Cseljabinszkba kerül a magyar alma

Hatvan rubel feletti áron – vagyis ötszáz forintért – vásárolhatja meg az oroszországi Cseljabinszkban azt az első osztályú szabolcsi almát az orosz vevő, amit hatvan forintért adott el a felvásárlónak a magyar gazda. A tervek szerint összesen négyezer tonnát szállítanak az uráli iparvidékre. Az első hat vagonból álló szerelvény tegnap indult el a Tékisz Rt. tuzséri telephelyéről.

2008. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négyezer tonnás kontingens – ha a piac igényli a heti 140 tonnás szállítást, és a teljes menynyiség kimegy – tizennégy év óta a legjelentősebb almaexport lesz Magyarországról Oroszországba. Mostanság ugyanis összességében sem sikerült éves szinten néhány ezer tonnánál többet elhelyezni a fő célterületnek számító szentpétervári, illetve moszkvai piacokon. A mostani felvásárlást is végző Gyümölcs-Mix Kft. például tavalyelőtt mintegy kétezer tonnára talált vevőt. Seszták Oszkár megyei közgyűlési elnök szerint azonban a mostani csekély mennyiség nem lebecsülendő, mert azt mutatja, hogy vissza lehet kapaszkodni az immár ugyancsak fizetőképes orosz piacra.
A mostani ígéretes vevő a Novaja Zarja nevű vegyesvállalat, amely Szakács Csaba tulajdonos ügyvezető tájékoztatása szerint öt éve van jelen Cseljabinszk megyében. Eddig fő profiljuk a szántóföldi gabonatermesztés és a marhatartás volt, most viszont a gyümölcsüzletben is jelen kívánnak lenni. Az orosz hadiipar egyik legfontosabb bázisának számító Cseljabinszkban a jövedelmek lehetővé teszik az igényes élelmiszerek megfizetését, így a nyolcvan rubelért kapható argentin alma mellett a 60-65 rubeles magyar gyümölcs várhatóan versenyképes lesz.
Országosan 550-600 ezer tonna alma termett, ebből 450-500 ezer tonna Szabolcsban. A legnagyobb baj az, hogy a termésnek legfeljebb hat százaléka kel el étkezési almaként, a többit a sűrítményipar szívja el 8-12 forintos kilónkénti áron. Vagyis, akkor is léalma lesz belőle, ha minősége ezt nem indokolja, és megfelelő piac esetén másod-harmad osztályú áruként értékesíthető lenne. – A cseljabinszki piacon igen kicsi, rossz minőségű, lengyelnek mondott almát is árulnak. Úgy gondolom, ezt a minőséget még a léalmaként eladott szabolcsi alma is jócskán meghaladja, ezért kísérletet teszünk rá, hogy a későbbiekben első osztályú gyümölcs mellett alacsonyabb minőségűt is kínáljunk Oroszországban – tájékoztatott Szakács Csaba.

Demonstráló állattartók. Több helyszínen is tiltakoznak a hét végén az állattenyésztő ágazat szereplői, az állattenyésztő szakmai szervezetek, továbbá az érintett termékpályák terméktanácsai és az agrár-érdekképviseleti szervezetek az áruházláncok kereskedelmi politikája ellen. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.