Tanszék a Hortobágyon

Kihelyezett zoológiai tanszéket indít a Debreceni Egyetem a Hortobágyon. A biológushallgatók és a doktoranduszok képzését szolgáló oktatási bázis az alapítók szándéka szerint élő laboratóriumként működik majd.

2009. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hortobágy sajátos flórájának és faunájának beható tanulmányozására kapnak lehetőséget a téma iránt érdeklődő egyetemi és PhD-hallgatók a Debreceni Egyetem által alapított, kihelyezett tanszéken. A hortobágyi oktatási bázis az egyetem és a nemzeti park közös programja révén valósult meg, s az alapítók szándékai szerint élő laboratóriumként működik majd. Segítségével a kutatójelöltek helyi szakemberek vezetésével saját környezetükben vizsgálhatják a sok tekintetben egyedülálló pusztai élővilág fajait – tájékoztatott Sándor István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója.
A legnagyobb magyar róna több olyan növénytársulással, illetve állatfajjal is büszkélkedhet, amelyek a világon sehol máshol nem fordulnak elő. Sajátos, csak ott fellelhető és vizsgálható faj például a sóvirág vagy az először a Kékes pusztán leírt kékesi futrinka nevű rovar. Ezek a lények több tízezer esztendőn át viszonylagos elszigeteltségben, háborítatlanul fejlődhettek a Hortobágyon, ami annak köszönhető, hogy még nem szabdalta fel a mezőgazdasági termelés Közép-Európa legnagyobb egybefüggő szikes pusztáját. A tájegység bioszféráját természetesen már a kihelyezett tanszék létrehozását megelőzően is sok egyetemi hallgató kutatta. Ám elsősorban nem a talaj közelében található, úgynevezett élő kövületek keltették fel a diákok érdeklődését, hanem a madarak, elsősorban a kanalas gém, a daru és a kihalás széléről az utóbbi évtizedekben visszahozott túzok. A hortobágyi szakemberek remélik, hogy a későbbiekben a fajok keletkezéséről, eredetéről is sokat eláruló sajátos – sokszor csak mikroszkopikus méretű – élőlények is felkeltik majd a kutatójelöltek érdeklődését.
A természetvédelmi és zoológiai tanszéket a nemzeti park munkatársa, Végvári Zsolt vezeti, aki az első időben évi nyolc-tíz hallgató munkáját irányítja. Elsősorban biológus és környezettan szakos diákokat várnak ide. A gyakorlati képzőhely olyan kutatási tapasztalatokhoz segíti a tanulókat, amelyekkel bekapcsolódhatnak a tanszék munkájába, és ezáltal magasabb szintű tudást sajátíthatnak el. A kurzusokat a nemzeti parkban dolgozó neves szakemberek vezetik, köztük olyanok, akik a Debreceni Egyetemen szerezték meg a doktori címet. Bár a nemzeti park nem kap többletforrást azzal, hogy bekapcsolódik a képzésbe, illetve a kutatásba, az együttműködés mindkét fél számára hasznos lehet. Remélhetőleg a korábbiaknál nagyobb hatékonysággal pályázhatunk majd az Európai Unió Life programjának támogatásaira – tudtuk meg Sándor Istvántól. Az egyetem pedig zoológiai szakirányú akkreditációt szerezhet a közös munka eredményeként a későbbiekben. A kihelyezett tanszék munkáját a Biológiai és Ökológiai Intézet koordinálja. Az egyetem tervei között a zoológus mesterképzés, illetve felsőfokú továbbképzés beindítása egyaránt szerepel, a terepgyakorlat helyszíne a kihelyezett tanszék közreműködésével szintén a Hortobágy lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.