Rabosították az RTL Klub riporterét

Bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsította meg a napokban a BRFK az RTL Klub tényfeltáró riporterét az uniós mozgássérült-parkolóigazolványok hamisításáról készített leleplező riportja miatt. Polgár Gézát tegnap a Gyorskocsi utcában rabosították, vagyis nyilvántartásba vették az adatait, lefényképezték, ujj- és tenyérlenyomatot, valamint DNS-mintát vettek tőle.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újságíró meggyanúsítása azért is botrányos, mert Polgár a februárban sugárzott riport elkészítése előtt többször is tájékoztatta a rendőrséget arról, hogy az uniós rokkantigazolványokkal kapcsolatos visszaélésekről szeretne filmet készíteni. Végül több hónapos előkészület után talált közvetítőt, akinek a segítségével egy önkormányzati ügyintéző kiadta neki a hamis igazolványt. A közvetítő és az önkormányzati tisztviselő fejenként 15 ezer forintot kapott a „munkáért”, és a hamis orvosi papírok további 15 ezer forintba kerültek.
A gyanúsítás körülményei miatt egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat adott ki a rendőrség és az ügyészség. A BRFK tegnapi közleményében azt állította: ügyészségi utasításra gyanúsították meg Polgár Gézát. A Fővárosi Főügyészség viszont cáfolta ezt, és rámutattak: a nyomozást felügyelő ügyészség – mint minden más ügyben – értékelte a tényállást abban az értelemben, hogy milyen bűncselekmény alapjául szolgálhat, „ez azonban nem tekinthető a konkrét ügyben sem állásfoglalásnak, sem pedig nyomozati utasításnak, ez az értékelés a nyomozó hatóságot nem köti, csak orientálja”.
*
Hozzátették: a nyomozó hatóság önállóan, a nyomozás során beszerzett bizonyítékok függvényében saját hatáskörben rendelkezik a gyanúsításról. Az eljárást egyébként a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya folytatja hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmény miatt T. J.-né és két társa (köztük Polgár Géza) ellen. Az újságíró a gyanúsítás ellen panaszt tett, amelyet az ügyészség bírál majd el.
A Fidesz Draskovics Tibor rendészeti miniszterhez fordult. Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője tegnapi közleményében azt írta: a szakember munkájával a hatóságokat segítette, és a közvélemény erejével, valamint a rendőrséggel együttműködve egy bűncselekmény-sorozatot leplezett le. Szijjártó Péter arról írt, a riporter a társadalom érdekét szolgálta munkájával, amit a hatóságoknak elismerniük, megköszönniük és nem büntetniük kellene. Szijjártó azt szeretné megtudni Draskovics Tibortól, hogy mi indokolta a riporter elleni eljárást, a miniszter kíván-e valamilyen intézkedést tenni azért, hogy a rendőrség orvosolja „a szakma és a közvélemény igazságérzetét bántó eljárását”, illetve milyen elégtételt kíván adni az ártatlanul meghurcolt riporternek.
Az SZDSZ is értetlenül áll a történtek előtt. Gusztos Péter ügyvivő közleményében kiemelte: teljességgel abszurd, hogy a bűnüldöző szervek munkáját segítő civileket büntetőeljárás alá vonjanak. Ezért a képviselő ma interpellációt nyújt be a legfőbb ügyészhez az eset tisztázása érdekében.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke az MTI-nek azt mondta: bár a szervezetnek nem tagja a riporter, jogi védelmet ajánlanak fel neki. „Amit a kolléga tett, az a legkevésbé sem veszélyes a társadalomra, sokkal inkább az, amit leleplezett” – fogalmazott Eötvös, aki aránytévesztésnek nevezte a rabosítást. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége is segíti Polgár Gézát, ha a riporter kéri ezt – nyilatkozta a távirati irodának Szikora József elnök, aki arra emlékeztetett: az újságíró maga tájékoztatta a rendőrséget az ügyről, így „önmagában az eljárás is indokolatlan és téves”.
A riporter meggyanúsítását tovább színesíti az a körülmény, hogy a Gyurcsány-kormány készülő korrupcióellenes stratégiája a korrupció leleplezőjének is részesedést nyújtana, méghozzá az ügylet értékének néhány százalékát. Kondorosi Ferenc, az Új rend kormánybiztosa a Népszabadságnak azt mondta: a korrupciós jelenségeket felfedő személyeket védelemben kell részesíteni, például úgy, hogy viszonylagos anyagi biztonságot teremtsenek a számukra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.