Börtönöket zárna be a kormány

Miközben Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a közbiztonság növelése érdekében a büntetési tételek esetleges emeléséről beszél, lapunk úgy tudja, hogy öt börtön ideiglenes vagy végleges bezárását tervezik az év második felében. Takarékossági okokból még a rabok kenyéradagját és a cellák hőmérsékletét is csökkentenék.

2009. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter nemrég jelentette be, hogy a büntető törvénykönyv módosításával növelnék a büntetési tételét azoknak, akik legalább három alkalommal erőszakos bűncselekményeket követtek el egymás után. Mint mondta, háromszoros rablás esetén akár 12 évre is ítélhetnek valakit. Növekednének a büntetési tételek a fegyverrel elkövetett rablások és betörések esetében is, ezek elkövetői legalább öt évet kapnának.
*
A kérdés már csak az, hogy ezeket az elkövetőket a jövőben hol fogják elhelyezni. A büntetés-végrehajtás országos parancsnokának intézkedési terve alapján ugyanis a takarékosabb üzemeltetés érdekében időlegesen lakat kerülne a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Gyorskocsi utcai objektumára és az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet solti létesítményére. Végleg megszüntetnék ugyanakkor a Szabocs-Szatmár-Bereg Megyei, a Nagyfai és a Zala Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetet.
Az általunk megkérdezett szakértők szerint különösen a szabolcsi börtön bezárása érthetetlen, hiszen a megyében magas a bűnelkövetők száma. Az országban öszszesen 34 büntetés-végrehajtási intézet működik, de ezekbe a raboknak mintegy hatvan százaléka három megyéből, Borsodból, Hajdúból és Szabolcsból érkezik. A börtönbezárások miatt tehát jelentősen megnőhetnek a biztonságos rabszállítások költségei. Azt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) tanulmánya is elismeri, hogy az intézménybezárások eredménye a börtönök zsúfoltságának növekedéséhez vezethet, amely növelheti a fogvatartottak elégedetlenségét. Az elítélteknek feltehetőleg nem tetszik majd az sem, hogy takarékossági okokból fejenként tíz dekagrammal csökkentenék kenyéradagjukat, és lejjebb kapcsolják a cellák éjszakai fűtését is. Eközben azonban a televízióikat kicserélik kevesebb áramot fogyasztó, modern LCD-készülékekre. Vélhetőleg nem javít a börtönök biztonságán, hogy szintén takarékossági okból befagyasztják az őrök és más dolgozók jutalom- és szociális pénzkeretét.
Áramspórolás érdekében szüntetnék meg a börtönökben a vízforralást is, és a meleg italokhoz automatákat szereznének be. Forrásaink szerint ez legfeljebb azoknak a cégeknek jó, amelyektől megrendelik a gépeket. Külsős cégek helyzetbe kerülését szolgálhatja az is, hogy a fogvatartottakat ellátó büféket is bérbe adnák magáncégeknek.
Árulkodó, hogy az intézkedési tervben legfőbb célként a feleslegessé vált ingatlanok hasznosítását, értékesítését jelölik meg, de azt nem tudják megbecsülni, hogy ebből mekkora bevétele származhat a büntetés-végrehajtásnak. Az egyéb intézkedések viszont az előterjesztők szerint 1,5 milliárdos megtakarítást jelenthetnek 2010-re.
Ebből az intézménybezárásokkal 2010-ig a tervek alapján csaknem egymilliárd forintot takarítanának meg, a jutalmak és szociális juttatások befagyasztása viszont mindössze 66 millió forint megspórolásához vezetne, a leépítések, az ebből adódó esetleges létszámcsökkentés és a beosztások körzetesítése pedig csupán 40-50 millió forinttal szűkítené a kiadásokat. A büfék kiszervezése és az italautomaták bevezetése az elkövetkezendő másfél évben összesen 15-20 milliós megtakarítást eredményezne a büntetés-végrehajtás elképzelései szerint, miközben az éjszakai fűtésen 30-40 milliót lehetne megtakarítani 2009–2010-ben. Ezen időszakban mintegy 200 millió forinttal kevesebbet költenének viszont a börtönökre a BVOP számításai szerint a rabok kenyéradagjának megkurtításával és egy rugalmasabb élelmezési norma kialakításával.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium lapunk kérdéseire elismerte, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet vizsgálja, hogyan racionalizálhatná a működését. Mint közölték: ezt az ország gazdasági helyzete indokolja, de döntés még nem született. A szaktárca hozzátette azt is: az elmúlt évben 1500 férőhellyel két új börtönt adtak át, és ezzel lényegesen csökkent a magyar börtönök zsúfoltsága. A végrehajtó intézetek telítettsége azonban még így is 116 százalékos. A minisztérium állítása szerint a kisebb befogadó képességű börtönök esetleges bezárása ennek ellenére „számottevően” nem növelné a zsúfoltságot.

Magáncégek a börtönökben. Az elmúlt években két új börtönt hoztak létre: Tiszalökön és Szombathelyen, nyolc-, illetve hétszáz rab befogadásával, ahol étterem, foglalkoztatóhelyiségek, könyvtár, s kápolna is épült. A létesítmények egyenként kilencmilliárd forintba kerültek, de úgynevezett PPP-konstrukcióban épültek. Ennek lényege, hogy magánvállalkozásokat vontak be az építésbe, amelyek a kivitelezés költségei mellett az üzemeltetést is vállalták. Ha jól gazdálkodnak, az üzemeltetés nagy üzlet, hiszen az állam a működtetés fejében tizenöt évig intézményenként évente 1,9 milliárd forintot fizet. Ehhez persze ki kell használni a börtönök kapacitását. Vezető bulvárhír volt az is, hogy egy börtönturistákra szakosodott spanyol befektető fantáziát lát magyarországi börtönök felvásárlásában. A vállalkozó a szegedi Csillag börtönre és a sátoraljaújhelyi büntetés-végrehajtási objektumra vetett szemet, amelyekért milliárdokat fizetett volna, hogy szállodákat alakíthasson ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.