Hangsúlyos helyen a magyar művek

Megszűnik a Thália mint játszóhely, együttműködnek viszont a Vígszínházzal és a Művészetek Palotájával – derült ki az Operaház jövő évadáról tartott tájékoztatón. A 300 millió forintos elvonás érzékenyen érintette a dalszínházat, de nem csökkentik sem az előadások, sem a premierek számát.

2009. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ősszel 125 éves lesz az Operaház: szeptember 26-án operagálával, 27-én az 1884. szeptember 27-i nyitóest műsorával emlékeznek az Ybl-palota átadására. Nyolc premierrel készülnek a jövő évadra, ezek között hangsúlyos helyet kapnak a magyar alkotások, hiszen – ahogy Fischer Ádám fő-zeneigazgató fogalmazott – ez a Magyar Állami Operaház feladata.
A kiváló karmester elmondta: az október elejére tervezett Bartók-premier, A kékszakállú herceg vára olyan produkció, amire harminc éve vár, és amellyel új dimenziót szeretne nyitni az opera-előadásokban és a vezénylésben. – Ez az egyetlen magyar nyelvű opera, amit az egész világon játszanak – emlékeztetett a fő-zeneigazgató, aki hangsúlyozta: éppen ezért feladatuk a művészi kutatómunka, és Hartmut Schörghofer rendezése is ezt mutatja be. Fischer Ádám nemcsak dirigálja majd a művet, hanem életében először egyfajta segédrendezőként, „produkciódramaturgként” is részt vesz az alkotói folyamatban. Az első előadásokkal egy időben ülésezik Budapesten az Opera Europa, amelynek kétszáz képviselője ezen a produkción keresztül ismerheti meg az intézmény művészeti színvonalát. A kortárs magyar operák is előtérbe kerülnek, november végén az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Sári József Napfogyatkozását mutatják be, újra műsorra kerül Szokolay Sándor Vérnásza, amelyet Karlsruhéba is elvisznek, továbbra is a repertoár részét képezik majd a bevált magyar művek és a felújítások nagy része is hazai alkotás.
A premierek sorát ezúttal is gyermekelőadás nyitja, Brittentől A kis kéményseprő. Két opera-előadást együttműködés szült. A Vígszínházzal közös karácsonyi Varázsfuvolát igazi családi előadásnak szánják. A Művészetek Palotájával folytatódik az egyre szorosabbá váló kapcsolat, 2010-től a rádiózenekar mellé az Operaház együttese is beszáll a Wagner-napokba a Trisztán és Izolda előadásával, amely bekerül az operabérletek kínálata közé is. A balettestek közül kiemelkedik a szeptemberi Világsztárok az Operában balettgála, a Karamazov testvérek premierje (Boris Eifman koreográfiája), illetve a nyár eleji Modern balett-est. A Thália mint játszóhely megszűnik. Az Erkel Színház mint próbaterem egyelőre marad, további sorsáról Vass Lajos főigazgató úgy fogalmazott: „nem tudok jósolni, csak reménykedni.”
A hagyományos bérletsorozatok mellett az óvodásokra, az iskolásokra, a kisebb pénzű nyugdíjasokra, a családi körben koncertre járókra, a modern rendezések iránt fogékony egyetemistákra is külön gondoltak. Májusünnep jövőre is lesz, a pozsonyi operaházzal pedig tárgyalások folynak a rendszeres vendégjátékokról. Az Operaház az idei negatív felhangok hatására úgy döntött, kezébe veszi a korábban más cég által szervezett Operabált, amely nemcsak a háznak, de dolgozóinak is komoly pluszjövedelmet jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.