A négyezer tonnás kontingens – ha a piac igényli a heti 140 tonnás szállítást, és a teljes menynyiség kimegy – tizennégy év óta a legjelentősebb almaexport lesz Magyarországról Oroszországba. Mostanság ugyanis összességében sem sikerült éves szinten néhány ezer tonnánál többet elhelyezni a fő célterületnek számító szentpétervári, illetve moszkvai piacokon. A mostani felvásárlást is végző Gyümölcs-Mix Kft. például tavalyelőtt mintegy kétezer tonnára talált vevőt. Seszták Oszkár megyei közgyűlési elnök szerint azonban a mostani csekély mennyiség nem lebecsülendő, mert azt mutatja, hogy vissza lehet kapaszkodni az immár ugyancsak fizetőképes orosz piacra.
A mostani ígéretes vevő a Novaja Zarja nevű vegyesvállalat, amely Szakács Csaba tulajdonos ügyvezető tájékoztatása szerint öt éve van jelen Cseljabinszk megyében. Eddig fő profiljuk a szántóföldi gabonatermesztés és a marhatartás volt, most viszont a gyümölcsüzletben is jelen kívánnak lenni. Az orosz hadiipar egyik legfontosabb bázisának számító Cseljabinszkban a jövedelmek lehetővé teszik az igényes élelmiszerek megfizetését, így a nyolcvan rubelért kapható argentin alma mellett a 60-65 rubeles magyar gyümölcs várhatóan versenyképes lesz.
Országosan 550-600 ezer tonna alma termett, ebből 450-500 ezer tonna Szabolcsban. A legnagyobb baj az, hogy a termésnek legfeljebb hat százaléka kel el étkezési almaként, a többit a sűrítményipar szívja el 8-12 forintos kilónkénti áron. Vagyis, akkor is léalma lesz belőle, ha minősége ezt nem indokolja, és megfelelő piac esetén másod-harmad osztályú áruként értékesíthető lenne. – A cseljabinszki piacon igen kicsi, rossz minőségű, lengyelnek mondott almát is árulnak. Úgy gondolom, ezt a minőséget még a léalmaként eladott szabolcsi alma is jócskán meghaladja, ezért kísérletet teszünk rá, hogy a későbbiekben első osztályú gyümölcs mellett alacsonyabb minőségűt is kínáljunk Oroszországban – tájékoztatott Szakács Csaba.
Demonstráló állattartók. Több helyszínen is tiltakoznak a hét végén az állattenyésztő ágazat szereplői, az állattenyésztő szakmai szervezetek, továbbá az érintett termékpályák terméktanácsai és az agrár-érdekképviseleti szervezetek az áruházláncok kereskedelmi politikája ellen. (MTI)
Öt autó ütközött az újbudai Budaörsi úton