Csak „homo” lesz a bejegyzett élettársi kapcsolat

Már szövegezik azt a jogszabályt, amely lényegében az azonos neműek házasságkötését tenné lehetővé. A most formálódó törvény alapja a decemberben az Alkotmánybíróság előtt megbukó bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló jogszabály.

Jakubász Tamás
2009. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már szövegezi az igazságügyi tárca azt a törvényt, amely lényegében az azonos neműek házasságát vezetné be. A homoszexuálisok együttélését ugyan nem házasságnak hívnák, de a gyermekek örökbefogadása és a névviselés kivételével valamennyi, a házastársakat megillő jogot megkapnának a meleg párok. A most készülő törvény tehát szinte egy az egyben megfelel a decemberben az Alkotmánybíróság (AB) előtt elbukott bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló jogszabállyal. Egyetlen különbség van csupán: ezúttal az élettársi kapcsolat regisztrálása csak az azonos neműeket illetné meg.
Mint ismeretes, a bírák azért semmisítették meg a tavalyi év végén az akkori jogszabályt, mert az a külön nemű pároknak is biztosította volna együttélésük bejegyeztetését. Ám ezzel létrejött volna a házasság intézményéhez kísértetiesen hasonlító, másik együttélési forma, ami a házasság megkettőzésével, s így az alaptörvény megsértésével járt volna. Az AB határozatában rögzítette: a homoszexuálisok házasság jellegű kapcsolata nem alkotmányellenes, de megerősítette, hogy a házasság két külön nemű személy kapcsolata. Az igazságügyi tárca nem tett mást, mint a korábbi, megsemmisített törvényből kihúzta a külön nemű párokra vonatkozó részeket.
Információink szerint tehát a homoszexuális élettársak – a kormány elképzelései szerint – együttélésüket a jövőben bejegyeztethetik, és ugyan egymás nevét automatikusan nem vehetik fel, s gyereket sem fogadhatnak örökbe, de köztük vagyonközösség jön létre és örökölhetnek is egymás után. Azaz lényegében házasságot köthetnének. A megoldás azonban felvet személyiségi jogi aggályokat. Például, ha az azonos nemű pár egyik tagjának olyan hivatalos papírt kell kitöltenie, amelyben rákérdeznek a családi állapotára, azt írja majd, hogy bejegyzett kapcsolatban él. Vagyis az ügyével foglalkozó hivatalnoknak egyértelmű lesz: az adott személy homoszexuális. Mindez pedig jogviták alapjául szolgálhat.
A kormány azonban nem csak a homoszexuális párokra gondolt: a fentieken túl egy olyan nyilvántartás felállítását is tervezik, amelybe a külön nemű együtt élő párok kérhetnék felvételüket, ezáltal hivatalossá téve, hogy élettársak. Ez a bejegyzés azonban nem adna többletjogokat. Az élettársak, párjuk biztosítási jogviszonya alapján ma is igénybe vehetik a társadalombiztosítási és az egészségügyi ellátásokat. Ám jelenleg ha valaki élettársa halála után özvegyi nyugdíjban kíván részesülni, – például két tanúval – bizonyítania kell a hatóság előtt, hogy az elhunyt személy az élettársa volt. A most formálódó törvény nyomán ez annyiban változna meg, hogy akiket élettársként jegyeztek be, azoknak alanyi jogon járnának a különböző ellátások. Nem lenne szükséges tehát bizonyítani azt: a két személy élettárs volt. Egyébként más jogok nem kapcsolódnának a bejegyzéshez: a külön nemű, nyilvántartásba vett párok nem örökölnének egymás után, nem jönne létre köztük vagyonközösség, de papírral rendelkeznének arról, hogy élettársként élnek. E kapcsolatot bármelyik fél egyoldalúan bármikor felbonthatná. A kormány elképzelései szerint tehát a jövőben négy formában élhetnének együtt a polgárok. A külön neműek házasságot köthetnének, az azonos neműek – a házasságéhoz hasonló jogkövetkezményekkel – bejegyzett élettársi kapcsolatot tarthatnának fenn, míg a házasodni nem akaró külön neműek – többletjogok nélkül – az élettársak nyilvántartásába kérhetnék felvételüket. És persze együtt lehet élni papír nélkül is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.