Áruba bocsátják az egyetemi vagyont

Megszületett az egyezség Magyar Bálint és Hiller István között az egyetemi állami vagyon kiárusításáról – tudta meg lapunk. Az alku értelmében a szabad demokraták támogatják azt a szocialista módosító indítványt, amely a rektorok helyett Hiller hatáskörébe helyezi az ingatlaneladások feletti döntés jogát, cserébe a szocialisták megszavazzák a magyar privatizációt elősegítő és az egyetemi vagyon felélését megengedő törvényjavaslatát.

2008. 12. 08. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ahogy várható volt, megszületett a szocialista–szabad demokrata konszenzus a felsőoktatási állami vagyon kiárusításáról. Bár korábban Hiller István oktatási miniszter lépten-nyomon azt hangoztatta, hogy nem támogatja a privatizációt és az egyetemi vagyon elherdálását, most mégis beállt az erre irányuló javaslat mögé, amihez elegendő volt annyi, hogy ő is hatalmat kapjon az egyetemi ingatlanüzlet lebonyolítása fölött. Az erről szóló változtatást kapcsolódó módosító indítványként nyújtották be az Országgyűlésnek a szocialisták, amit az alku részeként a liberálisok is támogatnak.
Ismert: az óriási tiltakozást kiváltó, Magyar Bálint és Sándor Klára liberális képviselők nevéhez fűződő törvénymódosító javaslat egy, a Pénzügyminisztérium által benyújtott indítvánnyal kiegészülve lehetővé teszi, hogy fizetős magániskolákká alakuljanak az állami egyetemek. A pénzügyi kormányzat javaslata megengedi, hogy az állami egészségügyi, oktatási és kutatói intézetek vállalkozói közintézményekké váljanak, amelyekkel egyidejűleg megszűnne a dolgozók közalkalmazotti státusa. A Magyar-féle javaslat ezzel párhuzamosan az egyetemek kezébe adná az eddig az állam által felügyelt felsőoktatási vagyont. Az újonnan létrejött, profitorientált magánfőiskolák bátran bevezethetik a tandíjat is.
A szocialisták két fontos ponton változtatták meg Magyar Bálint és Sándor Klára javaslatát. A legfőbb „garanciális” elemnek azt tartják, hogy vétójogot, vagyis teljhatalmat adnának az oktatási miniszternek. A jövőben Hiller István egy személyben dönt majd arról, hogy engedélyezi vagy elutasítja egy egyetem ingatlaneladási, -vásárlási vagy -bérbeadási szándékát. A másik lényeges módosítás, hogy a rektorok saját hatáskörben hozott döntéseikért a jövőben 12 havi illetményüknek megfelelő összeggel felelnek.
Sándor Klára szabad demokrata képviselő, az eredeti indítvány egyik kidolgozója lapunknak kijelentette: az SZDSZ támogatni fogja a parlamentben a szocialisták indítványát. Hozzátette: végre megszületett a széles konszenzus a felsőoktatás vagyonkezelésének modernizálásáról. A korábban élesen tiltakozó Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke, Kis Papp László leszögezte: megnyugtató, hogy az oktatási miniszter vétójogot kap, hiszen így a rektorok nem adhatnak el akármit. Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke viszont úgy látja: a rektorok felelőssége semmit nem ér, mert az ingatlaneladásokról nem ők, hanem az egyetemi szenátus dönt. A miniszter kezébe adott óriási hatalom pedig rendkívül aggályos, hiszen ezek után pártalapon születhetnek majd a döntések az egyetemekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.