falugondnokok Duna–Tisza-közi Egyesületének ügyvezetője. A tanyák ugyanis egy közigazgatási egységet alkotnak a központi településsel, ahol sok esetben orvosi rendelő, esetleg iskola és szociális intézmény is működik. A pályázók nagy valószínűséggel emiatt pontot és ezzel támogatást veszítenek, akkor is, ha ezek a szolgáltatások a külterületen élőktől esetenként 10–15 kilométerre, azaz tanyagondnoki segítség nélkül elérhetetlen távolságra működnek. E felvetésünkre, többszöri megkeresésünk ellenére, nem kaptunk választ a földművelésügyi tárcától.
Így nem tudhattuk meg azt sem, hogy az agrártárca mekkora összeget szán a tanyabuszpályázatra, és hány jármű finanszírozását vállalja. A beadási határidő májusban lejárt, eredményt még nem hirdettek, az egyesület ügyvezetője szerint ilyen ütemben legfeljebb jövő év elején jutnak pénzükhöz a nyertes önkormányzatok. Pedig Bács-Kiskun megyében például a tanyagondnokos településeken a házak negyven-ötven százaléka külterületen fekszik, az ott élő emberek ellátásához pedig sokszor két-három, gépkocsival rendelkező gondnokra is szükség lenne.
Hogyan jutottunk idáig?
Nyolc-tíz évvel ezelőtt, a tanyavédelmi program indulásakor a Belügyminisztériumnak még volt pénze arra, hogy járművet biztosítson, és azzal a rendőr, a polgárőr és a tanyagondnok együtt járőrözzön. Bár a pénz megcsappant, egy ideig még lehetett bűnmegelőzési pályázatokon tanyavédelmi céllal indulni, de a Biztonságos Magyarországért Közalapítvány megszűnésével ezek a források is elapadtak. A bűnmegelőzési jelzőrendszer, amely segítségével az elszigetelten élők egyetlen gombnyomással kérhettek segítséget, mostanra pénz híján több helyen szintén befulladt. Csörszné Zelenák Katalin szerint csak ott működik a gondnoki szolgálat, ahol a helyiek is erőfeszítéseket tesznek érte. Mostanra azonban csak önkormányzati döntés alapján van erre lehetőség, hiszen sem a rendőrségnek, sem az önkormányzatoknak nincs miből kiszorítaniuk a rávalót.
A szépreményű bűnmegelőzési jelzőrendszer elhaltakor, néhány évvel ezelőtt – főként egészségügyi segítség céljából – a szociális tárca elindította a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást. A minisztérium sajtótitkárságának tájékoztatása szerint ezek a szolgáltatások 2004-től állami normatívát kaptak, az elmúlt négy évben az ellátottak száma háromezerről 55 ezerre nőtt, ami dinamikus fejlődést jelent.
A jelzőrendszeres segítségnyújtás elvileg némileg pótolhatná a bűnmegelőzésit, ha valóban minden rászoruló számára elérhető lenne. De nem az.
Munkatársai tapasztalatait összegezve Csörszné Zelenák Katalin elmondta: a területet jól ismerő gondnokok sokat tehetnek a tanyán élők biztonságáért is, hiszen akár naponta is eljutnak hozzájuk. Tudomást szereznek a környéken lófráló idegenekről, felírhatják a gépkocsijuk rendszámát, és az információt átadhatják a rendőröknek, a polgárőröknek. A mai siralmas körülmények ismeretében érdemes lenne megfontolni az Önkormányzati vagy Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak olyan pályázatok kiírását a tanyák védelmére, amelyekkel a tanyagondnokok, rendőrök, polgárőrök összefogásával, rendszeres járőrözéssel hosszú távon is hozzá lehetne járulni a tanyák védelméhez – fűzte hozzá.
Mindent visznek, bántalmaznak
Békés megyében 1998-ban kezdődött a rendőrség által kezdeményezett tanyaprogram, amelynek része az is, hogy a rendőrök rendszeresen látogatják és felmérik a tanyavilágban élők életkörülményeit, így egyebek között azt, hogy van-e, aki rájuk nyissa az ajtót, miként juthatnak segítséghez – tájékoztatta lapunkat Vargáné Szombati Andrea, a megyei rendőrség szóvivője. Elmondta: négy évvel ezelőtt egy belügyminisztériumi pályázaton nyert pénzből 58 mobiltelefont vásárolhattak és oszthattak szét azoknak, akiknek nincs módjuk másképpen segítséget kérni. A rendőrség nyilvántartása szerint a Békés megyei tanyavilágban elkövetett bűncselekmények túlnyomó többsége lopás és betöréses lopás, számuk az elmúlt években 190-200 körül stagnált.
