Jogvédők a meghurcolt riporter mellett

Interpellációval fordult tegnap a legfőbb ügyészhez Gusztos Péter szabad demokrata politikus az RTL Klub riporterének meggyanúsítása miatt. Eközben újabb szervezetek tiltakoztak az újságíró indokolatlan vegzálása ellen.

2008. 11. 23. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gusztos Péter (SZDSZ) tegnap interpellációval fordult a legfőbb ügyészhez az RTL Klub tényfeltáró riporterének bűncselekménnyel való meggyanúsítása és rabosítása miatt. A politikus arra kíváncsi, hogy Kovács Tamás szerint veszélyes-e a társadalomra az az oknyomozó riporter, aki a munkájával nem jut jogosulatlan előnyhöz, hanem éppen a hatóságok munkáját segíti. Gusztos választ vár arra is, képes-e az ügyészség különbséget tenni a szándékos bűncselekmények és a riporteri munka során tanúsított, büntetőjogi tényállást meg nem valósító magatartások között.
Amint arról beszámoltunk, Polgár Gézát az uniós mozgássérült-parkolóigazolványok hamisításáról készített leleplező riportja miatt rabosította a BRFK, holott az RTL Klub újságírója a film elkészítése előtt többször is jelezte a rendőrségnek, hogy korrupt hivatalnokok és okirat-hamisítók leleplezésére készül. A riportert előbb tanúként hallgatták meg, később azonban bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsították, majd rabosították, vagyis ujj- és tenyérlenyomatot, DNS-mintát vettek tőle.
Elítélte az újságíró meghurcolását Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője is. Az SZDSZ egykori alapító tagja a távirati irodának tegnap úgy nyilatkozott: az eset azt mutatja, a magyar igazságszolgáltatási szervek gyakorlatába továbbra sem tartozik bele a sajtószabadság tudatos védelme, és nem veszik figyelembe sem a nemzetközi normákat, sem a magyar Alkotmánybíróság korábbi útmutatásait.
Eközben öt civil jogvédő szervezet (köztük a Freedom House Europe, a Transparency International Magyarország és a Társaság a Szabadságjogokért) közös közleményben tiltakozott tegnap a történtek miatt. Mint írják, rendkívül károsnak és rossz üzenetet hordozónak tartják, hogy olyan ember ellen indítanak büntetőeljárást, aki nem kívánt kárt okozni a társadalomnak, sőt, tevékenysége éppen arra irányult, hogy káros folyamatokat mutasson be a nyilvánosságnak, és leleplezze a közokirat-hamisítókat.
Kíváncsiak voltunk, indít-e vizsgálatot a nagy port kavart ügyben Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány, de a BRFK sajtóosztályán erre nemleges választ adtak. A rendőrség továbbra is kitart amellett, hogy ügyészségi utasításra gyanúsították meg Polgár Gézát, pedig az ügyészség ezt cáfolta.
Szerettük volna megtudni, mi az álláspontja a történtekről a rendőrséget irányító Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszternek, de a tárca szóvivője, Horváczy Emese azt közölte: a miniszter pénteken tér haza hivatalos külföldi útjáról, addig türelmet kérnek. A Fidesz kedden több kérdést tett fel az ügyben a tárcavezetőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.