Egyre hódít a biotermelés a borászok körében is. Legutóbb Wille-Baumkauff Márta tartott bemutatót ilyen termékekből a sajtónak Budapesten fiával, Stefan Wille-Baumkauffal együtt. A kiváló borásszal először 2001-ben találkoztunk, amikor arról mesélt, hogy megvalósítja egy régi álmát, komoly pincészetet indít Tokaj-Hegyalja kapujában, Abaújszántón. A családi vállalkozásuk már 1991-ben megalakult, amikor az egykori lengyel likőrgyáros Bilicki Flórián híres abaújszántói pincéje a birtokukba került. Igazán azonban nyolc éve kezdett fejlődni.
Azóta a szőlőbirtok és a hozzá tartozó pince kivirágzott, 2005-ben pedig biogazdálkodásba kezdtek, és idén már sikerült is megvalósítaniuk a teljes átállást erre a termelési formára. A helyieknek talán furcsa, hogy a dűlőikben újra lóval szántanak, de ez is az úgynevezett „biodinamikus” szőlőművelés része – mesélte el Wille-Baumkauff Márta a borainak kóstolóján. Ezt a művelési formát a talajtömörítés elkerülésére vezették be.
A biogazdálkodás fontosabb eleme viszont, hogy a növényvédelemhez csak természetes anyagokat, ként, rezet, növényi kivonatokat használnak, és biodinamikus preparátumokat. Az utóbbi többek között azt jelenti, hogy oltott komposzt segítségével fokozzák a talaj termékenységét és ezáltal táplálják a növényeket, vagy gyógynövényekből és az azokat körülvevő állati burkokból készült permetező preparátumok segítségével óvják meg a szőlő egészségét a bennük rejlő ellenálló-képesség kibontakoztatásával. Ezzel teljesen kizárhatják a műtrágya, illetve a szintetikus növényvédő szerek alkalmazását, amelyek károsak lehetnek a fogyasztók egészségére is. A Pendits birtokainak például idén több mint egyhektáros területén kipusztította a lisztharmat a szőlőt. Az abaújszántói gazda kertjében folytatott biotermeléshez hozzátartozik az is, hogy a biodinamikus Kutató Kör tagja, Maria Thun vetési naptárának megfelelően végzik el a munkálatokat, felelevenítve azt a világot, amikor még a kozmikus erőforrásokban, a Hold és a csillagok jótékony hatásában is bíztak a földművesek. Különösen fontos lehet ez Tokaj-Hegyalján, ahol egyébként is sokat számít a talaj és a mikroklíma összhangja. Ennek megfelelően ugyanis minden évben változó, sokrétű ízvilágot kóstolhat a borkedvelő. Jó kérdés persze, hogy mindebből mit érzünk meg a bor kóstolásakor: az itteni bioborok különlegessége, hogy a biotermelés szabályainak megfelelően alacsonyabb kénszintet állítanak be, és nem használnak fajélesztőt sem, amely idegen aromákat kölcsönözne a nedűknek.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját