![](https://zoe.mediaworks.hu/vol1/images/18232095_auto_resized.jpg)
origo.hu
Megsértette Magyar Pétert, megbuktatták a Tisza Párt operatív vezetőjét - videó
Jobb Cipruson, mint itthon. Ha nem offshore cég, akkor sem véletlenül jegyezték be a Simor András által tulajdonolt egyik társaságot Cipruson. A szigetország ugyanis a befektetők szemében egyfajta adóparadicsomnak számít. – Lényegesen kedvezőbb a ciprusi adórendszer, mint a magyar – mondta kérdésünkre Vámosi-Nagy Szabolcs. Az Ernst & Young adószakértője felidézte: uniós csatlakozása előtt a földközi-tengeri államot valóságos adóparadicsomnak tartották. A szigetországban még most is jóval alacsonyabbak az adók. Amíg például a társasági adó kulcsa Cipruson tíz százalék, addig idehaza a vállalkozásoknak tizenhat százalékot kell leróniuk, amihez még hozzászámítandó a négyszázalékos különadó is. Kint az osztalékadó is lényegesen kevesebb. A két ország egyezményt kötött a kettős adóztatás kizárásáról. Eszerint ha egy vállalkozás Cipruson tevékenykedik, akkor ott kell adót fizetnie, és ha ezt megteszi, a céget vagy tulajdonosát itthon nem lehet adófizetésre kötelezni. (J. T.)
Szemlátomást megromlott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány kapcsolata, amit jelez, hogy a kormánykörökhöz közel álló Népszava a hét végén hosszú cikkben támadta Simor András jegybankelnököt múlt heti szabadsága és magáncégeinek állítólagos összeférhetetlensége miatt. A lap emlékeztet arra, hogy a kormányt a múlt héten élesen bíráló Simor feladata „a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökkel támogatni a kormány gazdaságpolitikáját”, nem pedig az, hogy a szabadságot vegyen ki, miközben a forint újabb mélyrepülésbe kezd. A Népszava szerint többekben megütközést keltett, hogy az MNB vezetője nem függesztette fel szabadságát, miközben a forint újabb történelmi mélypontokra zuhant. A lap azt is kifogásolja, hogy Simor az MNB elnökeként két cégben is tulajdonos: a Simor Pénzügyi Tanácsadó Kft.-ben, amit feleségével együtt jegyez, illetve a ciprusi Trevisol Management Services Ltd.-ben, amely a lap szerint feltehetőleg offshore cég. Mivel a jegybanki szabályok szerint az MNB alkalmazottja pénzügyi intézményben, befektetési vállalkozásban tulajdonosi részesedéssel nem rendelkezhet, ezért Simor esetében felmerülhet az összeférhetetlenség kérdése. A jegybank közleményben válaszolt a vádakra: eszerint a jegybankelnök két cége az elnök kinevezése óta nem folytat tevékenységet, a Cipruson bejegyzett társaság pedig nem offshore cég.
Az MNB vezetőjének pénteki hazaérkezése óta egyébként két rendkívüli ülést is tartott a jegybank monetáris tanácsa: egyet péntek este, egyet tegnap. A vasárnapi ülés után a testület közleményt adott ki, ami lényegében azt tartalmazta, hogy a forint védelme érdekében a jegybank készen áll a teljes monetáris politikai eszköztár alkalmazására. Ez egyelőre azt jelentheti, hogy az MNB a devizatartalékból eurót dob a piacra, és forintot vásárol, feltehetőleg már ma.
– Óriási hiba és jelentős pénzkidobás lenne a monetáris tanács részéről, ha piaci beavatkozással próbálná megvédeni a forintot – mondta tegnap lapunknak Róna Péter közgazdász, aki szerint az MNB nem tudja kézben tartani a pénzpiaci reakciókat. Mint mondta, nem tudni, hogy rendkívüli kamatemelés mellett dönt-e majd a jegybank, egy esetleges szigorítás azonban nem jelentené a jelenlegi helyzet megoldását. Róna meglehetősen furcsának nevezte, hogy a központi bankot szemlátomást meglepték az utóbbi napok pénzpiaci hírei, jóllehet a piacok reakciója a magyarországi eseményekre teljesen érthető volt.
Elemzők szerint a jegybank és a kormány közötti amúgy sem felhőtlen viszonyt végérvényesen kikezdte, hogy Simor András jegybankelnök a múlt csütörtökön egy interjúban élesen bírálta a kabinet reagálását a válságra. Az MNB elnöke úgy fogalmazott: ami most történik, az perspektíva nélküli vergődés, a kormányfő által korábban javasolt „nem konvencionális” forintvédő eszközökről pedig nem tudott. Simor szerint nem a kiskapukat kellene keresgélni, hanem végre neki kellene gyürkőzni az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumok teljesítésének.
– Amikor ég a ház, nem illik elhagyni a terepet – fogalmazott lapunknak Boros Imre. A közgazdász szerint Simor és Gyurcsány között azért mérgesedett el a viszony, mert a pénzügyi helyzet nagyon sokat romlott az utóbbi időben, és egyikük sem ismeri a megoldást.
– Most derült ki, hogy amikor vihar van a tengeren, sem a kapitány, sem az első tiszt nem képes irányítani az ország hajóját, de még azt sem képesek megmondani, hol kapott léket a hajó – mondta Boros.
Megsértette Magyar Pétert, megbuktatták a Tisza Párt operatív vezetőjét - videó
Egymillió euró egy Ferrari csomagtartójában – Bíróság elé állhat a fővárosi parkbisznisz kulcsfigurája
Az eljegyzés után újabb örömhírt jelentett be Krausz Gábor: ez egy igazi ünnepnap!
Újabb ország támadja Magyarországot az EU hadjáratában
Rá ne kattints, ha te is ilyen SMS-t kapsz! Egy magyarnak 18 millió forint tűnt el a számlájáról
Ítéletet mondott a nép: bármikor cserben hagyhatja legnagyobb európai szövetségese Zelenszkijt
Balkáni sértés: Luka Doncicot megfosztották a neki kedves élvezettől
Éjszakai klubból a csúcsig jutott a szexi focistafeleség
Ítéletidő várható, vastag jégtakaró és erős szél is fenyeget
Azonnal eltörölnék a 13. havi nyugdíjat, a nyugdíjprémiumot és a korkedvezményes nyugdíjat Magyar Péter aktivistái
Tiszások világa
Kunhalmi Ágnes elvitte a show-t, még Bianca Censori mutatványán is túltett
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.