A Magosz elnöke rámutatott: a kisebbségi kormány vergődik, érdemi intézkedésekre nem futja erejéből, a tehetetlenség árát pedig egész Magyarország fizeti. – A Gyurcsány-adminisztráció tagjai óriási, 1300-1400 milliárd forintnyi brüsszeli agrártámogatásról beszélnek, a valóság azonban az, hogy forráshiány van, mert nem tudtuk lehívni az uniós pénzeket. Ami mégis lejött, azt egy szűk érdekcsoport tagjai között osztották szét, akik a gazdák hasznának lefölözésére szakosodtak. Nem hagyhatjuk, hogy nevenincs off-shore cégeken keresztül elsíbolják Magyarország utolsó vagyonát, nem hagyhatjuk, hogy kiárusítsák a családi ezüstöt. Ha ezt nem akadályozzuk meg, egy-másfél éven belül e nevenincs érdekcsoportok kiszolgálói, döntéseik egyszerű végrehajtói leszünk – fogalmazott a Magosz elnöke.
Az agrártámogatások elektronikus ügyintézésének bevezetése kapcsán Jakab rámutatott, ez az intézkedés nemhogy gyorsította volna a kifizetéseket, de lassította azokat, mert emiatt a földalapú támogatásokra benyújtott igények 30 százaléka hibásnak bizonyult, a kifizetések pedig túl későn érkeztek ahhoz, hogy a pénzt még tavaly beszerzésre fordíthatták volna a gazdák. A beruházási támogatások kifizetési mérlege a beígért 12 milliárd helyett csak 1,2 milliárd forint, a termelő és értékesítő szervezeteknek beharangozott 5 milliárd forintos hitelkeret kihelyezéséhez hónapokig hozzá sem kezdtek a bankok, a gabonahiteleknek pedig mindöszsze csak a negyven százalékát folyósították. Mindez azt jelzi, hogy Gyurcsányéknak nincs hatásuk a bankokra, hiába adósodott el nyakig megmentésük érdekében Magyarország, a pénzintézetek anyaországi tulajdonosaik döntésére várnak – fogalmazott Jakab.
A Magosz által kezdeményezett szociálisbolt-hálózat kapcsán – aminek lényege, hogy a multinacionális kereskedelmi láncok kiiktatásával, a termelőktől közvetlenül a fogyasztóhoz kívánják eljuttatni a mezőgazdasági termékeket – az elnök kijelentette: amit a politika nem tesz meg a polgárokért, azt a polgároknak kell megtenniük saját magukért. Jakab annak a reményének adott hangot, hogy az egykori Hangya szövetkezethez hasonló rendszer egy éven belül kiépülhet Budapesten, majd vidéken is.
Vásároljunk termelőktől! A szaporodó élelmiszer-biztonsági problémák miatt a helyi termelőktől származó élelmiszerek kerülhetnek előtérbe a jövőben – mondta Gőgös Zoltán, a földművelésügyi minisztérium államtitkára a II. Budapesti mangalica fesztivál megnyitóján. Az államtitkár kiemelte: annak ellenére, hogy számos területen a magyar termékek az árversenyben hátrányt szenvednek, a hazai fogyasztóknak érdemesebb hazait vásárolniuk, mivel ezek előállítása ellenőrizhető, mögöttük magyar munka áll. (MTI)
Kihúzták az ötös lottót