Adósságcsapdában az egyetemek

Az oktatási miniszterhez fordulnak segítségért az egyetemek, mert az intézmények többsége nagyon nehéz helyzetbe került a PPP-konstrukcióban (a magán- és a közszféra együttműködésével) felvett, euróalapú hitelek óriásira duzzadt törlesztőrészletei miatt – tudta meg lapunk. A legnagyobb bajban azok a kis vidéki főiskolák vannak, amelyekre Magyar Bálint minisztersége idején megaberuházást kényszerítettek, ám a méregdrága kölcsönből felhúzott épületek most üresen konganak, mert nincs bennük elég hallgató. A Fidesz a kormány azonnali beavatkozását követeli.

2009. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most érzik igazán a bőrükön a felsőoktatási intézmények a Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter által rájuk kényszerített PPP-konstrukciós beruházások káros hatásait, amely még az átlagos devizahitelnél is sokkal rosszabb. A programmal rengeteg egyetemi épületet, kollégiumot hoztak létre, illetve újítottak fel magánbefektetők kölcsönéből, amit az iskolák húsz éven keresztül törlesztenek a beruházónak. Ráadásul a törlesztés két évtizede alatt az iskola csak bérli a befektetőtől az épületet, amiért az egyetem – üzemeltetési díj címén – szintén külön fizet. A futamidő lejárta után azonban még mindig nem kerül az egyetemek birtokába az épület, azt meg is kell vásárolniuk a vállalkozótól. Már a forintválság előtt is úgy számoltak, hogy két évtized alatt a beruházási költség háromszorosát fizeti ki az egyetem a befektetőnek, az árfolyamromlás pedig még ennél is sokkal rosszabb helyzetet teremt.
A PPP-s konstrukciók euróalapúak. Ha a forint jelentősen gyengül, akkor drasztikusan megnőnek a törlesztőrészletek. Ez sajnos már be is következett, és a pluszterhek csak állami beavatkozással kezelhetők, ezért az oktatási miniszterhez fordulunk segítségért – jelentette ki lapunknak Rudas Imre, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. A szakember kiemelte: a legnagyobb bajban azok a kisebb intézmények vannak, amelyek bevételeikhez képest nagyon nagy beruházást vállaltak fel, de a nagyokat is érzékenyen érinti a költségnövekedés. Rudas, aki egyben Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) rektora is, kijelentette: saját törlesztőrészletük húsz százalékkal nőtt, vagyis az eddigi évi kétszázmillió helyett kétszáznegyvenmillió forintot kell kifizetniük, pedig ők viszonylag kis beruházást vállaltak.
Az MRK elnöke leszögezte: a részletek felét az állam fizeti, ez vonatkozik a többletfizetésre is. Ám a PPP-s szerződésekben az állam kikötött egy felső korlátot, amelynél többet nem hajlandó fizetni. Ez azt jelenti, hogy jelentős forintromlás esetén egy bizonyos szint felett már csak a felsőoktatási intézmény viseli a válság miatti pluszterheket. Rudas kijelentette: már egyeztettek a rektorokkal arról, hogy milyen segítséget kérnek majd az államtól, és folynak a tárgyalások a minisztériummal is, de konkrétumokat csak a február 24-i MRK-plénum ülése után mond majd. Annyit elárult, hogy az alternatívák között szerepel például a törlesztési idő meghoszszabbítása is, amely alacsonyabb részlet fizetését tenné lehetővé.
A Fidesz a kormány azonnali beavatkozását követeli. – Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter volt az, aki sok esetben szinte rákényszerítette az egyetemekre a rendkívül kedvezőtlen PPP-konstrukciókat. A kormány hibájából jutottak kátyúba az intézmények, ezért most kötelességük kihúzni őket onnan – reagált lapunknak a hírre Sió László. A Fidesz oktatáspolitikusa leszögezte: a liberális tárcavezető több vidéki intézmény esetében olyan hatalmas beruházást hajtatott végre, amire semmi szükség nem volt, hiszen elegendő hallgató hiányában az új épületek üresen konganak. Sió kijelentette: az nem történhet meg, hogy a kabinet rossz gazdaságpolitikája miatt a diákokon csattanjon az ostor, és a részletek miatt kiadáscsökkentésre kárhoztatott egyetemek létszámleépítésekre kényszerüljenek. A fideszes Pósán László egyébként írásbeli kérdést intézett az ügyben Hiller Istvánhoz. A politikus azt kéri: a miniszter adjon tájékoztatást arról, hogy az összes PPP-s beruházásban részt vevő intézmény törlesztőrészletei pontosan hogyan változtak a forint gyengülése miatt. Választ vár arra is, hogy a válság miatt fellépő pluszterhekből mennyit vállal az állam, és mennyi terheli az iskolákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.