Verseny a neutronkutatóért

A cseh elnökség ideje alatt – vagyis június 30-ig – várható döntés arról, hogy hol helyezzék üzembe Európa egyik legnagyobb tudományos kutatólétesítményét, a neutronspallációs rendszert (ESS). Az Európai Unió versenyképességét növelő, egymilliárd eurós komplexum az anyagok atomszerkezetéről képes információkat szolgáltatni. Debrecen is pályázik az intézetért.

2009. 04. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ESS helyszínére három olyan ország – Svédország, Spanyolország és Magyarország – pályázik, amelyek a cseh elnökség után lesznek elnökei az uniónak. Ha nem születik döntés a cseh elnökség lejárta előtt, akkor a versenysemlegesség jegyében csak a pályázók elnöki mandátumának lejárta után, másfél év múlva lehet majd határozni. Ez pedig olyan időveszteség, amelyet az EU nem engedhet meg magának, ugyanis az Egyesült Államok és Japán jelenleg a kontinens előtt jár. Versenyelőnyre csak akkor tehetünk szert, ha az ESS időben megépül – hangsúlyozta Herczog Edit, az ESS Nemzeti Tanács elnöke, európai képviselő. Rámutatott, a tanácsban mind a hat parlamenti párt képviselői részt vesznek, így nem kell attól tartani, hogy kormányváltás esetén Magyarország eláll a program megvalósításától. Herczog Edit emlékeztetett, az Európai Unióban döntöttek arról, hogy a jelenleginél jóval egyenletesebben kell a tudományos kutató potenciált elosztani az EU területén, ehhez pedig szükség van arra, hogy a jelenleg futó 41 fejlesztési programból legalább tucatnyi lehetőleg Közép-Európába kerüljön.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere elmondta, Magyarországnak a forint gyengesége miatt jelenleg 25-30 százalékos árelőnye van Svédországgal, illetve Spanyolországgal szemben. Mezei Ferenc akadémikus, a telepítendő neutronforrás szellemi atyja pedig további előnynek nevezte, hogy fejletlenebb régiókban ugyanazzal a befektetéssel jóval nagyobb tudományos eredményeket lehet produkálni. Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca szakállamtitkára Mezei professzor személyes részvétele miatt a legnagyobb tudományos potenciállal bíró programként jellemezte a magyar pályázatot. Elhangzott az is, hogy hazánk 14 ország politikai támogatását élvezi.
Az ESS valójában egy óriási teljesítményű neutronforrás, aminek segítségével pontos adatokat lehet szerezni arról, hogy hol és milyen atomok helyezkednek el az anyagban. A módszer négyezer kutatónak lehet hasznára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.