Levélben köszönte meg Horn Gábor (SZDSZ) akkori kancelláriai államtitkár 2003-ban azoknak a cégeknek a segítségét, amelyek a nemzeti ünnep előtt felhúzták a Parlament épülete köré a hatalmas, ’56-os fényképekből készült kompozíciót. A köszöneten kívül mást azóta sem kaptak, amit a kivitelező P&D Perfekt Design Kft. ügyvezetője azért is döbbenetesnek tart, mivel szorult helyzetben, pár nappal az ünnep előtt siettek a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) segítségére.
*
A történet előzménye, hogy a MeH nyílt közbeszerzési eljárást írt ki az ünnep rendezvényeinek lebonyolítására, ezen belül az Országház óriási ’56-os fotókkal való becsomagolására. A díszítés ötlete a Till Attila liberális médiaszemélyiséghez köthető Supergroup Kft.-től származott. A kreatív csoport Horn Gábornál kopogtatott a tervvel, amely megtetszett a szabad demokrata államtitkárnak. A közbeszerzési eljárást megnyerő Expander Kft.-nek a szerződés szerint a Parlament Duna felőli oldalának északi és középső szárnya elé kellett hatalmas fényképeket kifeszítenie, azonban a déli szárnyról szó sem volt a szerződésben, mivel arra már nem volt kerete a MeH-nek. Már csak hat nap volt hátra az ünnepig, és a félkész dekoráció rendkívül kínos lett volna a balliberális kormánynak. A kancellária válságtanácskozást hívott össze, amelyen többek között elhangzott: Horn Gábor az Országház teljes homlokzatának a feldíszítését kéri, és szavát adja arra, hogy kifizetik annak költségét, noha a szerződésben nem szerepel ez a tétel. A pályázaton nyertes Expander Kft. ügyvezetője viszont közölte: számukra az államtitkár szava nem garancia.
A nehéz helyzetben a P&D Perfekt Design Kft. dobott mentőövet a Medgyessy-kormánynak, amely bízott a szóbeli ígéretben, és szerződés nélkül, villámgyorsan felépítette az installációkat a déli szárnynál. Pedig ez nem volt éppen egyszerű feladat, itt ugyanis nem volt felállványozva az épület, így daruk segítségével helyezték el a képeket. Posgay Béla cégvezető tájékoztatása szerint a P&D Perfekt Designnak és alvállalkozóinak mintegy húszmillió forintjába került a művelet, de ebből azóta sem láttak egyetlen fillért sem. Köszönőlevelet viszont kaptak az államtitkártól – tette hozzá. A MeH hónapokig hitegette őket, hogy fizet. A türelem egy évig tartott, míg végül 2004-ben kártérítési pert indítottak a kancellária ellen, amelyben húszmillió forint és kamatainak megfizetését kérik. Jellemző, hogy még első fokú ítélet sem született az ügyben, mint ahogy a MeH perbeli védekezése is sokatmondó: azt állítják, ők nem rendeltek meg semmit a cégtől. A következő, immár tizenharmadik tárgyalási nap november 13-án lesz.
Horn Gábor még államtitkárként azt nyilatkozta lapunknak: nincs tudomása az ügyről. Ehhez képest idén tavasszal a bíróságon tanúként azt vallotta: az Expandernek kellene fizetnie a felperesnek. Hozzátette: nem ismeri részleteiben a közbeszerzési pályázatot. A Kormányszóvivői Irodán nem adtak választ arra a kérdésünkre, miért nem fizet a MeH az őt szorult helyzetben kisegítő cégnek, mint ahogy arra sem, miért nem egyeznek ki peren kívül velük.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját