Jövőre megtizedelik a közszférát

Ijesztő mértékű elbocsátásokra készül jövőre a kormány: a Miniszterelnöki Hivatal hetvenmilliárd forintos tartalékának döntő részét a közalkalmazottak és köztisztviselők elbocsátásával kapcsolatos végkielégítésekre különítették el. Közben egyre többen csatlakoznak a sztrájkbizottság szombatra, a Kossuth térre meghirdetett demonstrációjához, illetve mozgósítanak arra.

2008. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a kormány lépten-nyomon azt hangoztatja, hogy azért veszi el a 13. havi fizetéseket, mert így elbocsátások nélkül tud pénzt megtakarítani a közszférában, a valóságban a pénzelvonáson felül óriási mértékű leépítésekre készül, amelyek fedezetére már el is különítette a pénzt a válságbüdzsében. A forrás akár hetvenezer közszolga elbocsátását is fedezi – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumból. A tömeges létszámleépítés tervét Szabó Zoltán, a parlament oktatási bizottságának szocialista elnöke árulta el az ellenzéki képviselőknek a testület múlt heti ülésén. Szavait a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője is megerősítette.
Az előzmény: a Fidesz két fontos módosító indítványt nyújtott be a testület elé. Az egyik javaslat a közoktatási normatívákra szánt forrást emelte volna 26 milliárd forinttal, a másik a felsőoktatásra szánt összeget fejelte volna meg 17 milliárddal. Az ellenzéki párt szerint erre azért lenne szükség, mert a válságbüdzsében szereplő állami források az alapműködést sem fedezik, vagyis ha az iskolák nem kapnak pluszpénzt, akkor a felsőoktatásban vagyonfelélés és eladósodás, a közoktatásban iskolabezárás és nagy arányú elbocsátás várható. A Fidesz a pluszforrások egy részét a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) különböző személyi kifizetésekre elkülönített hetvenmilliárd forintos keretéből vette volna el.
Mivel a szocialisták nem voltak hajlandók hozzányúlni ehhez az összeghez, mondván, hogy azt másra kell költeni, és elvetették az ellenzéki csomagot, a fideszes Pósán László magyarázatot követelt: mondják meg végre, mire kell a MeH-nek az a hetvenmilliárd forint, amikor a béreket nem ebből fizetik, hiszen az külön tétel a költségvetésben.
*
Pósán kérdésére Szabó Zoltán bizottsági elnök a jegyzőkönyv tanúsága szerint kijelentette: szó sincs arról, hogy a Miniszterelnöki Hivatal néhány száz fője kíván hetvenmilliárdot eldorbézolni a következő évben, ismeretei szerint ugyanis a hetvenmilliárdos személyi kifizetési tétel elsöprő többsége az év folyamán bekövetkező közalkalmazotti és köztisztviselői jogviszony-megszüntetésekkel kapcsolatos végkielégítések megpályázásának fedezete. Koleszár Katalin pénzügyminisztériumi főosztályvezető – aki az ülésen a kormányt képviselte – megerősítette Szabó szavait. A szakember felsorolt még néhány tételt, amire ez a pénz kifizethető, így például az Európai Unió intézményeiben foglalkoztatott köztisztviselők és szakértők kiadásaira, ugyanakkor leszögezte, hogy ezek közül a legnagyobb részt nyilván a létszámcsökkentéssel összefüggő kifizetések alkotják.
Ezzel a kormány beismerte, hogy nem igaz az a korábban a kabinet tagjai által hangoztatott állítás, amely szerint azért a 13. havi bérek megvonásával próbálnak pénzt megtakarítani, mert így ugyan mindenki vállal némi áldozatot, ám legalább nem lesz szükség elbocsátásokra. Legutóbb múlt héten Arató Gergely, az oktatási tárca MSZP-s politikai államtitkára nyilatkozott erről a távirati irodának Pokorni Zoltán (Fidesz) szavaira reagálva, aki arról beszélt, hogy az oktatási megszorítások nagyarányú pedagóguselbocsátásokra kényszerítik az önkormányzatokat. Arató azt mondta: 2006-ban a pedagógus-álláshelyek csökkenéséhez elsősorban a kötelező óraszámok növelése vezetett, hiszen ha egy ember több órát tart, értelemszerűen kevesebb szakemberre van szükség. A kormány a gazdasági válság miatt éppen azért választotta a 13. havi bér elvonását, mert így megőrizhetők a munkahelyek.
A hetvenmilliárd forintos végkielégítésekre szánt keret azt jelenti, hogy ha átlagosan bruttó egymillió forintos fájdalomdíjjal számolunk – ez háromhavi bér végkielégítésként való kifizetése esetén havi bruttó 333 ezer forint jövedelmet feltételez –, akkor a keret hetvenezer közszolga elbocsátását fedezi. Az elbocsátottak száma persze lehet ennél magasabb is, hiszen a közalkalmazottak átlagbére ezt meg sem közelíti. Ha a keretnek alig több mint felét, negyvenmilliárd forintot költik végkielégítésekre – elvégre nem tudhatjuk, a szocialisták mit értnek elsöprő többség alatt –, akkor is minimálisan negyvenezer közszolga kerül jövőre az utcára.
Ismeretes: a közalkalmazottak szombaton az utcára vonulnak, és tüntetnek a bérek befagyasztása és a 13. havi fizetések elvétele ellen, január 12-re pedig sztrájkot hirdettek. Az oktatásban a világválságra hivatkozva a kormány visszavonta a korábban naponta népszerűsített Új tudás program legfontosabb elemét, a pályakezdő pedagógusoknak ígért nagyarányú béremelést, felfüggesztette a 13. havi bérek kifizetését, felrúgta a jövő évre vonatkozó, négyszázalékos általános béremelésről szóló megállapodást és negyvenmilliárd forintos megszorítócsomaggal sújtja a közoktatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.