Miközben Szekeres Imre honvédelmi miniszter a katonák bérének emelését, és életkörülményeinek javítását ígérte a legutóbbi Bevetési Irány hadgyakorlat záróbemutatóján is, a honvédség alkalmazottainak fizetését befagyasztották, lakásépítésre pedig mindössze 23,5 millió forintot irányoztak elő a jövő évi költségvetésben.
A minisztérium képviselői az elmúlt években azt hangoztatták, hogy a hadsereg ingatlaneladásaira azért van szükség, mert segíteni szeretnének a katonáknak és a befolyt összegeket laktanya-felújításra, lakásépítésre vagy lakástámogatásra fordítják majd. A Honvédelmi Minisztérium ingatlanértékesítései ugyan akadoznak, de az elmúlt években születtek nagy üzletek. Több mint ötmilliárd forintért adták el például a fővárosi Kinizsi laktanyát, és hasonló áron kelt el a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Üllői úti campusa is. A HM egyébként tavaly még 150 millió forintos forrást tervezett lakásépítésre, és az előző években is több mint százmilliót, vagyis a jelenlegi többszörösét. Igaz 2006-ban már előfordult, hogy végül lenullázták a lakásépítési program költségvetését.
Az ingatlanpiaci adatok szerint a főváros pesti oldalán a jövő évre előirányzott 23,5 millió forintból az új építésű lakások közül egy 50-60 négyzetméter alapterületű, kétszobás angyalföldi vagy pesterzsébeti ingatlan vásárolható. Vidéken olcsóbbak az új otthonok, igaz a Magyar Honvédség kiemelt helyőrségeinek környékén csak ritkán épülnek lakások. Szolnokon például – ahol a hadsereg különleges alakulatai és helikopteresei szolgálnak – csak használt ingatlanokat kínálnak megvételre 23,5 millió forintért, bár ezek több mint száz négyzetméteres luxuslakások.
A Gripen vadászgépek bázisának számító Kecskeméten már kevésbé kedvező állapotok uralkodnak. Új lakás itt sem nagyon épül, a használtak pedig drágábbak, hetven-nyolcvan négyzetméteres lakóingatlanokat kínálnak a katonalakások építésére tervezett öszszegért.
A HM-től szerettük volna megkérdezni, hogy a lakásépítésre szánt pénzből hány ingatlant építhetnek fel a katonáknak, és a hiányzó lakhelyekhez hogyan biztosítanak egyéb lakhatási támogatást, de egyelőre kitérő választ kaptunk. A szaktárca sajtóosztálya közölte: „mivel a jövő évi költségvetés vitája jelenleg is folyik, nem beszélhetünk még végleges főösszegről sem a minisztériumot illetően. Ebből kifolyólag az alfejezeteket tekintve sincsenek végleges számok. Költségvetési kérdésekre érdemben ezért csak a költségvetési törvény elfogadását követően tudnak válaszolni.”
A szolgálati lakással nem rendelkező katonák így jövőre jobbára a munkáltatói kölcsönnel vagy a vissza nem térítendő juttatásokkal, így az albérletre adott támogatással és a szállásbérlettel érhetik be.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése