„A dolgot önmagát ”

Pethő Sándor
2009. 01. 03. 21:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tény az, hogy a múltban, sőt a közelmúltban is voltak ilyen tüzes, sőt gyűlölködő viták még a legnagyobbjaink között is. Ezek éppoly kevéssé használtak a közös céloknak, mint azok a tudathasadásból eredő polgárháborúszerű feszültségek, amelyeknek depresszióját közéletünk annyira megsínyli. Ha léteztek fundamentális ellentétek Kossuth és Széchenyi, Kossuth és Deák, Kossuth és Görgei között, később pedig a Tiszák és az Andrássyak között, a szemléleti talppont, amelyről a magyarság létkérdéseit vizsgálták, ugyanaz maradt. Csak módszerbeli és véralkatbeli különbségekről lehet szó e kiváló férfiak s a mögéjük zárkózó politikai pártok között.
Igaz, régebben is felbukkantak ezeket az ellentéteket a hazafias intenciók közösségében felolvasztó pártok mögött vagy fölött olyan tényezők, akik – mint a muszkavezetők – a maguk világnézeti elfogultságainak eszelősségében önmagukat rekesztették ki a magyar pártok együttműködéséből, és akik túllépték azt a határvonalat, amelyen belül olyan politikai irányoknak összeütközése elképzelhető, igazolható vagy menthető, amelyek nem idegen hatalmi segítségtől várják romboló politikai szenvedélyeik kielégítését. Ezek a tényezők azonban mit sem számítottak, vagy éppen csak annyit, mint a Bach-huszárokká felcsapott renegátok és árulók, akiket egy egészséges nemzeti öntudat néma népszavazása kiközösített a társadalomból. Ma azonban a nemzeti öntudat képtelen ilyen természetes felmozdulásokra. Vagy amennyiben a jobbakban mégis feljajdul vagy felhördül a magyar életösztön íratlan parancsa, a társadalom nem egységes többé sem a nyilvánvalóan idegen érdekek bacilusait hordozó irányok föltétlen visszautasításában, sem pedig azoknak a helyes és egészséges sugallatoknak követésében, amelyek a magyar szellemi élet elitjéből áradnak feléje.
Egy nemzet alapállását a maga létproblémáihoz egyrészt hagyományai, másrészt ösztönei és érdekei szabályozzák. Nagy szerencse, s az egészség biztos jele, ha ezek az elemek egyensúlyban tartják egymást. Nagy szerencsétlenség, s a gyöngeség vagy a romlás döntő bizonyítéka, ha ennek az egyensúlynak felbillenése következtében kifejlődik az az állapot, amelyet másnak, mint a nemzeti lélek tudathasadásának nem mondhatunk. Gyakorlati példával megvilágítva, ez a tudathasadás, vagyis inkább a nemzeti öntudat válsága a politikában nemcsak azt jelenti, hogy az ellentétek a különböző irányzatok között nagyok, végzetesek és helyrehozhatatlanok, hanem azt is, hogy ezeknek pszichózisában az egyik jónak és szükségesnek tartja a nemzetre nézve azt, amit a másik halálos áfiumnak vél. Azt is jelenti továbbá, hogy úgy az egyik, de talán a másik oldalról is a külföldi érdekek és eseményeik inspirációjában gondolkodnak és éreznek.
Ezeket az érdekeket és ezeket az eseményeket ez a pszichózis nem tudja többé a magyarság szempontjából vizsgálni, hanem úgy formálja, gyúrja, elegyíti és viszonyítja, ahogy saját pártos elvakultságának vagy világnézeti dogmatizmusának megfelel. A haza elpusztulhat. Éljen a világnézet! Mit törődik „honának feldúlt romjaival”, csak a világnézet borostyánja zöldelljen és viruljon rajtuk. Megesett a múltban is, hogy a magyar lélek kettészakadása hol a német, hol a török vonalon kereste a maga eggyéforradásának lehetőségét. Megesett az is, hogy egy örök nemzeti psziché szilánkjai sokszor jobban taszították, semmint vonzották egymást. (…)
Most, vagy inkább esztendők óta újból kísért az a veszedelem, hogy társadalmunk egy részének fertőzött vagy idegen ösztönei legyűrik vagy elborítják lelkünkben a hagyományok eleven erejét. Ha igaza van annak az elmés külföldi írónak, aki azt mondotta, hogy a hagyomány nem egyéb, mint a holtak uralma az élők fölött, akkor nincs teljesen az igazság híján azok felfogása sem, akik azt állítják, hogy az ösztön az élet lázadása a hagyományokban eltokosodott generációk ellen. Egy nemzet akkor él reális életet, ha egyensúlyt tud tartani hagyományai és ösztönei között, mert hiszen maga a fejlődés sem egyéb, mint az állandóság (hagyomány) és a változás (ösztön) viszonya. (1940)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.