Idén a zsíranyagcsere-kutatásban elért eredményei elismeréseként Bruce Spiegelman kapta a Debrecen-díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű nemzetközi kitüntetést. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) által öt éve alapított tízezer euróval járó díjat minden évben olyan külföldi tudós kapja, aki jelentősen előmozdítja a betegségek okainak molekuláris szintű megismerését, illetve gyógyítását.
Az idei díjazott a Harvard Egyemen dolgozó tudós, a kilencvenes években a zsír raktározásáért felelős fehér zsírsejtek kialakulását, működését elősegítő fehérje, a PPAR azonosításával vívott ki nemzetközi tekintélyt. A későbbiekben olyan fehérjéket mutatott ki, amelyek a barna zsírsejtek működését szabályozzák, és az energiafelhasználást, azaz a tápanyag elégetését fokozzák. Kutatásai jelenleg az állatkísérleteknél tartanak, ám nyolc-tíz éven belül elvezethetnek olyan terápiákhoz, amelyekkel forradalmasítani lehet az elhízás és a diabétesz gyógyítását. Valószínűsíthető, hogy a tápanyag energiává alakításában jelentős szerepet játszó barna zsírsejtek mennyisége szövetbeépítéssel fokozható, így elérhető, hogy a bevitt tápanyagot ne raktározza kóros mennyiségben a szervezet.
Az érrendszert is súlyosan károsító zsír-anyagcserezavarok okait a Debreceni Egyetemen is kutatják, de ezek a vizsgálatok nem kapcsolódnak a Bruce Spiegelman által kutatott területhez. Az együttműködésre azonban az intézmény és az amerikai tudós egyaránt nyitott – erősítette meg Paragh György, a DEOEC elnöke és Bruce Spiegelman.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját