Nagy valószínűséggel nem véletlenszerű egybeesésről van szó, ha valaki egyszerre szenved gerincgyulladásban és gyulladásos bélbetegségben, ugyanis mindkét kóros autoimmun reakció hátterében az úgynevezett HLA–B27 gén húzódik meg. A különféle ízületi gyulladások (rheumatoid artritis) kialakulásának egyik genetikai tényezője pedig a nyirokcsomó-daganatok, a limfómák kialakulásában is kardinális szerepet játszik. Ezek hatékonyabb gyógyításához az egyes szakterületeknek folyamatosan konzultálni kell egymással – indokolta Szekanecz Zoltán professzor, a reumatológia tanszék vezetője, hogy egy asztalhoz ültették a reumatológusokat, az emésztőcsatorna betegségeivel foglalkozó belgyógyászokat, vérképzőszervi rendellenességet kutató és gyógyító onkológusokat, hematológusokat.
A Szekanecz Zoltán vezette kutatócsoport két évvel ezelőtt döntött úgy, hogy minden második évben más-más társszakmával vitatja meg az aktuális problémákat. Akkor az immunológia, a szemészet és a bőrgyógyászat képviselőivel találkoztak a közös patogenetikai háttérből következő komplex terápiák megvitatására. A hét végi kongresszus egyik fő témája a biológiai terápia, vagyis a fehérjék gyógyászati alkalmazása volt. Az előadásokból kiderült, a HLA–B27 génhez köthető fekélyes bélgyulladáshoz gyakran társul artritisz. A közös eredet következtében pedig eredményesen alkalmazhatók mindkét elváltozásnál a biológiai terápiák. Az immunrendszer B sejtjeinek kóros aktivitása, amely hatással van a gyulladásos ízületi betegség, a Sjögren-szindróma, lupuszbetegség kialakulására és fennmaradására, egyik patogenetikai alapja a nyirokcsomó-daganatok létrejöttének is. Nem véletlen, hogy az említett autoimmun kórképek mellett ugyanazon betegnél valóban gyakoribbak a másodlagos nyirokmegbetegedések és egyéb rosszindulatú elváltozások. Így az sem meglepő, hogy a limfómák kezelésében évek óta alkalmazott antitestes B sejt gátlás a közelmúltban az artritiszek kezelésében is elterjedt, a jövőben pedig a B sejt gátlás a többi kórkép terápiájába is bekerülhet.
Szekanecz professzor a debreceni reumatológiai tanszéken folyó kutatások közül kiemelte a szív-ér rendszeri betegségek, a daganatok és az autoimmun betegségek összefüggéseinek vizsgálatát. Autoimmun-reumatológiai betegségekben megnő a szívinfarktus, a stroke valószínűsége, mivel az ízületi gyulladás fokozza az érelmeszesedést. A tartósan aktív gyulladás következtében ugyanakkor a reumatológiai betegségekben megnőhet a daganatképződés rizikója. A tanszék vizsgálatai igazolták, biológiai terápia hatására csökkennek az érrendszeri szövődmények, és az artritiszes alapbetegség visszaszorítása csökkenti a daganatrizikót is.
Kigyulladt egy raktár Újpesten