Tíz nap fogság után épségben kiszabadultak azok a túszok, akik Délnyugat-Egyiptomban, egy szafarin kerültek emberrablók fogságába – jelentette be tegnap az egyiptomi állami televízió. Mint arról beszámoltunk, tizenegy külföldi – öt olasz, öt német és egy román állampolgár –, illetve nyolc egyiptomi kísérőjük, két idegenvezető, négy sofőr, egy határőr és az utazási iroda vezetője szeptember 19-én a Gilf al-Kebir-fennsíkra tartott, amikor fegyveresek túszul ejtették őket. A szudáni hatóságok vasárnap bejelentették, hogy az egyiptomi–líbiai–szudáni hármas határon a hadsereg tűzpárbajba keveredett a banditákkal. Hatot – közöttük a vezetőjüket – lelőtték, két másikat pedig elfogtak. Közölték azt is, hogy a támadás idején a túszok Csádban, harminc fegyveres őrizete alatt voltak.
Kevéssel a turisták kiszabadulása előtt az egyiptomi biztonsági szolgálatok egyik vezetője az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy az emberrablók megkapták a váltságdíjat, és már a szudáni hadsereg beavatkozása előtt szabadon engedték a foglyaikat.
A túszdráma és a szabadulás körülményei egyelőre igencsak zavarosak, egy, a Corriere della Serának nyilatkozó egyiptomi diplomata biztonsági okokra hivatkozva nem közölt részleteket, és ellentmondó hírek érkeztek arról is, hogy a banditáknak valóban kifizették-e a hat-, más hírek szerint tizenötmillió eurós váltságdíjat.
Omajáma al-Husszeini, az idegenforgalmi minisztérium szóvivőjének tájékoztatása szerint a turistákat katonai géppel szállították Almazára, egy Kairó melletti támaszpontra. Franco Frattini olasz külügyminiszter eközben közölte, az, hogy a foglyok épségben kiszabadultak, több ország összefogásának köszönhető. A szabadulás tényét megerősítette a román és az olasz külügyminisztérium is, a német azonban nem kívánt nyilatkozni.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?