Kormányváltás esetén a Fidesz azonnal visszavonja a felsőoktatási törvény SZDSZ által forszírozott módosítását, mert a külföldi egyetemek ellenőrzés nélküli beengedése, működésük költségvetési forrásokból történő finanszírozása életveszélyes a magyar felsőoktatásra nézve – közölte Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke tegnap Debrecenben. Magyarországnak ugyanis a város polgármestere szerint nem érdeke, hogy költségvetési forrásokból más országoknak magyar szakembereket képezzen ki, de az sem, hogy külföldi hallgatókat oktasson magyar adófizetők pénzen. A napirenden lévő törvénymódosítást a magyar felsőoktatásra nézve különösen veszélyesnek nevezte a politikus. Úgy értékelte, a módosítás egy, a szociálliberális kormányzat 12 éve alatt sok tekintetben meggyengült felsőoktatást hoz előnytelen helyzetbe olyan versenytársakkal szemben, amelyek a kormányzó pártok által erőltetett liberalizáció nélkül nem biztos, hogy valóban versenyképesek lennének.
Kósa Lajos kérdésünkre kifejtette, az EU lakosságának elöregedése nem jelenti azt, hogy a rendelkezésre álló szellemi erő is csökkenne. Nincs alapja annak a feltevésnek, hogy a fiatal társadalmak okosabbak lennének, mint az idősebbek, így nem igazolható az a következtetés sem, miszerint az uniónak jelentős részben kívülről érkező fiatalokra – azok a tagországok saját forrásaiból történő kiképzésére – kellene alapoznia szakember utánpótlását. Ezt támasztja alá az is, a magyarországihoz hasonló korlátozás nélküli felsőoktatási kapunyitásra Európában jelenleg nem nagyon van példa.
Halász János, az Országgyűlés bizottságának fideszes alelnöke a felsőoktatási törvény módosítását szocialista–szabad demokrata háttéralkunak minősítette. Kifejtette, az SZDSZ nyilvánosan képviselt feltételeiből a Bajnai-kormány támogatása kapcsán nem lett semmi, ám az olyan háttéregyezségek, mint amilyen a felsőoktatás teljes kinyitása a külföldi intézmények előtt, megvalósulni látszanak. Az alkukról úgy vélte, nem szolgálnak mást, mint a kvázi kormánykoalíció túlélését. Pósán László, az oktatási és tudományos bizottság fideszes tagja úgy látja, az SZDSZ Magyar Bálint vezényletével eltökélte magát az egyetemek privatizációja mellett, aminek lehetőségét egy tavalyi, költségvetési intézményekről szóló törvénymódosítással már megnyitották. Az intézmények tavaly megkapták az ingatlanokat és egyéb vagyonokat. – Ha hallgatói létszámuk a külföldi konkurencia hatására tovább csökken, az adósságszolgálat teljesítése érdekében az intézmények kénytelenek lesznek e vagyontárgyakat eladni – állapította meg.
Holnap jön az igazi tél!