– Csongrád megyében legfőképpen a mezőgazdasági terményeket, illetve mezőgazdasági gépek alkatrészeit lopják, de jellemző az ittas állapotban elkövetett testi sértés, azaz kocsmai verekedés, szomszédok közötti vagy diszkóban elfajult vita – közölte lapunkkal Tuczakov Szilvána, a Csongrád megyei rendőrség szóvivője. A megye lakosságának egytizede külterületen, sokan közülük a településektől távol, magányosan élnek. Tíz évvel ezelőtt az országban elsőként itt indították el a tanyaprogramot, amelynek lényege, hogy a főkapitányság kezdeményezésére a polgárőr, a postás, a védőnő, a szociális munkás, a gondozó, a pedagógusok afféle civil hírláncot építettek ki, hogy időben értesüljenek a tanyán élők gondjairól, és megelőzhessék a bűncselekményeket. Az önkormányzatok technikai feltételeket biztosítottak mindehhez, egyes tanyákat pedig sikerült biztonsági jelzőrendszerrel ellátni, amellyel a bajban lévő a diszpécserközpontot riasztja, az pedig szükség szerint a mentőket vagy a rendőrséget. Tuczakov Szilvána hozzáfűzte: mélységi ellenőrzéseket is végeznek, és sikerült jó kapcsolatot kialakítaniuk a lakossággal, ez is hozzájárult ahhoz, hogy csökkent a tanyai bűnözés.
– A Nyíregyházát körülölelő bokortanyákon körülbelül kilencezren élnek, a lakosok körülbelül fele nyugdíjas, közöttük is igen sok az egyedül élő, segítségre szoruló idős ember – tájékoztatta lapunkat Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Elmondása szerint állandó rendőri jelenlétet nem tudnak biztosítani, de a körzeti megbízottak járőröznek, és a nyíregyházi lovas járőrök is rendszeresen ellenőrzik a környéket.
A területen főként a jószág-, termény-, falopások és a betörések dominálnak, ilyenkor viszik a kerékpárt, hulladék vasat, szerszámokat, de még a füstölőre kitett húst is. A brutális, valamint élet elleni bűncselekmények szerencsére errefelé nem jellemzők. A már említett megyékhez hasonlóan itt is számítanak a polgárőrök és a mezőőrök közreműködésére. Korábban a megyei kapitányság ajánlására több helyütt beszerelték az SOS szomszédhívót, azaz a vezeték nélküli mobil csengőt, de végül mégsem terjedt el.
Másutt sem jobb
Hasonló a helyzet Bács-Kiskunban is, ahol a szűkös létszám és mozgási lehetőség híján a rendőrség nem tudja folyamatosan ellenőrizni a tanyákat, pedig a megye lakosságának 12 százaléka, azaz 68 ezer ember él külterületen, gyakran a legközelebbi szomszédtól is nagy távolságra. Az utóbbi években a tanyás területek erős vonzerőt jelentenek a városokból kiszoruló bűnözőknek és bűnözői csoportoknak is, akik, amelyek viszonylag gondtalanul, esetenként erőszakos módon fosztogathatnak – közölte lapunkkal Kővári Lídia, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője. Elmondta, a tanyán élők között sok az idős, magára maradt, beteg ember, akik szinte védtelenek a gyakran gátlástalan bűnözőkkel szemben. Olyannyira, hogy sok helyütt nemcsak víz és villany, de még telefon sincs, hogy segítséget kérhessenek.
A megye tanyavilágában elkövetett bűncselekmények kilencven százaléka lopás és annak minősített esetei. Ami a tendenciát illeti, a betöréses lopások száma a 2002 évi 571-ről 2007-re 294-re csökkent, tavaly egyebek között öt rablást, két könnyű és öt súlyos testi sértést regisztráltak.
Az idős emberek naivitását használják ki a házaló árusok, a különféle szolgáltatásokat – csatornát, redőnykészítést – kínáló áliparosok, a jó munka és pénzkereseti lehetőséget ígérő csalók, a trükkös tolvajok, akik a vízkérős átveréstől egészen a hatósági eljárás színleléséig mindennel próbálkoznak. Veszélybe kerültek a fémeszközök, a tolvajok elviszik a motorblokkot, a gépalkatrészt, a vezetékeket. Öt évvel ezelőtt a külterületeken élőkkel kapcsolatban lévő hatóságok és szervezetek összefogásával több kistérségi tanyavédelmi hálózatot is létrehoztak, de mostanra sok megszűnt közülük. Az ok igencsak prózai: a pénzügyi fedezet hiánya és az együttműködést koordináló személy vagy önkormányzat renyhesége.
Az őrnagy beszámolója szerint a tanyákon élők védelmében folyamatos kapcsolatot tartanak a postással, a vadászszal, a vadőrrel, az erdésszel, a természetvédelmi őrrel, a mező- és a halőrrel, a szociális gondozóval és a polgárőrrel, a szociális szervezetekkel, a jegyzőkkel. Hangsúlyozta, a tanyagondnoki hálózat igen hatékonyan segítheti a bűnmegelőzést, az utóbbi években pedig egyértelműen kiderült, sajátos helyzetük miatt a tanyasi emberek nem érzik biztonságban magukat, és a másutt élőknél jobban igénylik az állam gondoskodását.
Visszatérve a tanyagondnokok által betöltött-betöltendő sokféle szerepre, a szociális tárca egyetért azzal, hogy rendkívül fontos feladatokat látnak el a tanyán, a külterületeken lakók életében, azt azonban hangsúlyozza: ez nem oldhatja meg teljes egészében az ott élők problémáit.
Ehhez annyit érdemes hozzátenni: e szolgáltatások hiányával a tanyán élő, segítségre szoruló emberek elesnek mindazoktól a lehetőségektől, amelyek másokat megilletnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.