Kukoricával tüzelnek a gazdák

Csöves kukoricával fűtenek a gazdák a hajdú-bihari Földesen, mert a saját földön termett fűtőanyag olcsóbb, mint a mázsánként 2300-3000 forintért beszerezhető fa. Bár a kukorica kitűnő fűtőértékkel bír, elsősorban mégsem ezért lesz belőle tüzelő, hanem azért, mert több száz forinttal az önköltségi ár alatt lehet eladni.

2008. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A túlnyomórészt szántóföldi-növény-termesztéssel – leginkább kukoricával – foglalkozó földesi gazdák közül többen úgy kalkulálnak, sem a csöves kukorica mázsánkénti 700 forintos ára, sem a szemes kukorica 2100 forintos ára nem fedezi a tényleges termelési költségeket, így az a 40-50 mázsányi csöves tengeri, amit egy-egy család el tud fűteni a télen, tiszta nyereség. A gazdák jó része már két-három éve átállította fűtőrendszerét gáztüzelésűről fatüzelésűre, így technikailag nem jelent problémát a kukoricatüzelés.
Szatai László 15 holdon termel kukoricát. Idén igen szép termése volt: száz mázsát takarított be hektáronként. A jó fekvésű földeken gazdálkodó termelő elégedett a tavalyi termés bevételével. Még akkor is, ha a legjobb, mázsánként 6300 forintos árhoz képest rosszabbul járt, márciusban ugyanis, „csak” 5700 forintot kapott a szemes kukorica mázsájáért. Idén azonban hiába van százmázsás átlag, nincs értékesítés, mert nincs ára a kukoricának, és vevő is alig akad. Így Szatai László a kukorica jó részét – társaihoz hasonlóan – éppúgy kénytelen volt betárolni, mint a hasonló nagyságú területen termesztett búzát – A kukoricán most hektáronként hatvan-hetvenezer forintos ráfizetés keletkezik, ugyanis a szemes termény előállítási költsége szárításig 280 ezer forint, száz mázsa kukoricáért pedig csak 210 ezer forintot fizet a felvásárló, ha egyáltalán megveszi a termést. Ha nem, a tárolás díja minden hónapban több mint harminc forinttal emeli a mázsánkénti költséget. Jobban járok, ha fűtök vele, mint ha tároltatom – mondja a gazda, aki kiszámolta, hogy több mint háromszor olcsóbban jön ki, ha az általa korábban mázsánként 2300 forintért beszerzett fa helyett csöves kukoricát használ fűtőanyagként.
A Karacs házaspár 3,6 hektárnyi kukoricásáról idén 250 mázsa termést takarított be. Eladni azonban ők sem tudják, más megoldás után kell nézniük. Néhány éve már átálltak gázról fafűtésre, most pedig a 2800 forintért beszerezhető hasított fa helyett a földjükről hazavitt negyven mázsa csöves kukoricát akarja eltüzelni. – Mi csak a nyugdíj mellett gazdálkodunk, de erről a kis örökségként kapott 5,2 hektáros földecskéről semmiképpen nem akarunk lemondani – mondja Karacs Antalné, felemlegetve a tavalyi évet, amikor az aszály miatt mindössze negyvenmázsás termésátlagot tudtak elérni hektáronként, a mostani helyzet pedig katasztrófával ér fel számukra.
– Nincs ára a kukoricának, viszont a fáénál sokkal jobb a fűtőértéke – summázza véleményét Bíró Imre húsz hektáron gazdálkodó termelő, akinek tíz vagon kukoricája vár eladásra. – Ha a nyáron nem vettem volna meg a brikettet, most én is kukoricával fűtenék. Roppant sajnálom hogy elkapkodtam, mert a fabrikettnek mázsájáért háromezer forintot fizettem, a kukorica meg legfeljebb hétszáz forintba kerülne, és azon a néhány tíz mázsán legalább nem bosszankodnék, ami el tudok fűteni – mondja sajnálkozva. Bíró Imrének eddig háromszáz mázsa kukoricán sikerült túladnia. A tervezett intervencióról úgy vélekedik, nagy szükség lenne rá, de nem nagyon nézi ki az országvezetőkből, hogy lesz is belőle valami. Azt meg pláne nem, hogy a piaci zavar elhárítására hivatott uniós pénzből finanszírozandó felvásárlás kedvező hatása – ha egyáltalán lesz ilyen – elér majd a földesi gazdákig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.