origo.hu
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő
Magánháború. A kábítószerpiacért vívott háború miatt Mexikó északi része háborús övezetnek számít, Sinaloa állam a drogügyletek központja, az ottani kartell volt a legkomolyabb bűnszövetkezet már a nyolcvanas évek óta. A kartellt vezető Joaquín „El Chapo” Guzmán fejére ötmillió dollár vérdíjat tűztek ki, s 2001 januárja óta szökésben van. A véres leszámolások következtében egyetlen nagyon komoly ellenfelük maradt, az Öböl-kartell. Az ezt vezető Osiel Cárdenas 2003 márciusa óta egy börtön lakója, s bár onnan is irányítja bűnszervezetét, a Sinaloa-kartell mégis megpróbálta elfoglalni a megüresedett pozíciókat. Az Öböl-kartell által felbérelt Los Zetas magánhadsereg fegyveres harcot indított a Sinaloa-kartell ellen. A Zéták egyébként azokból a katonákból állnak, akik korábban a drogbárók ellen harcoltak egyenruhában, de leszerelésük után egykori ellenségük zsoldjába szegődtek. (S. L. S.)
Vészjósló jelentést közölt a mexikói védelmi minisztérium a szövetségi hadsereg helyzetéről, amely, mint kiderült, külső támadás esetén csak 12 napig tudná tartani magát jelenlegi fegyverzetével és lőszertartalékával. A páncélos hadosztályok vannak a legrosszabb helyzetben, mert az ő muníciójuk kilenc nap alatt elfogyna, és a Wikipedia adatai szerint a 237 ezer főre becsült tényleges állomány – valamint a félmillió tartalékos – jelenleg csak valamivel több mint 150 ezer kézifegyverrel rendelkezik. Ugyanez a forrás megállapította, hogy a 107 milliós ország szám szerint akár 38 millió fegyverre fogható katonát is ki tudna állítani a 18–49 éves korosztályokból, és ennek a létszámnak mintegy a fele biztosan alkalmas katonai szolgálatra. A hadsereg létszáma azonban folyamatosan apad. A kormány pénzszűkére hivatkozik, de a gazdasági és lélektani nyomás is megteszi hatását, s ebből a helyzetből a kartellek jönnek ki jól. A védelmi minisztérium egy hónapja kiadott jelentésében döbbenetes számokat lehetett olvasni. Az elmúlt nyolc évben 150 ezer katona lépett ki a testületből, csupán tavaly 18 ezren, köztük az elit egységek sok tagja.
A mexikói állam még 2006 decemberében, Felipe Calderón elnökké választásának szinte másnapján indított nyílt háborút az egyre erősebb kartellek ellen a szövetségi hadsereg alakulatainak bevetésével, de vagy későn, vagy hiába. A kábítószer-kereskedelemből élő maffiák ugyanis nem gyengültek meg, hanem ellentámadásba lendültek.
Ez a helyzet rávilágít arra is, hogy visszájára fordult a neoliberális állam költséghatékonyságot szajkózó alapelve, amelynek a minél kisebb állam az egyik eszménye. Mexikó 1994-ben az Egyesült Államok nyomására csatlakozott az észak-amerikai szabadkereskedelmi szerződéshez Kanadával együtt, s az erőforrásaitól megfosztott, de jobb sorsra érdemes ország most már képtelen megvédeni saját állampolgárait is. Az elnök így hiába egyezett bele a kartellek elleni összehangolt terv kidolgozásába, lehet, hogy már elkésett.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő
Járműhiba: pótlóbusz jár a kettes metró vonalán
Közleményt adtak ki a Házasság első látásra című műsorról
Eddig tartott egy magyarországi bűnszervezet működése
„Megszólalt bennünk a vészcsengő" – Gyanús lett a csontrákos Ádinak gyűjtő anyuka
Megszűnik a határellenőrzés Magyarország és Románia között – januártól életbe lép a változás
„Mbappé, egy kegyetlen rémálom” – keresztre feszítik a Real Madrid sztárját
Mijaín López: Édesapám azt mondta, hogy nem kellene ezt erőltetni
Hatalmas titok derült ki, Gyurcsány embere borította a bilit
Már a Ferencváros meccse előtt Dibusz Dénest ünnepli az UEFA + videó
Soha többé nem indulhat az elnökválasztáson Kamala Harris?
A legrosszabbkor jöhet a Liverpool házon belüli konfliktusa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.