Harc az ellenzékkel

2009. 04. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki feltételezett merénylet nem az első vád, amellyel Morales az ellenzéket illeti. Tavaly júniusban és szeptemberben már előkerült a merénylet-, illetve államcsínykísérlet vádja, sőt decemberben a venezuelai államfő, Hugo Chávez – Morales legfőbb dél-amerikai szövetségese és támasza – személyesen jelentette be, hogy a szélsőjobboldali szervezetek meg akarták buktatni a bolíviai államfőt. Az első indián származású elnököt 2005 decemberében választották meg. A bolíviai kokatermesztők szervezetének karizmatikus vezetőjeként feltűnt „El Evo” megválasztásáig folyamatosan igyekezett megakadályozni – többek között sztrájkok, útlezárások, tüntetések szervezésével – a neoliberális politikát folytató kormányokat abban, hogy olcsón adják az egyébként egyik legszegényebb dél-amerikai ország ásványkincseit. Legnagyobb sikere az volt, amikor a 2003 októberében kitört úgynevezett gázháború után sikerült megbuktatnia a gyűlölt Gonzalo Sánchez de Lozada elnököt. Most viszont fordult a kocka, Moralesnek kell leszerelnie az ellenzék tiltakozását. A fordulatos, súlyos indulatokkal terhelt bolíviai események hátterében jórészt azért folyik a küzdelem, hogy melyik térségi hatalom rendelkezzen a régió egyelőre második legnagyobb szénhidrogénkészlete fölött. De ugyanilyen fontos szempont, hogy javában zajlik a hatalmi harc az Egyesült Államok, illetve a dél-amerikai integráció megteremtését kívánó országok között. Bár Morales elnöksége alatt Bolívia már többször sodródott a polgárháború vagy a kettészakadás szélére, az államfőnek eddig sikerült megelőznie mind a vérontást, mind a szakadást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.