Törökbálinti tejport zároltak

Élelmiszer-biztonsági ellenőrök a hét végén több kínai étteremben határérték alatti mennyiségű melamint tartalmazó készítményeket találtak, és a vizsgálat idejére tegnap zárolták egy fagylaltüzem többféle tejporból álló készletét.

2008. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintát vett tegnap az élelmiszerlánc-ellenőrző hatóság is Gyálon a Nestlé szombaton zárolt kávéhabosítójából, a hét közepére várható eredmény dönti el, hogy megsemmisítik-e az 5,5 tonna árut – tájékoztatta lapunkat Hajós Ádám fővárosi és Pest megyei főállatorvos. Mint arról beszámoltunk, néhány nappal ezelőtt, a Nestlé önellenőrzésekor derült ki, hogy a Bangkokból érkezett, bevezetés előtt álló termékük a kilogrammonként megengedett 2,5-nél többet, 2,7 milligramm melamint tartalmaz. A cég értesítette a hatóságot, amely zárolta a készletet.
Három, egymástól független külföldi laboratórium vizsgálata sem mutatott ki melamint a Nestlé Coffee Mate kávéfehérítőjében – tudtatta a lapunkhoz eljuttatott közleményében a Nestlé Hungária Kft. A terméket a magyar laboratórium vizsgálatának eredményét követően ellenőriztették újra. A Nestlé Hungária Kft. termékei nem tartalmaznak melaminnal hamisított tejet, és biztonságosan fogyaszthatóak – szögezte le a társaság.
Ismert, a botrány szeptember elején tört ki, amikor napvilágra került, hogy Kínában melamint kevertek a tejbe, a mérgezett gyermektápszer miatt négy csecsemő meghalt, 53 ezer pedig súlyos vesebetegséget kapott.
Az elmúlt napokban kiderült, hogy nemcsak a kínai tej, hanem a tejet tartalmazó készítmények is veszélyesek lehetnek, ezért az Európai Unió betiltotta a behozatalukat. A Nestlé-féle kávéhabosító azonban nem Kínából, hanem Thaiföldről érkezett, ezért a magyar hatóságok az európai gyorsriasztási rendszeren keresztül tegnap értesítették a tagállamokat – folytatta Hajós Ádám. Az ellenőrök tegnap Törökbálinton, egy többfajta tejport felhasználó fagylaltüzemben vettek mintát, a készletet az eredmény megérkeztéig zárolták – fűzte hozzá a főállatorvos. Szúrópróbaszerűen vizsgálják a Dél-Koreában szennyezettnek talált M&M tejcsokoládét, a Snickers mogyorós rudacskát és a Kit Kat termékeket is. Magyarországon az elmúlt napokban több kínai étteremben is találtak az egészségügyi határérték alatt melamint tartalmazó készítményeket.
Kínában eközben a kormány bejelentette, hogy 27 település 609 mintájának ellenőrzésekor minden tejterméket rendben találtak, melaminnak már nyoma sincs bennük – közölte a pekingi Morning Post. A kommunista ország vezetői a napokban több ízben is hangsúlyozták, hogy a veszélyes termékeket kiszűrték, a lakosság újra vásárolni kezdte a korábbinál olcsóbban árusított tejtermékeket. A belső-mongóliai Hohhot fővárosban a rendőrség hat embert letartóztatott, a melamin gyártásával és forgalmazásával gyanúsítják őket. A hohhoti régióban működik a melaminbotrány két főszereplője, a kínai tejpiac hetven százalékát uraló China Mengniu Dairy és az Inner Mongolia Yili Industriale Group vállalat. A két cég az elmúlt napokban egyet fizet, kettőt kap kampányt indított, az üzletekben még vasárnap is árulták a melamin miatt tiltólistára került, de a beszámolók szerint láthatóan átdátumozott termékeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.