Tízezrek kerülnek utcára

Becslések szerint az idén 28-30 százalékkal szűkülhet a hazai vendéglátóipar piaca, a tömeges bedőlés főként az egyéni és a kisebb vállalkozásokat fenyegeti. A folyamatban 35-40 ezer munkavállaló számára válik majd kétségessé, lesz-e pénze megélhetésre a következő hónapokban.

2009. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az éttermek 28-30 százalékát fenyegeti az a veszély, hogy a válsággal felerősödött pénzügyi problémák miatt teljesen eltűnik a palettáról, vagyis csőd miatt lehúzzák a rolót – derül ki a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) legfrissebb piaci felméréséből. Háber Tamás elnöktől megtudtuk: a hazánkban működő 56 ezer vendéglátóhelyből ez 16 ezernél is többet érint, s az általuk foglalkoztatott állandó vagy alkalmi munkavállalókból pedig 35-40 ezren lesznek kénytelenek más megélhetés után nézni. Ráadásul mind több magyar szakember jön haza külföldről, mivel a válság miatt kevésbé van szükség jól képzett pincérre, szakácsra. – Ezeket a riasztó következményeket valamennyire meg lehetne előzni, ha végre vállalkozóbarát kormányzati döntések születnének, bár a szektor válsága nem ősszel kezdődött – magyarázta az elnök. Ugyanis, mivel a vendéglátás az egyik leghitelesebb fokmérője a lakosság vásárlóerejének, a 2006-ban zajlott első nagyobb kormányzati megszorítások óta úgy 30 százalékkal esett vissza itthon az étkezőhelyek forgalma, amit a külföldi turisták elmaradása is tetéz. Háber Tamás szerint ezzel együtt a szabadpiaci elvek alapján több étterem nyílt az elmúlt években, mint amennyi ki tudja szolgálni az igényeket, és sokan vannak, akik a gyors meggazdagodás reményében nyergeltek át, felhígítva így a tisztességes vállalkozások körét. Márpedig úgy tűnik, azok lesznek a válság vesztesei, akik évek óta nyögik a huszonkilencféle jogcímen teljesítendő közterheket – mondta Háber, aki szerint a kormány előszeretettel érvel azzal, hogy az egyik leginkább feketegazdaságba hajló ágazat a vendéglátás, ám döntéseivel nem, hogy fehérítene, sokkal inkább csődközelbe taszítja a magyar cégeket. Holott az MVI már évekkel ezelőtt jelezte: egy átlagos étterem, ha minden adó- és járulékfizetési kötelezettségének eleget tesz, akkor száz forint megtermelt bevételből haszna nem, „csupán” 20-30 forintnyi vesztesége keletkezik. A vendéglősök legnagyobb gondja alapvetően ma is a túladóztatottság, miközben a környező országokban a kormányok kedvezményes áfakulccsal, munkahelymegtartó támogatással segítik a talpon maradást. Nálunk viszont a folyószámla- és forgóeszközhitelből tengődő üzletek előtt a szigorú bankpolitika miatt is bezárult a kapu.
Az áfaemelés, a kafetériajuttatások tervezett megadóztatása ugyancsak térdre kényszerít majd jó néhány éttermest, a Kopint-Tárki friss számításai szerint több mint 150 milliárdos bevételcsökkenést idézve elő. A melegétkezési utalvány megsarcolásával például a jegyet elfogadó éttermekben 2,1 foglalkoztatottal csökkenne az átlaglétszám, ami országosan 18 900 állásvesztőt jelentene. Ilyen kilátásokkal sokaknak a szűkített, alkalomszerű nyitva tartás, a csökkentett árukínálat és előbb-utóbb a kényszerű bezárás marad – jegyezte meg Háber Tamás, megemlítve: vidéken már több vendéglő eladó a válság miatt, mivel már most 15-20 százalékos a forgalomcsökkenés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.