Első fokon feloszlatták a gárdát

Első fokon tegnap a Fővárosi Bíróság feloszlatta a Magyar Gárda Kulturális Egyesületet, vagyonát pedig állami tulajdonba helyezte, de ez a döntés nem érinti az egyesület által életre hívott, több ezer főt számláló Magyar Gárda Mozgalmat (a gárdistákat).

2008. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyesület feloszlatására a Fővárosi Főügyészség indított polgári pert. Pataki Árpád bíró az ítélet indoklásában azzal érvelt: az egyesülési jog fontos jog, és csak kivételes esetekben korlátozható. Azonban például az emberi méltóság megsértése alapot adhat a korlátozásra. A bíróság kimondta, hogy a Magyar Gárda Kulturális Egyesület és a Magyar Gárda Mozgalom szorosan együtt tevékenykedő, úgymond szimbiózisban működő szervezetek. A bíróság megállapította: azzal, hogy a gárda a cigánybűnözést állította tevékenységének fókuszába, megsértette a cigány kisebbség méltóságát, indulatokat, félelmet keltett, amely jogállami keretek között nem tolerálható.
*
Az a kép alakult ki a társadalomban, hogy „majd jön a gárda, és rendet tesz”. Pataki Árpád kiemelte: mindez alkotmányos keretek között nem elfogadható. A döntés arra is rámutatott, hogy a gárda egyenruhája alkalmas lehet egyes kisebbségek jogainak megsértésére, még ha ez nem is állt szándékukban. Az ítélet utalt arra is, hogy a parlamenti pártok is elítélték a 2007. december 9-i tatárszent-györgyi gárdafelvonulást, ugyanakkor Pataki Árpád leszögezte: a bíróság nem vitatja el az állampolgárok biztonságos élet utáni vágyát, de ennek megteremtésére vannak bevett formák, ilyen lehet például a polgárőrség.
Vona Gábor, a Magyar Gárda Kulturális Egyesület elnöke az ítélethozatal után bejelentette: fellebbeznek, és akár Strasbourgig is elmennek. Vona váratlan fordulatnak értékelte az ítéletet, mert szerinte a per során nem lehetett számítani a feloszlatásra. Kiemelte, hogy a nem jogerős döntés csak az egyesületről szól, a Magyar Gárda Mozgalomról nem, az ugyanis feloszlathatatlan.
Gaudi-Nagy Tamás, az alperes jogi képviselője elmondta, hogy minden jogorvoslati lehetőséget ki fognak használni. Kijelentette: a társadalom egyes részeinek vélt vagy valós elvárásai szülték ezt az ítéletet, a bíróságnak ügyelnie kellett volna a látszatára, hogy az indoklásban konkrét jogszabályokkal alátámassza a döntést.
Az ítéletet kihirdetése előtt, perbeszédében a Fővárosi Főügyészség képviselője – szinte előrevetítve a bíró későbbi indoklását – kiemelte a tavaly decemberi tatárszentgyörgyi gárdafelvonulást, amely szerinte a cigány kisebbség megfélemlítésére alkalmas erődemonstráció volt. Az ügyész állította, a szervezet a társadalmi problémák okozóiként negatívan állítja be a cigányságot. A felperes szerint csak a felelősség alóli kibújást szolgálja az az alperesi védekezés, hogy a Magyar Gárda Egyesület nem azonos a Magyar Gárda Mozgalommal. Jellemző körülmény, hogy a felperes pernyertessége érdekében beavatkozó Magyar Kisebbségek Pártja képviselője, Dániel Péter a nácikhoz hasonlította a gárdát.
A Magyar Gárda Egyesület jogi képviselője, Gaudi-Nagy Tamás a kereset elutasítását kérte, szerinte ugyanis nincs meg a feloszlatás jogszabályi alapja, az szükségtelen és aránytalan szankció lenne. Az ügyvéd szerint az ügyészség nem tudta állításait bizonyítani, így többek között azt sem, hogy a tíz főt számláló egyesület azonos lenne a több ezer fős gárdamozgalommal. Gaudi-Nagy rámutatott, a katonai jelleg a vidéki rendekre vagy a cserkészekre is jellemző, mégsem jut senkinek eszébe feloszlatni ezeket a szervezeteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.