Mégis jut pénz a sérült gyerekekre

Visszavonni kényszerül az utóbbi évek talán legkegyetlenebb intézkedési tervét a kormány – tudta meg lapunk. A kabinet arra készült, hogy töredékére csökkenti a sérült gyermekek korai fejlesztésére adott támogatást, az intézkedés százezer családot érintett volna. Az oktatási tárca tárgyalásra hívta a szakma képviselőit.

2008. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghátrálásra kényszerítette a kormányt a gyógypedagógusok tiltakozása a sérült gyermekek korai fejlesztésére adott pénzek tervbe vett megkurtítása miatt. A Magyar Nemzet a múlt héten két cikkben is beszámolt arról, hogy a válságbüdzsé töredékére csökkentené jövőre a gyógypedagógiai ellátóhálózatnak járó összeget. Az elvonás ijesztő mértékű: a szakma képviselői szerint bedőlt volna az egész ellátórendszer, sorsára hagyva a gyerekeket és családjaikat. A változtatás lényege, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) a korábbi támogatást ezután napi bontás szerint fizette volna ki, és mivel a sokszor száz kilométeres távolságokra lévő ellátóközpontokba csak heti egy-két alkalommal hívják be a beteg gyerekeket, az utánuk járó összeg harmadára-hatodára csökkent volna.
Az első cikkünk megjelenése után két nappal az oktatási tárca tárgyalásra hívta a korai fejlesztéssel foglalkozó szakmai szervezeteket. Arató Gergely politikai államtitkár ígéretet tett rá, hogy a kormány – az elhangzott javaslatoknak megfelelően – módosítja a tervezett kvótákat.
*
– A minisztérium ráállt arra, hogy havi elszámolást vizsgáljon a napi helyett, az erről szóló módosító javaslatot el is küldte nekünk, ám még ezzel is komoly problémáink vannak – tájékoztatta lapunkat a fejleményekről Bicsákné Némethy Terézia, a zalaegerszegi Nyitott Ház Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézet igazgatója, aki a múlt héten riasztotta a magyar médiát a kormányzati tervek miatt. Felhívta a figyelmet, hogy bár az ellátórendszer összeomlásának rémképével immár nem kell számolni, de még mindig csökkenne az ellátás támogatása az idei évhez képest, a minisztérium legfrissebb javaslata szerint.
– A javasolt havi elszámolásnál a naptári évet vennék figyelembe a nevelési év helyett, márpedig júliusban és augusztusban nyári szünet van, ilyenkor nincs fejlesztés. Ha az éves támogatást 12 hónapra osztják fel, az intézmények csak tízhavi pénzt igényelhetnek egy gyermek után. Kifejtette: az sem változott, hogy az éves kvóta – amely ma egy ellátott után 240 ezer forint – jövőre 228 ezer forintra csökkenne, és még ebből jönne le a két nyári hónap pénze. – Ez 190 ezer forint, a jelenlegi 240 ezernél több mint húsz százalékkal kevesebb – mutatott rá Bicsákné, aki leszögezte: jelenlegi formájában nem fogadják el a javaslatot és azt kérik, hogy ne a naptári, hanem a nevelési évet vegyék figyelembe a havi felosztásnál. A tárgyalások ezért reményeik szerint folytatódni fognak. A intézet igazgatója lapunknak korábban azt mondta: a fejkvóta már régóta nem fedezi a tényleges költségeket.
A korai fejlesztés során a szakemberek a sérült, vagy súlyosan sérült kisgyermekeket fejlesztik újszülöttől ötéves korig. Ez a leghatékonyabb beavatkozási lehetőség a fogyatékosság csökkentésében, ilyenkor még esély van annak teljes felszámolására is. A fejlesztést végző intézmények nem bentlakásosak, a törvény szerint heti kettő–öt órában vehetők igénybe, tehát eleve abszurd volt a naptári napra vonatkozó számítási mód.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.