Már nincs felvételi, de fizetni kell érte

Az egyetemi jelentkezések esetén fizetendő felvételi eljárási díj azonnali eltörlését követeli az oktatási tárcától a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). A tárca évekkel ezelőtt arra hivatkozva kezdte el szedni a díjat, hogy az iskolák fedezni tudják a szóbeli és írásbeli vizsga költségeit. A kétszintű érettségi 2005-ös bevezetése óta azonban az egyetemek nem rendeznek felvételit, mégis fizetni kell, ráadásul egyre többet.

2008. 12. 07. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvételi küszöböt állítanának a rektorok. A Magyar Rektori Konferencia azt kezdeményezte, hogy 200 pontnál alacsonyabb felvételi eredménnyel ne lehessen bejutni a felsőfokú alapképzésekre – derült ki a szervezet közleményéből. Az egyetemi vezetők szerint a minimum meghatározása azért szükséges, hogy csak a megfelelő felkészültségű hallgatók nyerjenek felvételt. Hogy kellő felkészülési idő álljon rendelkezésre a hallgatók számára, a rendelkezés legkorábban a 2010–11-es tanévre vonatkozna. A felvételi rendszerén a kormánynak áll jogában változtatni.


A felvételi jelentkezéskor fizetendő eljárási díj azonnali eltörlését követeli a kormánytól az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Közoktatás-politikai Tanácsának szülői oldala. Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke lapunknak kijelentette: az ülésen a tárca képviselője egy olyan rendeletmódosítást terjesztett a tanács elé, amely ismét megemeli a felvételi eljárás díját. Ennek értelmében jövőre az alapdíj az eddigi kilencezer forint helyett tízezer forint lesz, vagyis ez lesz a minimális jelentkezési díj. Ezért a pénzért három szakra jelentkezhet a diák, de ki kell fizetni akkor is, ha csupán egyetlen helyre adja be a jelentkezési lapját. Aki háromnál több helyen szeretne próbálkozni, annak minden újabb jelentkezés után 2500 forintot kell fizetnie az eddigi 2000 forint helyett. A pótfelvételire ötezer forintért lehet jelentkezni.
Keszei leszögezte: felháborítónak tartja, hogy a tárca évről évre emeli a jelentkezés díját, amit a költségek megnövekedésével indokol, pedig a valóságban jóval kevesebbe kerül az eljárás, mint korábban. Az egyesület vezetője kifejtette: korábban arra hivatkozva kezdték el szedni a díjat, hogy abból fedezik az egyetemek által tartott írásbeli és szóbeli vizsgák díjait, amelyek nyilván pénzbe kerültek, hiszen feladatlapokat kellett összeállítani, dolgozatot javítani, vizsgáztatni. A kétszintű érettségi bevezetése óta azonban a középiskolában megírt vizsga eredménye alapján számolják ki a gyerekek felvételi pontszámait, vagyis az egyetemek nem tartanak felvételi vizsgát. A költségek tehát minimálisra csökkentek, hiszen csak az adminisztrációs rendszer – amely regisztrálja a jelentkezéseket és kiszámítja a pontszámokat – működtetése kerül pénzbe, a tárca mégis évről évre többet fizettet a gyerekekkel. A szülők rámutatnak: bármilyen vizsgáért külön kell fizetni. Szakirányú továbbképzés és doktori képzés esetén kilencezer forint, különböző alkalmassági vizsgák esetén pedig négyezer forint eljárási díjat szedhet az intézmény.
A szülői egyesület elnöke rámutatott: a felvételi eljárás díja ezer forintról indult és évenként emelkedve elérte a tízezer forintot. Ez százezer jelentkezővel számolva csupán az alapdíj megfizetése esetén is egymilliárd forintos bevételt jelent, amit tovább növelnek az újabb jelentkezésekért fizetett kiegészítő és a pótfelvételi eljárásban fizetendő díjak, vagyis éves szinten legalább 1,2 milliárd forintot keresett a diákokon az oktatási tárca, miközben jelentkezésük feldolgozása ennél sokkal kevesebbe került.
Keszei szerint a felsőfokú jelentkezések feldolgozása és a kiértesítés legfeljebb annyiba kerülhet, mint a középfokú beiskolázási rendszer működtetése, hiszen ott még több jelentkezést kell feldolgozni ugyanazzal a szisztémával. A Középiskolai Felvételi Információs Rendszer fenntartására évi kettőszázötvenmillió forintot költ a tárca, vagyis akár egymilliárd forint másra költhető pluszpénzt is összeszedhetnek Hillerék a gyerekek befizetésein.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.