Újabb hat, második világháborúban elesett magyar katona sírját találtak meg a régészek az ukrajnai Bukovnában – tudta meg lapunk. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) főigazgatója, Holló József tájékoztatása szerint a nemrég feltárt leletekkel együtt immár tizenhat katona földi maradványaira leltek rá a kutatók a kis faluban, ahol egy templomépítkezésnél bukkantak elő a nem mindennapi hadisírok. A nyugállományú tábornok elmondta azt is, hogy az eddig megtalált katonák közül ötnek már a hozzátartozói is jelentkeztek.
A bukovnai lelőhelyen összesen 22 magyar katona lehet eltemetve a kataszterek, illetve a hivatalos veszteséglista alapján. Az első feltárásoknál azért találtak meg csupán tíz hadisírt, mert négy katonát egy másik sorban temettek el, kettőt pedig távolabb a társaiktól. A terület ráadásul a háború óta sokat változott.
A tömegsír helyén egykor egy másik templom állt, amely a harcok alatt megsemmisült, később pedig földdel töltötték fel az épület alapjait – fejtette ki Holló József. A főigazgató szerint a terepviszonyok megváltozása miatt nem találták meg eddig a fennmaradó hat katona sírját sem. A kutatók azonban tovább keresik a maradványokat a kijevi hadisírgondozó kormányközi vegyes bizottság támogatásával. Ehhez a munkához Magyarországról is szállítottak a helyszínre felderítő műszereket.
A HIM vezetője örömteli fejleménynek nevezte, hogy már megkezdődött az építkezés Dercen községben, ahol a végső nyughelyük lesz a magyar katonáknak, egy második világháborús emlékhelyen.
Mint megírtuk, a szakértők szerint kisebbfajta szenzációnak számított, amikor megtalálták két katona, köztük a fejlövésben meghalt gyomai Reinschrott József tartalékos honvéd dögcéduláját Bukovnában.
A faluban ugyanis egy kisebb csoport magyar katona lelte halálát, amikor kézitusára vállalkozott az oroszok egyik túlerőben lévő alakulatával, de a környéken még több száz honfitársunk vesztette életét a harcokban és a hadifogolytáborokban. Mivel egyelőre még az is megválaszolásra vár, hogy valójában kiket találtak meg az 1944-ben, az első magyar hadsereg helyszínen harcoló katonái közül, egy helyi régészprofesszor vezetésével minden eddiginél nagyobb feltárási munkák indulnak, hatalmas ásásba kezdenek, hogy ráleljenek az azonosítókra, illetve a többi elesett katona holttestére. Bukovnában egy régi templom helyén kívántak kápolnát építeni, amikor az alapozási munkák közben rátaláltak a tömegsírra. A sír azért különleges, mert egymásra hányt holttestek helyett egymás mellé fektetett katonák ép csontvázait ásták ki, vagyis szabályos temetés lehetett. A holttestek mellett használati tárgyak is voltak, például találtak borotvát és egy korabeli pénzzel teli tárcát is. Ezek szintén segíthetik az azonosítást. A területen egyébként a hivatalos adatok szerint az első magyar hadsereg 18. könynyűhadosztályának 49/1-es zászlóaljánál szolgáló katonákat találták meg.
A hozzátartozók haza is hozhatják egy-egy fellelt rokonuk holttestét, de ez meglehetősen körülményes. Ha nincs egyértelmű azonosítás, akkor ugyanis ki kell fizetniük a több mint százezer forintos költséggel járó DNS-vizsgálatot, mert a HM csak a szállításban tud segíteni a rokonoknak.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése