Nem megfelelően szabályozott, hogy az állam mire fordítja a szén-dioxid-kvóták eladásából származó bevételeket – vélekedett tegnap Katona Kálmán a parlamentben, aki eredetileg a kormányfő véleményére volt kíváncsi, ám Gyurcsány Ferenc a szakminisztert utasította válaszadásra. Az MDF-es honatya szerint az eddigi tranzakciókat versenyeztetés nélkül, a nyilvánosság teljes kizárásával bonyolították le, annyira titkosan, hogy a kedvezményezett vevőt kivéve a többi potenciális vevő sem tudhatott a lehetőségről. Kifejtette: a szén-dioxid-kvóta a nemzeti vagyon része, jól kell gazdálkodni vele, az állami vagyon értékesítésének pedig megvannak a maga szabályai. Ezek között említette a formai követelményeket, az átláthatóságot, az értékesítést, az eredmény nyilvánosságra hozatalát. A szakminiszter által alkalmazott eljárás ugyanakkor kiváló alkalmat teremtett arra, hogy az eladó összejátszszon a vevővel, és ezzel megrövidítse a közvagyont.
Szabó Imre válaszában úgy reagált: a kiotói egységek piacán a kvótakereskedelem államok között zajlik.
*
Az állami vagyonról szóló törvény szerint nem kötelező a versenyeztetés nemzetközi szerződés végrehajtásakor, illetve külföldi állam részére történő értékesítéskor sem. Indokoltnak és jó döntésnek tartotta, hogy az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, így a kedvező pozíciókat megőrzik a további tárgyalások során. Korlátozott piacról van szó, meghatározott résztvevőkkel – fűzte hozzá.
Katona Kálmán viszonválaszában arra kérte a jelen lévő Gyurcsány Ferencet, hogy tekintse át a kérdést, illetve szabályozza újra a befolyt összegek elköltését, és utasítsa a tárcavezetőt, hogy miniszteri rendelettel szabályozza a kvóták eladásából beérkezett összegek felhasználását. Az MDF-es képviselő át is adta a miniszterelnöknek az erről szóló uniós irányelvek angol nyelvű változatát, aki az anyagot átvéve az MTI szerint azt válaszolta: „Áttekintem, utasítom, szabályozom.” Mivel az ellenzéki honatya nem fogadta el Szabó Imre válaszát, a Ház szavazott: 185 igen 176 nem, 9 tartózkodás mellett Áder Jánosnak, az Országgyűlés fideszes alelnökének a szavazata döntött, így a kérdés az illetékes bizottság elé kerül. Gyurcsány Ferenc igennel szavazott, az SZDSZ kilenc képviselője tartózkodott, kilenc szabad demokrata pedig a nem gombot nyomta meg.
Ismert, hogy Gyurcsány Ferenc számára sem érdektelen, hogy milyen áron és milyen módszerrel értékesítik a szén-dioxid-kibocsátási kvótákat Magyarországon. Évekkel ezelőtt ugyanis éppen a Gyurcsány-kormány biztosított 16 265 egységnyi szén-dioxid-kibocsátási kvótát a kormányfő vállalkozása által privatizált Magyaróvári Timföld és Műkorund Rt.-nek. A környezetvédelmi tárca ezzel kapcsolatban azt állította: a Motim Rt. azért kapott ekkora kvótát, mert két olyan, már nem használt kazánt tart készenlétben, amely üzemzavar vagy karbantartási munkák esetén képes részt vállalni a mosonmagyaróvári távhőszolgáltatásban. Az ellenzék azonban már akkor hangsúlyozta: a kvóták kiosztása gyanús körülmények között történt, a szocialistákhoz közel álló nagyvállalatok indokolatlan mennyiségű egységet kaptak, ezért az EU környezetvédelmi bizottságától kérni kell a kvóták újraelosztását.
A kvótarendszer bevezetésével az EU-ban a levegőszennyezést szeretnék visszaszorítani. Az a cég, amely képes csökkenteni a kibocsátását, eladhatja a felszabadult kvótát. Szakértők szerint azonban etikátlan és a kvótarendszer működőképességét is kérdésessé teszi, hogy olyan kazánokra is adhatnak értékesíthető szén-dioxid-kibocsátási kvótákat, amelyeket nem használnak. A Motim Rt.-nek nyújtott mennyiség évente több mint százmillió forintért értékesíthető a piacon.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése