Helyettes áldozat a Házban

Lényegében a kormányfő helyett szavazta le a parlament Szabó Imre környezetvédelmi minisztert. A tárcavezetőt Katona Kálmán (MDF) interpellálta a szén-dioxid-kvóták eladása ügyében. A téma rendkívül kényes Gyurcsány Ferenc számára: évekkel ezelőtt a kormány biztosított kvótát a vállalkozása által privatizált cégnek.

2008. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem megfelelően szabályozott, hogy az állam mire fordítja a szén-dioxid-kvóták eladásából származó bevételeket – vélekedett tegnap Katona Kálmán a parlamentben, aki eredetileg a kormányfő véleményére volt kíváncsi, ám Gyurcsány Ferenc a szakminisztert utasította válaszadásra. Az MDF-es honatya szerint az eddigi tranzakciókat versenyeztetés nélkül, a nyilvánosság teljes kizárásával bonyolították le, annyira titkosan, hogy a kedvezményezett vevőt kivéve a többi potenciális vevő sem tudhatott a lehetőségről. Kifejtette: a szén-dioxid-kvóta a nemzeti vagyon része, jól kell gazdálkodni vele, az állami vagyon értékesítésének pedig megvannak a maga szabályai. Ezek között említette a formai követelményeket, az átláthatóságot, az értékesítést, az eredmény nyilvánosságra hozatalát. A szakminiszter által alkalmazott eljárás ugyanakkor kiváló alkalmat teremtett arra, hogy az eladó összejátszszon a vevővel, és ezzel megrövidítse a közvagyont.
Szabó Imre válaszában úgy reagált: a kiotói egységek piacán a kvótakereskedelem államok között zajlik.
*
Az állami vagyonról szóló törvény szerint nem kötelező a versenyeztetés nemzetközi szerződés végrehajtásakor, illetve külföldi állam részére történő értékesítéskor sem. Indokoltnak és jó döntésnek tartotta, hogy az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, így a kedvező pozíciókat megőrzik a további tárgyalások során. Korlátozott piacról van szó, meghatározott résztvevőkkel – fűzte hozzá.
Katona Kálmán viszonválaszában arra kérte a jelen lévő Gyurcsány Ferencet, hogy tekintse át a kérdést, illetve szabályozza újra a befolyt összegek elköltését, és utasítsa a tárcavezetőt, hogy miniszteri rendelettel szabályozza a kvóták eladásából beérkezett összegek felhasználását. Az MDF-es képviselő át is adta a miniszterelnöknek az erről szóló uniós irányelvek angol nyelvű változatát, aki az anyagot átvéve az MTI szerint azt válaszolta: „Áttekintem, utasítom, szabályozom.” Mivel az ellenzéki honatya nem fogadta el Szabó Imre válaszát, a Ház szavazott: 185 igen 176 nem, 9 tartózkodás mellett Áder Jánosnak, az Országgyűlés fideszes alelnökének a szavazata döntött, így a kérdés az illetékes bizottság elé kerül. Gyurcsány Ferenc igennel szavazott, az SZDSZ kilenc képviselője tartózkodott, kilenc szabad demokrata pedig a nem gombot nyomta meg.
Ismert, hogy Gyurcsány Ferenc számára sem érdektelen, hogy milyen áron és milyen módszerrel értékesítik a szén-dioxid-kibocsátási kvótákat Magyarországon. Évekkel ezelőtt ugyanis éppen a Gyurcsány-kormány biztosított 16 265 egységnyi szén-dioxid-kibocsátási kvótát a kormányfő vállalkozása által privatizált Magyaróvári Timföld és Műkorund Rt.-nek. A környezetvédelmi tárca ezzel kapcsolatban azt állította: a Motim Rt. azért kapott ekkora kvótát, mert két olyan, már nem használt kazánt tart készenlétben, amely üzemzavar vagy karbantartási munkák esetén képes részt vállalni a mosonmagyaróvári távhőszolgáltatásban. Az ellenzék azonban már akkor hangsúlyozta: a kvóták kiosztása gyanús körülmények között történt, a szocialistákhoz közel álló nagyvállalatok indokolatlan mennyiségű egységet kaptak, ezért az EU környezetvédelmi bizottságától kérni kell a kvóták újraelosztását.
A kvótarendszer bevezetésével az EU-ban a levegőszennyezést szeretnék visszaszorítani. Az a cég, amely képes csökkenteni a kibocsátását, eladhatja a felszabadult kvótát. Szakértők szerint azonban etikátlan és a kvótarendszer működőképességét is kérdésessé teszi, hogy olyan kazánokra is adhatnak értékesíthető szén-dioxid-kibocsátási kvótákat, amelyeket nem használnak. A Motim Rt.-nek nyújtott mennyiség évente több mint százmillió forintért értékesíthető a piacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.