Az újságíró meggyanúsítása azért is botrányos, mert Polgár a februárban sugárzott riport elkészítése előtt többször is tájékoztatta a rendőrséget arról, hogy az uniós rokkantigazolványokkal kapcsolatos visszaélésekről szeretne filmet készíteni. Végül több hónapos előkészület után talált közvetítőt, akinek a segítségével egy önkormányzati ügyintéző kiadta neki a hamis igazolványt. A közvetítő és az önkormányzati tisztviselő fejenként 15 ezer forintot kapott a „munkáért”, és a hamis orvosi papírok további 15 ezer forintba kerültek.
A gyanúsítás körülményei miatt egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat adott ki a rendőrség és az ügyészség. A BRFK tegnapi közleményében azt állította: ügyészségi utasításra gyanúsították meg Polgár Gézát. A Fővárosi Főügyészség viszont cáfolta ezt, és rámutattak: a nyomozást felügyelő ügyészség – mint minden más ügyben – értékelte a tényállást abban az értelemben, hogy milyen bűncselekmény alapjául szolgálhat, „ez azonban nem tekinthető a konkrét ügyben sem állásfoglalásnak, sem pedig nyomozati utasításnak, ez az értékelés a nyomozó hatóságot nem köti, csak orientálja”.
*
Hozzátették: a nyomozó hatóság önállóan, a nyomozás során beszerzett bizonyítékok függvényében saját hatáskörben rendelkezik a gyanúsításról. Az eljárást egyébként a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya folytatja hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmény miatt T. J.-né és két társa (köztük Polgár Géza) ellen. Az újságíró a gyanúsítás ellen panaszt tett, amelyet az ügyészség bírál majd el.
A Fidesz Draskovics Tibor rendészeti miniszterhez fordult. Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője tegnapi közleményében azt írta: a szakember munkájával a hatóságokat segítette, és a közvélemény erejével, valamint a rendőrséggel együttműködve egy bűncselekmény-sorozatot leplezett le. Szijjártó Péter arról írt, a riporter a társadalom érdekét szolgálta munkájával, amit a hatóságoknak elismerniük, megköszönniük és nem büntetniük kellene. Szijjártó azt szeretné megtudni Draskovics Tibortól, hogy mi indokolta a riporter elleni eljárást, a miniszter kíván-e valamilyen intézkedést tenni azért, hogy a rendőrség orvosolja „a szakma és a közvélemény igazságérzetét bántó eljárását”, illetve milyen elégtételt kíván adni az ártatlanul meghurcolt riporternek.
Az SZDSZ is értetlenül áll a történtek előtt. Gusztos Péter ügyvivő közleményében kiemelte: teljességgel abszurd, hogy a bűnüldöző szervek munkáját segítő civileket büntetőeljárás alá vonjanak. Ezért a képviselő ma interpellációt nyújt be a legfőbb ügyészhez az eset tisztázása érdekében.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke az MTI-nek azt mondta: bár a szervezetnek nem tagja a riporter, jogi védelmet ajánlanak fel neki. „Amit a kolléga tett, az a legkevésbé sem veszélyes a társadalomra, sokkal inkább az, amit leleplezett” – fogalmazott Eötvös, aki aránytévesztésnek nevezte a rabosítást. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége is segíti Polgár Gézát, ha a riporter kéri ezt – nyilatkozta a távirati irodának Szikora József elnök, aki arra emlékeztetett: az újságíró maga tájékoztatta a rendőrséget az ügyről, így „önmagában az eljárás is indokolatlan és téves”.
A riporter meggyanúsítását tovább színesíti az a körülmény, hogy a Gyurcsány-kormány készülő korrupcióellenes stratégiája a korrupció leleplezőjének is részesedést nyújtana, méghozzá az ügylet értékének néhány százalékát. Kondorosi Ferenc, az Új rend kormánybiztosa a Népszabadságnak azt mondta: a korrupciós jelenségeket felfedő személyeket védelemben kell részesíteni, például úgy, hogy viszonylagos anyagi biztonságot teremtsenek a számukra.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak