Ellentmondásokba keveredtek a Zsanett-ügyként elhíresült pótmagánvádas eljárásban a tanúként nyilatkozó rendőrök és a sértett is tegnap a Fővárosi Bíróságon. A Nyilas Levente vezette tanács azt igyekezett aprólékosan feltárni, hogy a kérdéses éjszakán merre mozogtak Budapest belvárosában a járőrök, közülük kik szerezhettek tudomást a történtekről. Ismert, a sértett, E. Zsanett pótmagánvádat terjesztett be, miután a korábban eljáró bíróság csak a szolgálati helyük elhagyása miatt marasztalta el a rendőröket. Az ügyészség akkor nem látta bizonyíthatónak az erőszakos közösülés tényét, ezért nem is tette a vád részévé. A fiatal lány kitart állítása mellett, hogy 2007 májusában az akkor létező Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) kötelékébe tartozó rendőrök közúti ellenőrzésen igazoltatták a Kálvin tér környékén, s pénzt kértek tőle, mert okmányait nem találták rendben. A sértett nem tudott fizetni, ezért a rendőrkocsiba ültették, egy ismeretlen utcába vitték, s állítása szerint ott ketten megerőszakolták.
A bíróság tegnap meghallgatta azokat a rendőrtiszteket, akik az esetről értesülve vizsgálatot rendeltek el, s lehetőségük volt megvizsgálni a járőrök rádióforgalmazását, amelyet a szabályok szerint számítógépen rögzítenek. A felettesek sorra arra hivatkoztak, hogy a kérdéses másolatokat elkészíttették, azt továbbították a nyomozó ügyészségre, de tartalmukról nincs tudomásuk. Beszámoltak tapasztalataikról a 16 fős rendőri kötelék nem vádlott tagjai is, de érdemi információval nem szolgáltak. A bíróság csak azt tudta meg tőlük, hogy a szolgálat elején felveszik a rádiókat, de azt nem, hogy ezek pontosan melyikükhöz kerülnek. Nyilatkozott az a rendőrtiszt is, akihez E. Zsanett és családja a történtek után fordult. A férfi hallgatta meg elsőként a sértettet, ő vitte vissza az igazoltatás helyszínére is. A nyomozó elmondása szerint először hihetetlennek tartotta a lány által elmondottakat, de azokat teljesen élményszerűen és részletesen adta elő – tette hozzá. Tény, hogy ennek a tisztnek E. Zsanett nem tett említést arról, az erőszak után a rendőrök hazakísérték, felment a lakásába, s onnan levitte nekik az utcára a pénzt, amit korábban követeltek. Az első jegyzőkönyv tanúsága szerint az egyenruhások viszszavitték a Kálvin térre, majd további jó utat kívántak, és elmentek. Arra a kérdésre, hogy a sértett miért nyilatkozott ellentétesen a dologról, E. Zsanett indulatosan úgy válaszolt: össze volt zavarodva, és félt minden rendőrtől, mikor kihallgatták. Az esetkor épp ezért rendeltek be szolgálatba egy erőszakos bűncselekmények felderítésében jártas női nyomozót, de E. Zsanett neki sem említette, hogy hazakísérték a rebiszesek. Bírósági információink szerint az ügy bizonyítása azért is nehézkes, mert a sértett és a vádlottak is lényeges információkat hallgathatnak el.
A Zsanett-ügy pénteken újabb két pszichológus, illetve orvos szakértő meghallgatásával folytatódik. Tuza Péter, E. Zsanett védője tegnap indítványozta, hogy a bíróság bizonyítékként kérje be az ügyészségtől a rendőrök rádióforgalmazásáról készült hangfelvételeket.
Magyar Péter félreállította az őt kritizáló alelnökét