Aszámvitel rendjének megsértésével gyanúsítja a Vám- és Pénzügyőrség Közép-magyarországi Regionális Nyomozó Hivatala Kolompár Orbánt, az OCÖ elnökét két másik OCÖ-tisztségviselővel, Sz. Péternével és M. Ferencnével együtt – tudta meg lapunk. A vizsgálat még 2005-ben kezdődött, miután az OCÖ pénzügyi ellenőrző bizottságának egyik tagja feljelentést tett gazdasági bűncselekmények gyanújával. A feljelentés arra utalt, hogy az OCÖ gazdálkodásában visszaélések történtek 2003 és 2005 között. A nyomozás során sikkasztásra és számviteli fegyelem megsértésére utaló adatokra bukkantak, és ennek felgöngyölítésével 2006-ban a vám- és pénzügyőrség nyomozó szervét bízták meg.
*
Szeptemberben még csupán az OCÖ két női alkalmazottja volt gyanúsított. A nyomozás határideje január 16-án jár le. Kíváncsiak voltunk, Kolompár Orbán konkrétan mit követett el, ami miatt meggyanúsították, illetve hogy előreláthatólag mennyi ideig tart még a nyomozás, de a vám- és pénzügyőrség sajtóosztályán mára ígértek választ kérdéseinkre.
Ismert, hogy a hét elején vádat emelt a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség Kolompár mint a kiskunmajsai civilszervezet elnöke ellen, jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette miatt. Az egyre sokrétűbb ügyben kerestük az elsőrendű vádlott Kolompár Orbánt, de ő nem vette fel telefonját. Pedig azt is szerettük volna megtudni az egyik legismertebb roma közszereplőtől, hogy mit takar az a vádiratában felbukkant információ, hogy büntetett előéletű. Ha még nem mentesült volna ennek hátrányos következményeitől – magyarán, ha az elévülés még nem következett be –, akkor OCÖ-képviselő sem lehetett volna, nemhogy elnök. A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatalnál mint az OCÖ felügyeleti szervénél arról tudakozódtunk, az elnök és környezete elleni eljárások nem teszik-e indokolttá, hogy a hivatal kezdeményezze az OCÖ feloszlatását. „Amint ezek az eljárások, büntetőügyek eljutnak abba a fázisba, hogy az önkormányzat törvényes működését érintik, a közigazgatási hivatal törvényességi felülvizsgálatot kezdeményez a roma szervezetnél” – közölte lapunkkal Forgács Imre hivatalvezető.
Ifjabb Bogdán János, akit az OCÖ szóvivőjeként szintén a kialakult helyzetről kérdeztük, ironikusan előrebocsátotta: „Bács-Kiskun megye régen is »hírös« volt arról, hogy sok betyárt adott az országnak.” A szóvivő továbbá elmondta, jogilag Kolompár Orbánt is megilleti az ártatlanság vélelme. Bogdán szerint erre hivatkozva Kolompár azt az egyéni választ is adhatja a jelen szituációra, hogy tovább viszi az elnöki teendőket. De megteheti azt is, hogy lemond, mert nem volna szerencsés, ha maradna a legfőbb romavezető. A kettő közötti megoldás volna – fejtegette az OCÖ-szóvivő –, ha az elnök felfüggesztené munkáját a jogerős döntés megszületéséig. Az OCÖ képviselő-testületének mozgástere pedig – ifjabb Bogdán János szerint – azt engedi meg, hogy a testület adott esetben bizalmi szavazást folytasson le a még karácsony előtt esedékes közgyűlésen, illetve hogy ugyanott kísérletet tegyen önmaga feloszlatására.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását