
origo.hu
Tömegkarambol az M5-ösön, több kilométeres a torlódás
Visszavont árucikkek. Szlovákiában 27 üveg Milk drink nevű tejitalban találtak az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiségű, kilónként 14,4 milligramm melamint. Hollandiában a Kínából importált, Koala néven forgalmazott kekszet, Belgiumban pedig a fehér nyúl cukorkát vonták vissza. A dél-koreai hatóság magas melamintartalmat mutatott ki a Nabisco Ritz sajtos és a Danyang Day Bright rizses kekszben, és elrendelte a Nestlé és a Mars cégek kínai gyártmányú csokoládérúdjainak bevonását is – közölte az AP. Hongkongban az Ezaki Glico japán cég által gyártott Pocky Men’s kekszben és a kínai Tian Le Yuan Foods diós, illetve diós-kakaós süteményében találtak a megengedettnél több melamint. Számos cég vonta vissza termékeit óvatosságból: a Cadbury brit társaság egyik csokoládéját Ausztráliából, a brit–holland Unilever tejporának egy részét Hongkongból és Makaóról.
A megengedettnél több melamint találtak a Nestlé Creme Cafe Matte kávéhabosítójában, a rendellenességre a svájci társaság hívta fel a hatóság figyelmét. Az öt és fél tonna, ötgrammos kiszerelésű terméket zárolták – tájékoztatta lapunkat Süth Miklós országos főállatorvos. Mint arról korábban beszámoltunk, Kínában nyár eleje óta 53 ezer gyermek betegedett meg melaminnal szennyezett, vesekövet okozó tejpor miatt. Négy csecsemő életét vesztette, tizenháromezer kórházi ápolásra szorult, közülük több százan életveszélyes állapotban vannak. A kínai hatóságok bejelentették, hogy a különféle termékek alapanyagául szolgáló tejpor 12 százaléka szennyezett.
Süth Miklós elmondta, a Nestlé laboratóriumban megvizsgáltatta a gyáli ipartelepen tárolt termékét, ekkor derült ki, hogy egy szállítmány kávéhabosító a megengedett 2,5 helyett 2,7 milligramm/kilogramm mennyiségű melamint tartalmaz. Erről a társaság pénteken délután értesítette az élelmiszerlánc ellenőreit, akik azonnal zárolták az 5,5 tonna terméket. A hatóság a megismételt mintavétel és a vizsgálat eredményei alapján dönti el, megsemmisítteti-e az árut.
A főállatorvos hozzáfűzte, az élelmiszerek és takarmányok ellenőrzését már tavaly tavasszal megszigorították, amikor az Egyesült Államokban tömegesen pusztultak az állatok egy kínai, melaminnal szennyezett eledel miatt. Kevéssel ezután Spanyolországból érkezett, de minden bizonnyal kínai alapanyagból készült hallisztben is ilyen anyagot találtak. Süth hangsúlyozta, a ragasztók gyártásában alkalmazott melamint az élelmiszer-hamisítók használják azért, hogy a fehérjetartalmat magasabbnak tüntessék fel. Az Európai Unióban megengedett határérték kilogrammonként 2,5 milligramm, de előfordulhat, hogy a méreg a csomagolóanyagból oldódik a termékbe.
A botrány kirobbanása óta az élelmiszer-ellenőrök jóval többet, rendkívüli munkaidőben dolgoznak, és szúrópróbaszerűen minden tejet tartalmazó távol-keleti terméket megvizsgálnak, akkor is, ha az uniós országból érkezett hazánkba. Emellett a gyártónak és a forgalmazónak is ellenőriznie kell az áruját. Ha nem teszi, és szennyező anyag van benne, a hatóság nemcsak elkobozza a terméket, hanem bírságot is kiró a cégre.
Csontos Csaba, a Nestlé magyarországi képviselője lapunknak elmondta, a határérték feletti melamintartalmat a hazánkban bevezetés előtt álló, Bangkokban gyártott Nestlé Creme Cafe Mattéban mutatta ki a cég által megbízott laboratórium. A gyárban több ízben is ellenőrizték a kávéhabosítót, melamint nem mutattak ki benne, ezért a jelek arra utalnak, hogy a veszélyes anyag később került a termékbe. A zárolt tétel minden tasakja ugyanazon a napon került le a futószalagról. Hozzáfűzte, ha a hazai hatósági ellenőrzés megerősíti a korábban kimutatott értékeket, az 5,5 tonna kávéhabosítót megsemmisítik. Csontos emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy nincs egységesen megállapított melamin-határérték, az Amerikai Egyesült Államokban például kilogrammonként 6 milligramm a megengedett mennyiség. Az Európai Unióban legfeljebb 2,5 milligramm lehet egy kilogramm termékben, de csak szeptember eleje, a kínai tejporbotrány kitörése óta, amikor is a korábbi 5 milligramm/kilogrammról a felére csökkentették a határértéket. Szeptember elején a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal közölte, az EU szabályozása tiltja a kínai tejpor behozatalát, így kizárható, hogy Magyarországra is került volna a veszélyes tápszerből.
Tömegkarambol az M5-ösön, több kilométeres a torlódás
Ferenc pápa halálának okára derült fény
Minden tárgyat felismersz a retró kvízben? Akkor te is a 80-as évek gyermeke vagy!
Brüsszel most jót akar: Európa bejelentkezett az amerikai szupervadászgép gyártására – videó
Meghalt Ferenc pápa: a szentatya elképesztő élete képekben – GALÉRIA
Összehívták a bíborosokat Rómában – több magyar is jelen lesz
Mi Ukrajna legnagyobb problémája?
Meztelen feneke miatt került bajba a világ legszexisebb ringlánya
Világháború jöhet, megmondták mennyi időnk van felkészülni
Nemzeti gyásznap lesz Magyarországon Ferenc pápa temetésekor
Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Közülük kerülhet ki Ferenc pápa utódja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.