A köztársaság történetének legnagyobb segélyakciójára szánta el magát a német nagykoalíciós kormány. Az állam 2009 végéig ötvenmilliárdos konjunktúracsomaggal igyekszik gátat vetni a fenyegető gazdasági krízisnek. Angela Merkel kancellársága legnehezebb döntésének nevezte a kabinet elhatározását, amelyet egyúttal elkerülhetetlennek és politikailag vállalhatónak minősített. A csomag egyformán terheli az államkasszát és a tartományok költségvetését. Elfogadásához még szükséges a felsőház – a Bundesrat – beleegyezése is.
Peer Steinbrück (SPD) pénzügyminiszter – röviddel ezelőtt még határozottan hangoztatott takarékossági követeléseivel szemben – most védelmébe vette a szükséges államkölcsönt, közel harminchétmilliárdos nagyságrendben. Ennek megfelelően pótköltségvetés kidolgozása szükséges. Steinbrück bizakodik abban, hogy az új adósságrekord ebben az esztendőben az EU megszabta háromszázalékos határ alatt marad.
Az amerikai elnökkel, Barack Obamával folytatott telefonbeszélgetése után Angela Merkel közölte: „Egyetértünk abban, hogy a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság megoldásának érdekében minden nemzetnek magának kell meghoznia a szükséges ellenintézkedéseket.”
Berlin csomagja adókedvezményeket és a szociális biztosítások terheinek csökkentését irányoz elő, hogy fokozza a lakosság vásárlóerejét és kedvét. A befektetések mindenekelőtt az oktatás fejlesztését és jelentős infrastrukturális projekteket, a közlekedési és vasúthálózat kiépítését és a bajba jutott vállalkozások tehermentesítését szolgálják.
Orbán Viktor: Szép volt, Sanyi!