A Kulcsár-üggyel összefüggésben hiába ítélték el adócsalás miatt első fokon Kodela Lászlót, a Medgyessy-kormány egykori humánpolitikai helyettes államtitkára a mai napig elnök-vezérigazgatója maradhatott az állami tulajdonban lévő Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadónak, ráadásul tagja a szerkesztőbizottságnak is. Ez a vállalat adja ki többek között a Magyar Közlönyt és a hatályos jogszabályok gyűjteményét. Kodelát a nyáron ítélte egy év börtönbüntetésre a Fővárosi Bíróság az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalásért, de a büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette. Emellett 2,4 millió forintos pénzbüntetést is kiszabtak a vádlottra. A vesztegetést színlelve elkövetett hivatali befolyással üzérkedés vádja alól bizonyítottság hiányában felmentették Kodelát, akit a büntetőjogi hátrányok alól előzetesen mentesített a bíróság.
*
Az ítélet nem jogerős, az ügy a jövő év első negyedében folytatódhat másodfokon.
Bár Kodela büntetőügye szorosan összefügg a K&H Equitiesnél feltárt milliárdos pénzmosási ügylettel, a vádlott büntetőeljárását mégis a Kulcsár-ügytől elkülönítette az ügyészség, így a bíróság is kénytelen volt külön kezelni a két pert. Ráadásul Kulcsár Attila exbróker beismerő vallomásának nem minden részletét használhatták fel bizonyítékként Kodela ellen, aki a vád szerint ötmillió forintot fogadott el a brókertől azért, hogy közbenjárására ne indítsanak vizsgálatot a hatóságok a K&H Equities pénzmosásgyanús ügyletei miatt. A bíróság azonban úgy ítélte meg, a vádhatóság nem támasztotta alá kétséget kizáró okirati bizonyítékokkal és tanúvallomásokkal mindezt, így Kodelát csak adócsalásért ítélték el.
Lapunk érdeklődésére Kodela László elmondta: nem vetődött fel, hogy lemondjon a közlönykiadónál betöltött posztjáról, mivel jogerősen nem marasztalták el. Az elnök-vezérigazgató kiemelte: a kiadó korábbi tulajdonosa, a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) is megvizsgálta az ügyét, és nem találtak olyan körülményt, amely miatt indokolt lett volna a menesztése. Kodela László bízik benne, hogy másodfokon az adócsalás vádja alól is felmentik.
Időközben a közlönykiadó a MEH-től átkerül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-hez. Száraz Gábor, az MNV Zrt. szóvivője lapunknak elmondta: az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, és miután a kiadó elnökét jogerősen nem marasztalták el, ezért semmilyen összeférhetetlenség nem vetődött fel személye és a betöltött tisztség között. Szerettük volna megtudni, hogy mennyi közpénzt kap munkájáért Kodela László, amire Száraz Gábor nem adott választ, csupán annyit közölt: a vagyonkezelő érdekeltségeit vezetők havi juttatása bruttó 300 ezer és kétmillió forint között mozog. Hozzátette: az egyik jogvédő szervezettel jelenleg is perben állnak a fizetések nyilvánosságra hozatalának kérdésében.
A közlönykiadó szerkesztőbizottságában Kodela mellett több ismert balliberális politikus és megbízható káder felbukkan. A kiadó honlapjának tanúsága szerint a szerkesztőbizottság elnöke az a Petrétei József, aki a sorozatos rendőrségi korrupciós botrányok és a Zsanett-ügy nyomán távozott az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) éléről tavaly, miután a rendőri vezetőket menesztették. Ismert, a 2006. őszi rendőrterror idején is Petrétei volt a tárcavezető. A szerkesztőbizottság tagjai között találjuk Kondorosi Ferencet, az Új rend program kormánybiztosát, aki egyébként korábban éppen Petrétei keze alatt dolgozott az IRM-ben államtitkárként. Ugyancsak a szerkesztőbizottság tagja Rákosi Ferenc, aki a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz köthető Altus– Perfekt-céghálózat több cégében töltött be különböző tisztségeket, illetve ő volt a kormányzati negyed területére javaslatot tevő bizottság kancellária által delegált tagja is. Petrétei, Kondorosi és Rákosi személyét a közös múlt is
összeköti, hiszen mindannyian a Kommunista Ifjúsági Szövetségben (KISZ) kezdték felívelő karrierjüket, hasonlóan Gyurcsány Ferenchez.
Sírás a víz alatt