Halálbüntetést is kiszabhatnak ezentúl a tejhamisítókra Kínában – így döntött a napokban a kommunista ország kormánya. A legsúlyosabb ítéletre azok számíthatnak, akik gyermekeknek gyártott élelmiszert mérgeznek meg. Ám míg a legfelsőbb vezetés példás büntetéseket helyezett kilátásba, az áldozatoknak nem szolgáltatnak igazságot – közölte a Reuters. A négy halott kisgyermek testét még nem adták ki, és a kormány nem támogatja a betegek ápolását, a szülők pedig nem kérhetnek kártérítést – nyilatkozta Ji Cseng pekingi ügyvéd, aki nemrégiben pert indított az egyik mérgezett csecsemőtápszert gyártó cég ellen.
A kormány eközben azt ígérte, több pénzt szán az élelmiszerek ellenőrzésére. Külföldi lapok szerint a melaminmérgezésekről már jóval a pekingi olimpia előtt tudomást szereztek a hatóságok, de eltitkolták. Néhány évvel ezelőtt hasonlóan cselekedtek a Sars-vírus megjelenésekor is; csak akkor adtak hírt a veszélyről, amikor azt már nem lehetett elhallgatni. A melaminbotrány kitörése óta első ízben kért bocsánatot és ismerte el hibáját három, mérgező anyaggal „feljavított” csecsemőtápszert forgalmazó óriásvállalat.
Mint megírtuk, több Kínában gyártott termékről derült ki, hogy élelmiszer-hamisítók a műanyaggyártáshoz használt melaminnal próbálták fehérjében gazdagabbnak feltüntetni. Hazánkban így került le a polcokról a Fehér nyúl cukorka. Néhány napja pedig 8,9 tonna sajtos mogyoróról derült ki, hogy a megengedett, kilogrammonkénti 2,5 helyett 19,9 milligramm melamint tartalmaz. Az elmúlt napokban még 50 zacskó veszélyes rágcsálnivalót találtak a polcokon – közölte Kocsner Tibor, az országos főállatorvos helyettese.
Időközben Svájcban kínai üzletek ellenőrzésekor háromféle termékben – kekszekben és a már nálunk is visszavont Fehér nyúl cukorkában – találták meg a mérgező anyagot – adta hírül a 24heures című internetes portál.
A világméretűvé nőtt botrány után újabb mérgezés borzolja a kedélyeket, Dél-Kínában 450 embert betegített meg arzénnal szennyezett víz. Múlt héten tömegesen fordultak orvoshoz arc- és szemödéma, hányás és látászavarok miatt – adta hírül tegnap az Új Kína hírügynökség. Mint kiderült, a rosszulléteket arzénmérgezés okozza, amelynek forrása egy, a közelben működő fémfeldolgozó üzem. Összesen 55 embert, közöttük 23 gyermeket ápolnak kórházban. A régió egészségügyi felelőse szerint az arzén feltehetőleg az erős esőzések miatt jutott az ivóvízrendszerbe, a gyárat bezárták.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak