Hihetetlennek tűnő méreteket öltött Ukrajnában a házasodási kedv. Az idei év harmadik negyedévében 106 ezer új frigy köttetett az országban, ami a múlt esztendő azonos időszakában létrejött 48 ezer házasságkötésnek több mint a duplája, áll az igazságügyi minisztérium sajtószolgálatának közleményében.
A Szegodnya című kijevi napilap által megkérdezett szakemberek a házasodási kedv ugrásszerű növekedését többek között azzal magyarázzák, hogy a múlt század 80-as éveiben született fiatalok most érkeztek el abba a korba, hogy családot alapítsanak. Komolyan foglalkoznak továbbá személyes életük megtervezésével, ugyanakkor a következő év, amely a keleti naptár szerint a halálos mérgű pók, a fekete özvegy esztendeje lesz, állítólag nem kedvez a házasságkötéseknek. Igaz, egyes hiedelmek és jóslatok szerint ebből a szempontból a szökőév sem sorolható a szerencsés időszakok közé, de az idei augusztus 8-nak (08. év, 08. hónap, 08. nap) a misztikuma megtette a hatását, hiszen nagyon sokan ezen a napon mondták ki a boldogító igent. Az újságnak nyilatkozó Ljudmila Szidorovics, az ungvári házasságkötő hivatal vezetője szerint egyébként is a július–november közötti időszakban köttetik a legtöbb házasság, ami bizonyára elsősorban a jó időnek, valamint a böjtmentes időszaknak tudható be.
A Doneck megyei Harciz városból megszólaltatott Andrejev házaspár szerint a fiatalok általában arra a napra teszik a házasságkötésüket, amely a csillagok állása szerint kedvezőnek ígérkezik. Ők, Olekszandr és Olena két évig jártak egymással, amikor elhatározták, hogy végleg összekötik az életüket. A bejelentésüket követően Olena nagymamája jó néhány kalendáriumot áttanulmányozott, mielőtt meghatározta volna, hogy szeptember 20. lesz a legkedvezőbb nap a házasságkötésükre. A fiatalaszszony szerint sokan azért igyekeznek most a házassággal, mert félnek a 2009-es esztendőtől, amelyik Zoroaster-hit szerint a fekete özvegy éve lesz, s komoly családi konfliktusokat hozhat.
Az idei év harmadik negyedéve egyébként azzal is csúcsot döntött, hogy ez idő alatt több mint négyezer ukrán állampolgár kérelmezte az anyakönyvi hivataloknál rossz hangzású, kellemetlen képzettársításokat kiváltó vezeték-, illetve keresztneve megváltoztatását. Akadtak olyanok is, akik politikai megfontolásból szánták rá magukat a névváltoztatásra.
Az Uroda (szörnyszülött) vezetéknevű hölgyből például Romanovszkaja, a Szvinovod (sertéstenyésztő) férfiból Kravcsenko, a Buhaj (tenyészbika) nevű úrból pedig Bondar lett. Az igazságügyi minisztérium szerint szép számban voltak olyanok is, főképpen a szebbik nem képviselői közül, akik megunt, illetve szokványosnak és tucatszámba menő keresztnevüket cserélték fel. Így lett aztán a Valentinából Fatima vagy Leonella, a Tetyanából pedig Darina.
Az anyakönyvi hivatalok adatai szerint Ukrajnában évente közel 20 ezer állampolgár kérelmezi vezeték-, illetve utónevének megváltoztatását, leginkább arra hivatkozva, azok kellemetlen asszociációkat keltenek környezetükben.
Elege van a spanyoloknak a bevándorlókból
